Wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig proponuje opóźnienie o rok podwyżek cen w strefie płatnego parkowania, które początkowo miały zacząć obowiązywać w maju tego roku. Wojewoda małopolski uchylił bowiem części uchwały w tej sprawie.
"Podjąłem decyzję o skierowaniu do Prezydenta Miasta Krakowa projektu uchwały o przesunięciu wejścia w życie zmian w strefie płatnego parkowania" - napisał na Facebooku wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig do spraw polityki społecznej i komunalnej. Samorządowiec uważa, że zmiany powinny zostać opóźnione o rok.
Czytaj też: Zniżka na parkowanie dla mieszkańców Krakowa nie tylko z aplikacją. Wojewoda unieważnia część uchwały
Powodem jest decyzja wojewody małopolskiego, który uznał za niekonstytucyjną część uchwały. 22 marca radni zdecydowali o zmianie cennika strefy płatnego parkowania. Podwyżki miały dotyczyć wszystkich, w najmniejszym stopniu jednak mieszkańców miasta płacących za postój w aplikacji mobilnej. Zdaniem wojewody ten ostatni przepis był niezgodny z Konstytucją, dlatego został uchylony.
Pozostałe zmiany miały wejść w życie 15 maja. Jeśli uchwała zostanie jednak opóźniona, jej nowa wersja zacznie obowiązywać dopiero 15 maja 2024 roku.
Wiceprezydent: musimy dokonać zmian w parkometrach
Jak poinformował w mediach społecznościowych Andrzej Kulig, w trakcie prac nad zmianą uchwały o strefie płatnego parkowania urzędnicy zwracali radnym uwagę na niekonstytucyjność zapisów, które dawały ulgi w strefie tylko tym mieszkańcom, którzy płacą za postój z wykorzystaniem aplikacji mobilnych.
"Wykluczało to wielu mieszkańców Krakowa, którzy nie chcą lub nie potrafią posługiwać się aplikacjami" - napisał na Facebooku wiceprezydent. Podkreślił też, że wojewoda "trafnie zakwestionował ten przepis, wskazując na jego dyskryminacyjny charakter". W ocenie samorządowca "ulga dla mieszkańców w strefie płatnego parkowania powinna przysługiwać bez względu na to, czy płatności dokonuje się przy pomocy aplikacji, czy parkomatu".
"Chcąc temu sprostać, musimy dokonać zmian w parkometrach, co zajmie trochę czasu. W tej sytuacji zmiany w strefie muszą być odroczone do maja przyszłego roku" - wyjaśnił wiceprezydent.
Propozycję przesunięcia daty wejścia w życie nowych przepisów muszą najpierw zaakceptować radni. Jeśli tego nie zrobią, uchwała wejdzie w życie, jak planowano, 15 maja tego roku.
Jak poinformowało w czwartek (30 marca) biuro wojewody małopolskiego, zawarty w uchwale przepis powodował "nierówne traktowanie posiadaczy statusu Karty Krakowskiej" (posiadać ją mogą wyłącznie osoby płacące podatki w Krakowie) i "prowadzi do pogorszenia sytuacji osób dokonujących płatności w innej dopuszczalnej uchwałą formie".
Zobacz: Rosnące ceny za parkowanie
"Stanowi (to - red.) naruszenie konstytucyjnej zasady równości wobec prawa oraz zasady sprawiedliwości społecznej, dlatego konieczne było stwierdzenie nieważności uchwały w tej części" - czytamy w oświadczeniu.
Strefa płatnego parkowania w Krakowie. Zmiana cennika
Według aktualnego cennika strefy płatnego parkowania w Krakowie za godzinę postoju w podstrefie A wszyscy kierowcy płacą sześć złotych za godzinę, w podstrefie B - pięć, a w podstrefie C - cztery złote. Nowe ceny mają być wyższe dla wszystkich, podwyżki będą jednak najmniej dotkliwe dla posiadaczy Karty Krakowskiej.
Jeśli uchwała pozostanie w niezmienionej formie, od 15 maja przyjezdni kierowcy za pierwszą godzinę postoju w podstrefie A za zapłacą dziewięć złotych, za drugą - 10, za trzecią - aż 11, a za każdą kolejną ponownie dziewięć złotych. Oznacza to, że za cały dzień (10 godzin) parkowania na przykład w pobliżu Rynku Głównego trzeba będzie wydać aż 93 złote - a nie, jak dotąd, 60 złotych.
W podstrefie B opłata ta wyniesie osiem złotych za pierwszą, dziewięć złotych za drugą i 10 złotych za trzecią godzinę, a w podstrefie C odpowiednio: siedem, osiem i dziewięć złotych. Kolejne godziny będą kosztować tyle, co pierwsza.
Mieszkańcy posiadający Kartę Krakowską za parkowanie w strefie zapłacą mniej. W podstrefie A - sześć złotych za pierwszą godzinę, siedem złotych za drugą i osiem złotych za trzecią. W strefie B odpowiednio pięć, sześć i siedem złotych, a w podstrefie C opłata będzie stała - cztery złote.
Sama podstrefa została też rozszerzona, bo oprócz - jak dotychczas - Starego Miasta obejmie także położony najbliżej centrum fragment Zwierzyńca i starą część Podgórza.
Źródło: Facebook, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock