"Jedna moneta przebiłaby wartością przetopione złoto z całej wystawy"

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Złote monety z nowej wystawy Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie
Złote monety z nowej wystawy Emeryka Hutten-Czapskiego w KrakowieMuzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie
wideo 2/7
Złote monety z nowej wystawy Emeryka Hutten-Czapskiego w KrakowieMuzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie

Około 600 złotych monet i medali, z których najstarsze pamiętają starożytny Rzym, można oglądać na nowej wystawie Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie. Placówka z okazji 120. rocznicy przekazania Muzeum Narodowemu jednej z najcenniejszych numizmatycznych kolekcji po raz pierwszy przedstawia niepokazywane dotąd eksponaty. - Jedna czy dwie monety przebiłyby wartością przetopione złoto z całej wystawy - mówi kurator Mateusz Woźniak.

Do 2500 eksponatów pokazywanych w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie dołączyło kolejne 600 nigdy dotąd nieprezentowanych monet i medali. W oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, mekce polskiej numizmatyki, otwarto ekspozycję "Blask złota. Z kolekcji gabinetu numizmatycznego".

Czytaj też: Picasso w Warszawie. 120 dzieł mistrza na wystawie w Muzeum Narodowym

Muzealnicy mieli w czym wybierać, bo w zbiorach placówki znajduje się ponad 130 tysięcy obiektów. Jej najcenniejszą część tworzy kolekcja patrona muzeum, hrabiego Emeryka Hutten-Czapskiego, XIX-wiecznego pasjonata numizmatyki, który w 1903 roku przekazał swoje kosztowności - aż 11 tysięcy przedmiotów - miastu Kraków. Nowa wystawa powstała z okazji 120-lecia tego wydarzenia i w zdecydowanej większości składa się właśnie z obiektów hrabiego.

"Poświęcamy tę wystawę nie tylko pamięci ofiarodawców, ale też wyjątkowości złota - przekutego tutaj na niejednokrotnie znakomite i zachwycające dzieła sztuki - kruszcu będącego obiektem niemal powszechnego pożądania, najczęściej przykuwającego uwagę zwiedzających i budzącego zrozumiałe emocje" - czytamy w opisie wystawy.

Czytaj też: Słynne berlińskie muzeum zamknie się na wiele lat

"Jedyna w historii okazja"

- Pokazujemy obiekty rzadkie, czasami w stanach mniej zachwycających, bardziej fascynujące dla kolekcjonerów, bo znane są jeden czy dwa egzemplarze. Wszystkie są na swój sposób znakomite. To unikatowa, jedyna w historii okazja, żeby zobaczyć, jak wygląda kolekcja Czapskiego w zakresie mennictwa złotego - podkreśla w rozmowie z tvn24.pl kurator wystawy Mateusz Woźniak.

Eksponaty pochodzą z różnych okresów historycznych - od antyku (najstarsze są monety, niektóre nawet z VII wieku przed naszą erą) do 1939 roku. Cała kolekcja to prawdziwy majątek. - Jedna czy dwie monety przebiłyby wartością przetopione złoto z całej wystawy, całą wartość samego kruszcu. Oczywiście trzeba zaznaczyć, że przetopienie tych małych dzieł sztuki, świadków historii, wydaje się rzeczą straszną i niedopuszczalną - dodaje Woźniak.

Czytaj też: Twierdził, że skarb sprzed stuleci dostał od dziadka żony. Biżuteria trafiła do muzeum

Jak przyznaje, niektóre z monet zachowały się idealnie mimo upływu czasu - szczególnie dobrze radzą sobie te, które nie trafiły do obiegu i nawet po kilkuset latach mogą wyglądać jak wybite wczoraj.

Kopia cenniejsza od oryginału

- Ewenementem na nowej wystawie jest 11 portugałów, monet o najwyższej rzadkości. Zobaczyć je obok siebie, w jednym miejscu, to jest wyjątkowa sytuacja. Jest też ścianka z 30 donatywami (okolicznościowe monety wybijane w I RP w darze dla władców przez bogate miasta) - wymienia muzealnik.

Portugał z wizerunkiem Zygmunta III Wazy, KrakówMuzeum Narodowe w Krakowie

Jak podkreślają przedstawiciele placówki, Muzeum Narodowe w Krakowie posiada największy zbiór donatyw w Polsce i wszystkie złote egzemplarze, w liczbie 66, można obecnie zobaczyć na prezentowanych tu wystawach.

- Ciekawa historia kryje się też za naśladownictwem monety rzymskiej z III wieku, która powstała w efekcie zrabowania przez barbarzyńców mennicy znajdującej się na terenie Azji Mniejszej. Barbarzyńcy ukradli stemple, porwali najprawdopodobniej obsługę mennicy i wybijali swoje własne monety. Tylko że Rzymianie wybijali je w brązie, a barbarzyńcy w złocie - opowiada Woźniak. Jak to możliwe, że barbarzyńska kopia była cenniejsza od oryginału? - Zdecydowały względy prestiżowe. Wybijano te monety nie po to, aby nimi płacić, tylko żeby mieć co zawiesić na szyi, nad głową cesarza drążono w tym celu dziurkę - tłumaczy nasz rozmówca.

Naśladownictwo barbarzyńskie złotej monety z czasów Galiena (253-268), wybitej ze stempla mennicy kolonialnej w Alexandria Troas, III wiek naszej eryMuzeum Narodowe w Krakowie

Wystawa czasowa "Blask złota. Z kolekcji gabinetu numizmatycznego" potrwa do 7 lipca 2024 roku. Dofinansowano ją ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Autorka/Autor:bp/ tam

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Narodowe w Krakowie

Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24