Picasso w Warszawie. 120 dzieł mistrza na wystawie w Muzeum Narodowym

W Muzeum Narodowym w Warszawie można oglądać wystawę dzieł Pabla Picassa. Zgromadzono na niej obrazy i grafiki, łącznie ponad 120 dzieł mistrza.

W Muzeum Narodowym zaprezentowano ponad 120 dział Picassa, między innymi "Portret kobiety w kapeluszu", "Faun pośród gałęzi", "Jacqueline czytająca", "Śpiąca kobieta". Są to grafiki, ceramiki i ilustracje. Wystawa podzielona jest na cztery działy: "Odnalezione piękno", "Dziedzictwo mitów", "Ceramiczne oblicza", "Polskie akcenty".

- Blisko 60 procent prezentowanych prac pochodzi z kolekcji Museo Casa Natal Picasso - Muzeum Dom Narodzin Picassa w Maladze, a około 40 procent ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie – podkreśliła Anna Manicka, kuratorka wystawy.

Picasso w Warszawie

Finałem ekspozycji jest część nazwana "Polskie akcenty". W 1948 roku Picasso, zwolennik komunizmu, wziął udział w propagandowym Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju. Na szlaku artysty znalazły się także m.in. Warszawa i Kraków.

Pamiątką po wizycie w krakowskich Sukiennicach były zakupione przez Picassa haftowane kożuszki. Okrycie to pojawia się w późniejszych pracach artysty, m.in. w słynnej serii litografii "Kobieta w fotelu". W stolicy artysta odwiedził Muzeum Narodowe, któremu podarował kolekcję ceramicznych półmisków oraz grafiki.

Kawałek Hiszpanii w Polsce

Ambasador Hiszpanii w Warszawie Ramiro Fernández Bachiller powiedział, że podczas otwarcia, że wystawa dzieł Picassa jest "podarowaniem Polsce kawałka Hiszpanii". Dodał, że już 75 lat temu Picasso inspirował swoją sztuką widzów i artystów w Polsce, a dziś jego sztuka pozwala ponownie "cieszyć się niezrównanym doświadczeniem artystycznym". - Niech ta wystawa będzie miejscem spotkań kultur i Hiszpanii – podsumował ambasador Bachiller.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie Łukasz Gaweł zauważył, że dzieła Picassa wpisują się w nastrój współczesności. - Chcielibyśmy żeby Guernica była wspomnieniem tego co za nami, czyli szaleństwa i nienawiści, ale to wciąż tkwi w Europie. Sztuka jest więc tym, czego musimy się kurczowo trzymać. Cóż innego nam pozostało – mówił.

Nowy pawilon muzeum

Zwracając uwagę na frekwencję podczas wernisażu wyraził nadzieję, że w przyszłości będzie mógł podejmować gości wystawy w znacznie bardziej komfortowych warunkach. I powiedział o budowie pawilonu, który powstanie przy zachodnim skrzydle muzeum, od strony Książęcej. Znajdą się w nim między innymi dla pomieszczenia pracowników MNW oraz magazyny. Trzypiętrowy budynek będzie częściowo otwarty dla publiczności.

Ekspozycję zorganizowano pod patronatem Ambasady Królestwa Hiszpanii w Polsce. Wystawę "Picasso" można oglądać do 14 stycznia 2024 roku.

Czytaj także: