Bagaż podręczny – co można zabrać do samolotu?

Źródło:
TVN24 Biznes
Z mapą wyrwaną z atlasu w podróż dookoła świata. "Pomysł był bardzo szalony"
Z mapą wyrwaną z atlasu w podróż dookoła świata. "Pomysł był bardzo szalony"Tomasz Dassuj / TVN 24 Poznań
wideo 2/5
Z mapą wyrwaną z atlasu w podróż dookoła świata. "Pomysł był bardzo szalony"Tomasz Dassuj / TVN 24 Poznań

Bagaż podręczny do samolotu trzeba spakować zgodnie z obowiązującymi przepisami bezpieczeństwa. Na pokład nie wolno wnosić niczego, co mogłoby zostać użyte jako broń i posłużyć do zranienia innych osób. Restrykcyjne zasady dotyczą też płynów i leków. 

● Dozwolone wymiary bagażu podręcznego określają linie lotnicze, zaś ich dopuszczalną zawartość – przepisy państwowe lub międzynarodowe. ● Niedozwolone jest posiadanie w bagażu podręcznym jakichkolwiek przedmiotów, które mogłyby zostać użyte jako broń. ● Płyny wnosić można jedynie w pojemnikach o pojemności do 100 ml, w sumie nie więcej niż litr. Żywność nie podlega ograniczeniom innym niż przepisy celne państwa, do którego podróżujemy. ● W określonych przypadkach istnieje możliwość wniesienia w bagażu podręcznym leków lub pokarmu dla niemowląt o pojemności powyżej 100 ml.

Bagaż podręczny – przepisy

Przepisy i zasady dotyczące wnoszenia bagażu na pokład samolotu nie mają jednego źródła. Kwestia ta określona jest w regulaminach linii lotniczych, obowiązujących w poszczególnych państwach przepisach celnych oraz w szeregu aktów prawnych, na czele z rozporządzeniem Komisji Europejskiej nr 185/2010 z dnia 4 marca 2010 r., ustanawiającym szczegółowe środki w celu wprowadzenia w życie wspólnych podstawowych norm ochrony lotnictwa cywilnego.

Wszystko to sprawia, że przygotowując się do podróży zagranicznej, łatwo się pogubić. Jak się spakować, aby na lotnisku nie mieć problemów podczas kontroli bezpieczeństwa?

Wymiary bagażu podręcznego

Pierwszą kwestią, którą należy poznać, jest dopuszczalny wymiar bagażu podręcznego. W tej kwestii nie ma jednego obowiązującego standardu. Każda linia lotnicza sama określa wymiary i wagę bagażu podręcznego, jaki można wnieść na pokład samolotu. 

To, jakich restrykcji się spodziewać, można stwierdzić na przykładzie przepisów obowiązujących wśród najpopularniejszych przewoźników. Polskie Linie Lotnicze LOT dopuszczają bagaż o wymiarach 55 x 40 x 23 cm i o wadze nie większej niż osiem kilogramów. Zbliżone zasady obowiązują wśród narodowych przewoźników z innych europejskich państw.

Z kolei na pokładach tanich linii lotniczych często dopuszczalny jest jedynie mniejszy bagaż podręczny. I tak w Ryanair jego wymiary nie mogą przekraczać 40 x 20 x 25 cm, zaś w Wizzair 40 x 30 x 20 cm. 

Ponieważ linie lotnicze co pewien czas zmieniają obowiązujące u nich zasady, najlepiej jest odwiedzić przed podróżą stronę internetową swojego przewoźnika i tam upewnić się co do aktualnie obowiązujących przepisów.

Bagaż podręczny – co można zabrać?

Zasady bezpieczeństwa dotyczące zawartości bagażu podręcznego są już w głównej mierze takie same bez względu na wybraną linię lotniczą. 

Podstawową regułą jest zakaz wnoszenia na pokład samolotu czegokolwiek, co mogłoby zostać użyte jako broń i posłużyć do zranienia innych osób. Ograniczenie to dotyczy przedmiotów jednoznacznie niebezpiecznych, takich jak noże, paralizatory, gazy obronne, materiały wybuchowe czy broń palna oraz ich imitacji i replik. Ale nie tylko.

Niedozwolone jest również posiadanie w bagażu podręcznym wszelkich przedmiotów o ostrych, spiczastych zakończeniach lub posiadających zaostrzone krawędzie. Zakaz ten dotyczy więc m.in.: nożyczek, strzykawek, brzytew, korkociągów, wierteł, szydełek czy nawet kijków do nart. Nie wolno również wnosić na pokład wszelkich źródeł ognia, a więc m.in. zapalniczek i zapałek.

Co można zabrać do samolotu – płyny

Najbardziej dotkliwe dla pasażerów są zwykle ograniczenia dotyczące wnoszenia płynów. Czy można wziąć wodę do samolotu? Obecnie przepisy dopuszczają jedynie wnoszenie płynów w opakowaniach o pojemności nie większej niż 100 ml. Jeżeli mamy takich płynów kilka, powinniśmy wszystkie umieścić w jednej przezroczystej torbie, a łączna objętość tych płynów nie może przekraczać jednego litra. Innymi słowy, nie można wnieść litrowej butelki wody, ale można wnieść litr wody w 10 butelkach o pojemności 100 ml każda.

Takie zasady dotyczą wszelkich wnoszonych na pokład płynów, a więc nie tylko wody, ale też innych napojów, kosmetyków, pasty do zębów, dezodorantów czy leków. 

Od zasad tych istnieją dwa wyjątki

Pierwszym są leki i inne produkty spożywcze, jeżeli ich posiadanie przy sobie jest dla nas konieczne w czasie podróży ze względów zdrowotnych. Dotyczy to m.in. pokarmu dla niemowląt. Taki płyn w bagażu należy jednak zgłosić podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku, przydatne może też być odpowiednie zaświadczenie od lekarza. 

Drugim wyjątkiem są płyny zakupione na lotnisku po przejściu kontroli bezpieczeństwa, czyli w strefie wolnocłowej. Wówczas wraz z rachunkiem powinny one przez całą podróż pozostać zamknięte w tzw. bezpiecznej torbie z czerwoną obwódką. 

Trzeba pamiętać, że decyzja o tym, czy gęsty krem, pasta albo żel są płynem, czy ciałem stałym, należy w każdym przypadku do osób odpowiedzialnych za kontrolę bagażu na lotnisku. 

Co można wziąć do bagażu podręcznego – jedzenie

Wobec jedzenia przewożonego w bagażu podręcznym przeważnie nie ma specjalnych restrykcji. Posiadanie wszelkiego rodzaju kanapek, przekąsek czy owoców generalnie jest dopuszczalne. Należy jedynie pamiętać, aby nie naruszać zasad dotyczących przewozu płynów.

Drugim ograniczeniem dotyczącym jedzenia mogą być przepisy celne obowiązujące w kraju, do którego podróżujemy. Wwóz określonego rodzaju produktów spożywczych jest bowiem w wielu miejscach na świecie zakazany. 

Przykładowo większości owoców, warzyw i produktów pochodzenia zwierzęcego nie wolno wwozić na terytorium Unii Europejskiej czy Stanów Zjednoczonych, z kolei w innych państwach zakazowi może podlegać np. wwóz alkoholi czy gum do żucia. Przy podróżach poza Unię Europejską warto więc zawsze zapoznać się z przepisami dotyczącymi zakazów we wwożeniu określonych rodzajów produktów.

Czego nie można zabrać do samolotu?

Oprócz płynów w butelkach o objętości większej niż 100 ml do bagażu podręcznego nie można pakować m.in.:

- materiałów wybuchowych oraz ich imitacji i replik, amunicji, fajerwerków, zapalników, lontów, - broni palnej oraz ich części, imitacji i replik, - broni pneumatycznej i na dwutlenek węgla, m.in. broni śrutowej i na kulki, - łuków, kusz, strzał, proc, - paralizatorów, taserów, urządzeń do ogłuszania, - obezwładniających substancji chemicznych, m.in. gazów obronnych, - przedmiotów o ostrych zakończeniach, m.in. noży i nożyczek o długości ostrza większej niż 6 cm, korkociągów, strzykawek, wierteł, kijków do nart, czekanów, - narzędzi robotniczych, m.in. łomów, wiertarek, pił, dłut, lamp lutowniczych, - przedmiotów o ostrych krawędziach, m.in. brzytew, maczet, tasaków, - tępych przedmiotów mogących nadawać się do uderzenia innej osoby, m.in. kijów do baseballu i softballu, pałek, sprzętu do sztuk walki, - źródeł ognia, m.in. zapalniczek, zapałek, - innych przedmiotów, które można wykorzystać jako broń.

Dodatkowa kontrola na lotnisku

Należy pamiętać, że nawet jeżeli w naszym bagażu podczas standardowej kontroli bezpieczeństwa nie będzie żadnych niedozwolonych przedmiotów, możemy zostać poproszeni o poddanie się dodatkowej kontroli.

Na czym może ona polegać? Może to być kontrola osobista. Wtedy funkcjonariusze straży granicznej mogą nas zaprowadzić  do specjalnego, przeznaczonego w tym celu miejsca, gdzie nasz bagaż i odzież zostaną dokładniej sprawdzone. 

Zdarza się również, że zostaniemy poproszeni o użycie jakiejś rzeczy z naszego bagażu, aby potwierdzić ich przeznaczenie. Może to być prośba o spróbowanie kaszki dla dziecka, albo o podłączenie do prądu ładowarki do telefonu. 

Autorka/Autor:red

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W 2025 roku wchodzą w życie zmienione przepisy dotyczące podatku od nieruchomości w zakresie miejsc postojowych i garaży. Za ich sprawą stawka daniny w przypadku części właścicieli spadnie dziesięciokrotnie. Warunek jest następujący: są to wyodrębnione prawnie (oddzielna księga wieczysta) miejsca postojowe stanowiące część budynku mieszkalnego. Stawka w przypadku wolnostojących garaży zostaje po staremu.

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Dziesięciokrotna obniżka podatku. Jest warunek

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP

Biedronka przeznaczy prawie 450 milionów złotych w skali roku na podwyżki dla pracowników na podstawowych stanowiskach - poinformowała w piątek spółka. Średni wzrost wynagrodzenia zatrudnionych na stanowisku sprzedawca-kasjer ma wynieść 10,5 procent. Wcześniej o podwyżkach wynagrodzeń informował Lidl.

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Podwyżki w kolejnej wielkiej sieci

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Finał negocjacji pomiędzy Volkswagenem a związkami zawodowymi. Zarząd spółki wycofał się z żądania obniżki płac o 10 procent i zobowiązał się, że nie będzie natychmiastowego zamykania zakładów i zwolnień. Jednak w dłuższej perspektywie firma zlikwiduje 35 tysięcy stanowisk pracy.

Likwidacja 35 tysięcy stanowisk pracy. Gigant porozumiał się ze związkami

Likwidacja 35 tysięcy stanowisk pracy. Gigant porozumiał się ze związkami

Źródło:
Reuters

Mlekovita oraz Milkpol spełniły warunki w postępowaniu i złożyły najkorzystniejsze oferty zakupu masła, które chce sprzedać Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych - wynika z informacji opublikowanej w piątek na stronie Agencji.

Kto kupi rządowe masło?

Kto kupi rządowe masło?

Źródło:
PAP

Marcin Romanowski - podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości i ścigany Europejskim Nakazem Aresztowania - korzysta z azylu politycznego na Węgrzech, udzielonego mu przez rząd Viktora Orbana. Mimo kontrowersji, polityk wciąż pobiera poselską pensję. Zajrzeliśmy do jego oświadczenia majątkowego, aby sprawdzić, co wiadomo o jego finansach.

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Oto majątek Marcina Romanowskiego

Źródło:
tvn24.pl

Ryszard Petru podpisał umowę zlecenie na pracę w Wigilię w jednym z warszawskich dyskontów - tak wynika z wpisu opublikowanego przez polityka koalicyjnego klubu Polski 2050 na platformie X. Petru wcześniej wypowiadał się przeciwko wprowadzeniu dodatkowego dnia wolnego 24 grudnia.

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Petru zatrudnił się w dyskoncie. "Podpisałem umowę"

Źródło:
tvn24.pl
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec poinformował w piątek o wynikach audytów w Rządowym Centrum Legislacji i instytutach podległych kancelarii premiera z czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości. - Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych przez instytucje, podmioty, które były obdzielane przez premiera Mateusza Morawieckiego środkami publicznymi - mówił szef KPRM.

"Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych"

"Zażądaliśmy zwrotu aż 63 milionów 800 tysięcy złotych"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej. W listopadzie sprzedaż detaliczna w cenach stałych była wyższa niż przed rokiem o 3,1 procent. W porównaniu z październikiem 2024 roku odnotowano spadek sprzedaży detalicznej o 1,2 procent.

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

"Śmierć konsumenta ogłoszono za wcześnie"

Źródło:
PAP

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP