Około 20 milionów złotych rocznie więcej trafiałoby do miejskiej kasy, gdyby opłaty parkingowe w Śródmieściu obowiązywały także w weekendy. To wyliczenia Zarządu Dróg Miejskich w odpowiedzi na interpelację jednej ze stołecznych radnych. Pomysł jest na razie na etapie założeń. Nie ma żadnych decyzji.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez wiceprezydenta Warszawy Michała Olszewskiego w odpowiedzi na interpelację radnej PiS Olgi Semeniuk-Patkowskiej dotyczącej płatnego parkowania w weekendy "analizowana była możliwość rozszerzenia płatnego parkowania o soboty i niedziele". Pomysł dotyczy dzielnicy Śródmieście.
Ustalenie Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego wymaga uprzedniego przeprowadzenia analizy przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Ta - jak czytamy w odpowiedzi na interpelację - została przeprowadzona przez Zarząd Dróg Miejskich, który przeprowadził analizę rotacji w centrum w dni wolne. Następnie koncepcja ustalenia ŚSPPN należy do rady gminy lub rady miasta. Według Olszewskiego zgodnie z obowiązującymi przepisami nie ma obowiązku konsultowania projektu uchwały z mieszkańcami. "Zarówno granice, jak i stawki opłat mają wynikać wprost z analizy rotacji" - czytamy.
ZDM analizował możliwości
ZDM analizował możliwość rozszerzenia płatnego parkowania o soboty i niedzielę (z wyłączeniem świąt). Nie zmieniłyby się stawki obecnie obowiązujące za parking, a opłaty za postój obowiązywałyby od godziny 8.00 do 20.00.
"Szacowany średni miesięczny przychód w wyniku wprowadzenia ŚSPPN przez siedem dni w tygodniu mógłby wynieść około 5,8 miliona złotych, w tym dodatkowe 1,7 miliona złotych z tytułu wydłużenia funkcjonowania strefy o dwa dni w tygodniu, (tj. w soboty i niedziele). Szacuje się, że w skali całego roku prognozowany dodatkowy przychód z funkcjonowania ŚSPPN w weekendy wyniósłby około 20 milionów złotych" - czytamy w odpowiedzi na interpelację radnej.
Zarząd Dróg Miejskich przekazał wyliczenia pod koniec stycznia. - Na razie nie ma żadnej decyzji. Swoją pracę wykonaliśmy – powiedział rzecznik Zarządu Dróg Miejskich Jakub Dybalski.
Projektu nie ma, są założenia
Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację, na podstawie analizy, przeprowadzonej przez Zarząd Dróg Miejskich "zostały przygotowane założenia do wprowadzenia ŚSPPN".
Wiceprzewodniczący komisji infrastruktury Rady Warszawy Maciej Binkowski przyznał w rozmowie z PAP, że żaden projekt w sprawie wprowadzenia ŚSPPN na razie nie wpłynął.
Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa