W Krakowie odbywa się dziewiąta edycja Festiwalu KultURO 2023, podczas którego w nietypowy sposób, bo przede wszystkim z pomocą rocka, lekarze zachęcają do badań urologicznych. "To jest nasze i wasze credo: badajmy się" - mówił w sobotę podczas krakowskiego koncertu Michał Pocheć, gitarzysta i wokalista zespołu Trzynasta w samo południe. W ramach festiwalu zaplanowano też między innymi bezpłatne konsultacje lekarskie.
W Krakowie trwa dziewiąta edycja Festiwalu KultURO 2023, organizowanego przez Fundację UROdzeni-Zdrowi. Wydarzenie zainicjowane przez profesora Piotra Chłostę, kierownika Katedry i Kliniki Urologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, odbywa się od ośmiu lat, za każdym razem w nietypowy sposób łącząc sztukę z profilaktyką chorób układu moczowego.
Badania urologiczne "nie tylko dla mężczyzn"
"Festiwal, poprzez różne formy kreacji ma na celu promowanie zdrowia i profilaktyki wśród społeczeństwa, w tym roku, kładąc główny nacisk na tematykę problemów urologicznych wśród kobiet". Hasłem dziewiątej edycji KultURO jest "Nie tylko dla mężczyzn".
W sobotę (16 września) w Klubie Forty Kleparz w Krakowie odbył się festiwalowy koncert - na scenie wystąpił wtedy między innymi zespół Trzynasta w samo południe. "To jest nasze i wasze credo: badajmy się" - mówił wokalista i gitarzysta grupy Michał Pocheć. W koncercie zagrał też udział profesor Piotr Chłosta - urolog, muzyk i pomysłodawca KultURO, któremu towarzyszyli - oprócz zespołu Pochecia - Kasia Chlebny, Renata Przemyk, Janusz Grzywacz i Marek Piekarczyk.
Jak zaznaczają na swojej stronie organizatorzy KultURO, celem festiwalu jest "zwrócenie uwagi na problemy zdrowotne związane z układem moczowym, które często są bagatelizowane lub wstydliwe". W tym roku potrwa on aż do końca roku. W październiku i listopadzie zaplanowano między innymi dni otwarte w poradniach urologicznych działających przy krakowskich szpitalach: Uniwersyteckim (14 października), Narutowicza (21 października), Wojskowym (18 listopada) i Żeromskiego (24 listopada). "Rejestracja na wizyty będzie uruchomiona w tygodniu poprzedzającym dzień otwarty danego szpitala" - zaznaczają organizatorzy. Na stronie festiwalu można znaleźć terminy, w których rejestracja będzie otwarta.
Jak zaznaczają organizatorzy KultURO, festiwal jest też okazją do poszerzania wiedzy samych lekarzy, dlatego w ramach KultURO zaplanowano też seminaria dla urologów. Aktywności edukacyjne zostały zaplanowane także dla dzieci w wieku przedszkolnym i dla seniorów.
W komunikacie Fundacji UROdzeni-Zdrowi czytamy, że podczas ubiegłorocznej edycji wydarzenia w Poradni Urologicznej Szpitala Uniwersyteckiego oraz Poradni Urologicznej Szpitala im. Stefana Żeromskiego przebadano ponad dwieście osób. "Ponad 50 proc. Pacjentów, po konsultacji i wstępnym badaniu urologicznym, wymagała pogłębionej diagnostyki i dalszego leczenia" - podkreślają urolodzy.
Źródło: KultURO, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24