TVN24 | Kraków

W bagażu i skrytce miał funty, korony i złotówki

TVN24 | Kraków

Autor:
wini/gp
Źródło:
PAP
Suczka Cedra wywąchała kontrabandę
Suczka Cedra wywąchała kontrabandęIzba Administracji Skarbowej w Rzeszowie
wideo 2/6
Cedra miała

Ukrainiec wjeżdżający do Polski próbował ukryć przed celnikami gotówkę o wartości ponad 280 tysięcy złotych. Kontrabandę znalazła suczka Cedra.

Mężczyzna przejeżdżał przez polsko-ukraińskie przejście graniczne w Medyce (Podkarpacie). Celnicy skontrolowali busa, którym kierował.

- Podczas kontroli prowadzonej z pomocą Cedry wykryta została skrytka z niezgłoszoną do kontroli gotówką w różnych walutach. Część pieniędzy znajdowała się także w bagażu podręcznym kierowcy – podała Edyta Chabowska, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

25-letni mężczyzna wbrew obowiązującym przepisom, nie zgłosił przewozu znacznych ilości środków pieniężnych o równowartości ponad 280 tysięcy zł.

Wszczęte postępowanie

Jak podała Chabowska oprócz polskiej waluty były to korony szwedzkie, czeskie oraz funty brytyjskie.

- W związku z niedopełnieniem obowiązku dokonania zgłoszenia środków płatniczych przeciwko podróżnemu wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe. Na poczet kary grożącej mężczyźnie zabezpieczona została kwota 20 tysięcy złotych – podkreśliła rzeczniczka rzeszowskiej IAS.

Chabowska przypomniała, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoba, która wjeżdża do UE lub wyjeżdża z UE i przewozi środki pieniężne o wartości 10 tys. euro albo więcej (lub równowartość tej kwoty w innej walucie), ma obowiązek zgłosić ten fakt w formie pisemnej.

Za niedopełnienie tego obowiązku lub podanie w deklaracji nieprawdziwych danych grozi grzywna.

Autor:wini/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie

Pozostałe wiadomości