W Nowej Hucie w Krakowie firma prowadząca drogowe roboty budowlane zgubiła defektoskop (aparat gammagraficzny). Państwowa Agencja Atomistyki poinformowała w niedzielę, że urządzenie zawiera promieniotwórczy selen. Nawet krótkotrwały kontakt z tym pierwiastkiem "może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi". Agencja przestrzega, by pod żadnym pozorem nie otwierać ani nie rozcinać defektoskopu. Policja wykorzystała drona do poszukiwań, ale nie odnalazła urządzenia. Poszukiwania będą kontynuowane. Sprawą zajmie się prokuratura.
"W nocy z 21 na 22 marca na terenie dzielnicy Nowa Huta w Krakowie firma prowadząca drogowe roboty budowlane (S7) odnotowała zaginięcie aparatu gammagraficznego (defektoskopu), zawierającego wysokoaktywne źródło promieniotwórcze" - poinformował w sobotę Małopolski Urząd Wojewódzki.
W niedzielę Państwowa Agencja Atomistyki poinformowała, że urządzenie zawiera promieniotwórczy selen. "Obecnie w poszukiwaniu oprócz policji, zaangażowane są służby wojewody" - przekazano w oświadczeniu.
Apel Państwowej Agencji Atomistyki
Urządzenie waży ok. 6-8 kg, ma ok. 30 cm długości, 20 cm wysokości i 15 cm szerokości. Zdjęcie defektoskopu jest na stronie i portalach społecznościowych urzędu.
Państwowa Agencja Atomistyki przestrzega, by pod żadnym pozorem nie otwierać ani nie rozcinać defektoskopu, ponieważ nawet krótkotrwały kontakt z nieosłoniętym źródłem promieniotwórczym, znajdującym się w jego wnętrzu, może stanowić poważne i bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka.
Policyjne poszukiwania z użyciem drona
W niedzielę policja wykorzystała drona do poszukiwań defektoskopu, ale nie odnalazła urządzenia. - Poszukiwania są kontynuowane - powiedziała Anna Zbroja-Zagórska z zespołu prasowego małopolskiej policji.
Jak poinformowała, w sprawie zagubienia defektoskopu prowadzone będzie postępowanie wyjaśniające. Sprawą zajmie się prokuratura. Na razie nie sformułowano ani nie przedstawiono nikomu zarzutów.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że w niedzielę krakowska policja planowała wyjazd do Bielska-Białej, gdzie siedzibę ma mieć firma, która zgubiła defektoskop. Nie ma jednak potwierdzenia, że doszło do rozmów śledczych z pracownikami firmy.
Jeżeli ktoś ma informacje o lokalizacji urządzenia, proszony jest o niezwłoczne powiadomienie o tym policji (numery alarmowe 112 i 997), Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie (tel.: 987 lub 12 39 21 300) lub Centrum ds. Zdarzeń Radiacyjnych Państwowej Agencji Atomistyki (tel.: 22 19 430).
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: malopolska.uw.gov.pl