Jak dojechać na cmentarze w Krakowie? Wszystkich Świętych w 2022 roku przypadło we wtorek. Zmiany w organizacji ruchu przy cmentarzach obowiązują już od soboty. Między innymi ze względu na możliwe korki władze miasta sugerują, aby odwiedzający groby korzystali z komunikacji miejskiej, która do środy kursuje według specjalnego rozkładu jazdy. Jeżdżą też dodatkowe pojazdy.
Pierwsze zmiany pojawiły się już w sobotę. Polegają na zamknięciu niektórych ulic przylegających do cmentarzy dla samochodów lub wprowadzeniu na nich zakazu zatrzymywania się. Wybrane ulice w tym okresie są jednokierunkowe.Miasto poinformowało o wprowadzeniu na ten okres specjalnego rozkładu komunikacji miejskiej.
Zamknięte ulice i ruch jednokierunkowy
Pierwsze utrudnienia pojawiły się przy cmentarzu Prokocim. W niedzielę od godziny 8 rano trudniej było dojechać w bezpośrednie sąsiedztwo cmentarza Rakowickiego, a także nekropolii w Grębałówie, na Prądniku Czerwonym (Batowicki) i Salwatorze. W dzień Wszystkich Świętych ograniczenia obejmują rejony cmentarza Podgórskiego oraz Wola Duchacka. W dniu święta obowiązuje także zakaz zatrzymywania pojazdów w rejonie 12 mniejszych cmentarzy na terenie miasta.
Kumulacja utrudnień nastąpiła w nocy z poniedziałku na wtorek. Wtedy z ruchu wyłączona została znaczna część ulic w pobliżu cmentarzy - zamknięcia obowiązywały już wcześniej, jednak w dużo mniejszym zakresie.
1 listopada przy cmentarzu Rakowickim zamknięte zostały ulice Prandoty i Grochowska. Wcześniej zamknięte były fragmenty tych ulic. Przy cmentarzu Prokocim ulice Podmiłów i Młodzieży stały się jednokierunkowe na cały okres od 29 października do 1 listopada. Na Salwatorze w dzień Wszystkich Świętych zamknięte są ulice Malczewskiego i św. Bronisław (a Swoszowicka jest jednokierunkowa), z kolei na Grębałowie zamknięty jest fragment ulicy Darwina, a ulica Poległych w Krzesławicach jest jednokierunkowa.
Policja na drogach w dzień Wszystkich Świętych
Jak poinformowała małopolska policja, samochody o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton nie mogą wyjechać na drogi. Zakaz poruszania się takich pojazdów obowiązywał 31 października w godzinach od 18 do 22 i wprowadzony jest także w dzień Wszystkich Świętych od 8 do 22.
Na drogach bezpieczeństwa pilnuje więcej niż zwykle policjantów ruchu drogowego. - Każdego dnia do służby będzie skierowanych około 400 funkcjonariuszy w białych czapkach natomiast 1 listopada ponad 500 - informował wcześniej w komunikacie młodszy inspektor Sebastian Gleń, oficer prasowy małopolskiej policji.
Ponadto komenda straży miejskiej przy ulicy Dobrego Pasterza 116 w Krakowie udostępnia bezpłatny parking dla osób, chcących odwiedzić nekropolie. Zmieści się tam kilkadziesiąt samochodów.
Zmiany w rozkładzie komunikacji miejskiej
W ślad za tymi ograniczeniami wzmocnione są linie tramwajowej i autobusowej komunikacji publicznej, które przebiegają w rejonie cmentarzy. Władze Krakowa sugerowały, aby osoby wybierające się na groby najbliższych korzystały z tej formy transportu, aby bezpiecznie i szybko dotrzeć i powrócić z nekropolii.
We wtorek 1 listopada komunikacja miejska w Krakowie funkcjonuje według świątecznych rozkładów jazdy ze wzmocnionymi i przedłużonymi liniami autobusów i tramwajów dowożącymi mieszkańców do nekropolii. Pojawiły się też linie specjalne. Na przykład tramwaje nr 1, 3, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87 jeżdżą co 10 minut.
Na trasy wyjechały też dodatkowe autobusy, których linie mają numery od 801 do 888. Większość z nich kursuje od godziny 8 lub 9 rano w dzień Wszystkich Świętych, w większości co 20 minut.
Szczegóły dotyczące obsługi poszczególnych przystanków w rejonie cmentarzy oraz zachowania ważności biletów okresowych można znaleźć na stronie internetowej Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie.
Cmentarze w Krakowie. Godziny otwarcia
W dzień Wszystkich Świętych na groby bliskich można przyjść od godziny 6, a cmentarze będą otwarte aż do ostatniego odwiedzającego. Z kolei 2 listopada - w Zaduszki - cmentarze będą otwierane o 7 i zamykane o 22.
3 listopada godziny otwarcia cmentarzy będą już krótsze - od 7 do 18.
Źródło: PAP, krakow.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock