Nocne Wilki odwiedzą Auschwitz? "Zamówili rosyjskojęzycznego przewodnika"

Aktualizacja:

Proputinowscy motocykliści z Nocnych Wilków zamierzają odwiedzić Muzeum Auschwitz. Na 29 kwietnia zamówili rosyjskojęzycznego przewodnika. - Wszystko odbyło się zgodnie z procedurami. Nie ma przeciwwskazań, jeżeli tylko będzie respektowany regulamin muzeum - mówi Bartosz Bartyzel, rzecznik muzeum.

– Grupa motocyklistów złożyła zapytanie o możliwość rezerwacji przewodnika z językiem rosyjskim. Na ten dzień mamy dyspozycyjnego przewodnika i nie ma prawnych przeciwwskazań, aby takiej zgody udzielić – mówi Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum. – Wszystkich zwiedzających obowiązuje regulamin, który musi być respektowany – dodaje.

Z jego informacji wynika, że grupa chce przyjechać do Oświęcimia 29 kwietnia, prawdopodobnie będzie to jeden z ostatnich dni ich przejazdu przez Polskę.

Jednak Aleksander Załdostanow, lider Nocnych Wilków, pytany podczas środowej konferencji prasowej o to, czy grupa odwiedzi Auschwitz, nie potwierdził tej informacji. Wydawał się zaskoczony pytaniem.

Rajd około 30 członków rosyjskiej motocyklowej grupy Nocne Wilki, przez kilka krajów europejskich, związany jest z obchodzonym przez nich Dniem Zwycięstwa, przypadającym na 9 maja. To najstarszy klub w Rosji, powstały jeszcze za czasów ZSRR, w 1989 r. Przejedzie z Moskwy przez Mińsk, Brześć, Wrocław, Brno, Bratysławę, Wiedeń, Monachium, Pragę, Torgau i Karlshorst do Berlina.

Ponad połowa Polaków przeciw

Sympatykiem grupy jest m.in. Władimir Putin, który wielokrotnie spotykał się z przedstawicielami Nocnych Wilków. Ich lider Aleksander Załdostanow, ps. Chirurg, jest uznawany za przyjaciela prezydenta Rosji i wielokrotnie wyrażał poparcie dla jego działań, w tym aneksji Krymu.

Przejazd Nocnych Wilków w Polsce budzi duże kontrowersje. Są apele, by straż graniczna nie wpuściła uczestników wyprawy na teren naszego kraju. Jak wynika z sondażu Millward Brown SMG/KRC przeprowadzonego dla "Faktów" TVN, 52 proc. Polaków jest przeciwnych przejazdowi przez Polskę rosyjskich motocyklistów.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Nocne Wilki chcą odwiedzić Muzeum 29 kwietnia:

Mapa Targeo

Autor: ps\kwoj / Źródło: TVN24 Kraków

Raporty:
Pozostałe wiadomości