Czterodniowy tydzień nauki chce wprowadzić na niektórych kierunkach prof. Piotr Jedynak, nowy rektor elekt Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukowiec tłumaczy swoje zamiary "radykalnym" wzrostem kosztów utrzymania studentów, spośród których wielu musi łączyć studia z pracą zarobkową.
Prof. dr hab. Piotr Jedynak w czwartek został wybrany rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego na kadencję 2024-2028. Wyboru dokonało Kolegium Elektorów składające się z 238 osób reprezentujących wszystkich członków uniwersyteckiej wspólnoty. To 307. rektor najstarszej polskiej uczelni.
Nowy rektor UJ o łączeniu studiów z pracą
Wśród postulatów na swoją kadencję rektor elekt wymienia chęć skrócenia na niektórych kierunkach tygodnia nauki z pięciu dni do czterech. - Jeśli na części kierunków uda się wprowadzić ten czterodniowy tydzień nauki, może im (studentom - red.) pomóc to pogodzić studiowanie w uniwersytecie z pracą. Nie możemy udawać, że znaczna część naszych studentów pracuje. To jest wymuszone z jednej strony ich sytuacją materialną. Wśród trzydziestu kilku tysięcy studentów uniwersytetu nie wszyscy mają tak dobrą sytuację finansową, żeby mogli studiować, nie pracując - powiedział w piątek reporterce "Faktów" TVN Renacie Kijowskiej prof. Jedynak.
Nowy rektor UJ zaznacza, że patrzy na zjawisko łączenia pracy ze studiami "pozytywnie". - Praca poprawia ich kompetencje, łączy teorię i wiedzę opartą o badania naukowe, którą my przekazujemy, z praktyką. Jeśli tylko jest dobra korelacja między miejscem pracy podczas studiów a studiowanym u nas kierunkiem, to ja uważam, że konkurencyjność studenta, który i pracuje, i studiuje, jest wyższa od takiego, który tylko studiował - podkreślił naukowiec.
Na razie nie wiadomo, kiedy, w jakiej formie i na jakich kierunkach studiów mógłby zostać wprowadzony czterodniowy tydzień nauki.
Profesor zaznaczył również, że koszty utrzymania studentów w Krakowie wzrosły "radykalnie". Podkreślił, że w kampanii wyborczej na rektora UJ temat sytuacji finansowej żaków jest niezwykle istotny i około połowy tematów dotyczących spraw studenckich dotyczy właśnie utrzymywania się studentów w Krakowie.
- Wybrzmiały takie trzy obszary: po pierwsze brak dostępności miejsc w akademikach, które są taką formą mieszkania w Krakowie na miarę możliwości finansowych studentów. Po drugie, koszty posiłków. Studenci zwracają uwagę, że jeśli są w Krakowie 30 dni w miesiącu, to łączny koszt posiłków dla nich jest często zbyt wysoki. I wreszcie wysokość pomocy materialnej. Niestety zwiększenie środków na stypendia studenckie nie jest wystarczające. W sytuacji, w której otrzymaliśmy 30-procentowe zwiększenie wynagrodzeń pracowników uniwersytetu, 20-procentowe dla pracowników sfery administracji, wzrost kwot na stypendia dla studentów wynosi tylko 12 procent, przy tak dużej inflacji, z jaką mieliśmy do czynienia w ostatnich kilku latach - powiedział Renacie Kijowskiej prof. Jedynak.
Budowę akademika na 400 miejsc nowo wybrany rektor wymienił wśród priorytetowych inwestycji uczelni.
Innymi priorytetami uczelni są dokończenie Centrum Kultury Rotunda oraz remont dwóch wydziałów znajdujących się w centrum miasta - Wydziału Polonistyki i Wydziału Filozoficznego. - Warunki tam panujące odbiegają tak bardzo od obecnego standardu uniwersyteckiego, że musimy w najbliższych latach uporać się z tym problemem - ocenił na briefingu prasowym w czwartek prof. Jedynak.
Prof. Piotr Jedynak nowym rektorem UJ. Kim jest?
Prof. Piotr Jedynak – do tej pory prorektor UJ ds. polityki kadrowej i finansowej – był jednym z czworga kandydatów na urząd rektora UJ w kadencji 2024-2028 obok prof. Armena Edigariana, prof. Tomasza Grodzickiego i prof. Doroty Malec. Jego kadencja rozpocznie się 1 września br.
- Wierzę, że najstarsza polska uczelnia pod pana kierownictwem będzie nie tylko z powodzeniem realizowała wszystkie zamierzone plany badawcze, dydaktyczne i organizacyjne, ale pozostanie dla całego polskiego szkolnictwa wyższego przykładem autentycznej wspólnoty akademickiej – powiedział obecny rektor UJ prof. Jacek Popiel po wyborze rektora elekta, cytowany w informacji prasowej UJ.
Prof. Piotr Jedynak ukończył zarządzanie i marketing w Akademii Górniczo-Hutniczej i międzywydziałowe studia doktoranckie w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W 1998 roku, po obronie doktoratu, związał swoją przyszłość z Uniwersytetem Jagiellońskim, rozpoczynając pracę na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ (WZiKS UJ), którego pracownikiem jest do dziś. W swojej karierze uniwersyteckiej pełnił szereg funkcji, w tym m.in. kierownika Katedry Systemów Zarządzania, zastępcy dyrektora, a później dyrektora Instytutu Ekonomii, Finansów i Zarządzania (do 2014 r. Instytutu Ekonomii i Zarządzania), a także dziekana WZiKS UJ. Od 2020 roku jest prorektorem UJ ds. polityki kadrowej i finansowej.
Rektor elekt UJ, będąc profesorem nauk ekonomicznych, zajmuje się takimi zagadnieniami, jak zarządzanie ryzykiem, zarządzanie strategiczne i zarządzanie w szkolnictwie wyższym. Jak przyznaje, pełnienie funkcji w Uniwersytecie Jagiellońskim potrafi godzić z podstawowymi zadaniami nauczyciela akademickiego, którymi są prowadzenie badań naukowych, publikowanie oraz zajęcia ze studentami. Praca w zawodzie nauczyciela akademickiego jest dla niego źródłem ogromnej satysfakcji i spełnienia.
Prof. Piotr Jedynak jest przewodniczącym Rady Nadzorczej Jagiellońskiego Centrum Innowacji oraz członkiem Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania PAN.
Źródło: PAP, "Fakty" TVN