Maja, Karolinka, Julia, Natalia i Oliwka przyszły na świat 9 lat temu. Dziś wróciły na oddział kliniczny neonatologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Jako goście. Właśnie skończył się tu remont, stanęły też trzy nowe, bardzo nowoczesne inkubatory. Jurek Owsiak, który przekazywał sprzęt, mówił: niech nikt nie waży się ciąć kosztów na rzecz oddziałów ratujących życie noworodków. Najsłynniejsze w Polsce pięcioraczki walczyły o życie na tym krakowskim.
Dla pani Pauliny narodziny pięciu córek pozostaną niezapomniane. Dziewczynki przyszły na świat 9 lat temu, w 26 tygodniu ciąży. Po urodzeniu ważyły od 570 do 800 gramów.
"Potrzebne było wsparcie"
- Przyszły na świat jako skrajne wcześniaki. Potrzeba było dużo wsparcia ze strony lekarzy, sprzętu, który został podarowany przez Jurka Owsiaka – wspomina pani Paulina.
Teraz oddział ma swoje święto. Zakończył się właśnie jego remont. Dzięki przebudowie wschodniego skrzydła kliniki, oddział powiększył się o dodatkowe 10 łóżeczek. Zyskał także trzy nowoczesne inkubatory hybrydowe.
Z tej okazji dziewczynki razem z mamą odwiedziły oddział. Z ciekawością obserwowały malutkich pacjentów.
Do szpitala przyjechał też szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której imię nosi oddział. – Bardzo lubię takie dni. Lubimy jeździć w te miejsca, gdzie jest super wykonywania praca nad ratowaniem życia i zdrowia dzieci. Jest tu mnóstwo naszego sprzętu – mówił zastrzegając, że intensywna terapia noworodka w całej Polsce pracuje rewelacyjnie.
Nie ciąć kosztów, tu działają "mercedesy"
- W ogóle nie można się ważyć by ciąć koszty, które państwo ponosi na rzecz takich oddziałów – podkreślał.
Remont oddziału trwał ponad trzy miesiące i kosztował ponad 900 tys. złotych. Teraz oddział liczy dwie sale, w każdej znajduje się 10 stanowisk.
- Tu będą działać prawdziwe "mercedesy" wśród sprzętu neonatologicznego – trzy supernowoczesne, jedyne w Polsce inkubatory hybrydowe. Ich wyjątkowość polega na tym, że mogą pracować zarówno w systemie zamkniętym, jak i otwartym, a także mają zintegrowany podgrzewany materac, dla zapewnienia stałego komfortu termicznego dziecka – informuje Maria Włodkowska, rzecznik szpitala.
Inkubatory mają nie tylko zintegrowany pomiar hałasu i światła wewnątrz inkubatora, ale również dają możliwość wprowadzania bodźców pozytywnych, np. nagrania bicia serca matki.
- Mieliśmy inkubatory przez kilka tygodni do testowania i stwierdziliśmy, że są doskonałe – mówił prof. Ryszard Lauterbach, kierownik Oddziału.
- Nie wyobrażam sobie, by oddział, na którym pracują specjaliści na skalę światową, nie był wyposażony w najwyższej klasy sprzęt. Sprzęt, który maleńkim dzieciom, czasami urodzonym naprawdę zdecydowanie zbyt wcześnie ratuje życie, zapewnia jak najlepszy rozwój, a jeszcze dodatkowo wspiera w działaniach zespół lekarski – zaznaczała Barbara Bulanowska, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Jedyny taki oddział
Oddział Kliniczny Neonatologii jest jedynym oddziałem w Szpitalu Uniwersyteckim, którego pacjenci nie są osobami dorosłymi. Posiada III stopień referencyjności, co oznacza, że diagnozuje i skutecznie leczy nawet najtrudniejsze przypadki wcześniaków.
W 2016 roku na oddziale przebywało 3357 noworodków, z czego aż 3230 urodzonych w Szpitalu Uniwersyteckim. Od początku tego roku było ich już ponad 580. Ich średni czas pobytu na oddziale to 7 dni. "Rekordzista" – chłopiec urodzony w 2015 roku – spędził aż 187 dni.
Oddział im. WOŚP
To właśnie na tym oddziale tworzone są zasady postępowania okołoporodowego obowiązujące dla całego województwa, a także szkolą się lekarze specjaliści neonatologii i pediatrii. Jest wiodącym w kraju ośrodkiem w zakresie stosowania nieinwazyjnej wentylacji noworodków. Jako pierwszy w Polsce zastosował i ustalił zasady postępowania dotyczące wsparcia oddechowego od pierwszej minuty życia. W oddziale wypracowano metody leczenia sepsy u noworodków, które są stosowane w Polsce w ponad 90% oddziałów o najwyższym stopniu referencyjności.
Od 2005 roku, dzięki inicjatywie profesora Ryszarda Lauterbacha – Kierownika Oddziału, oddział nosi imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Dzięki Fundacji Jerzego Owsiaka Oddział Kliniczny Neonatologii otrzymał 78 urządzeń medycznych o łącznej wartości ponad 3 milionów złotych.
Autor: mmw/i / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Kraków