Kraków będzie skreślony z listy UNESCO? To "realne zagrożenie" przez budowę kładki

Źródło:
tvn24.pl
Kraków może być wykreślony z listy UNESCO? Prezydent Miszalski: to trochę fake news
Kraków może być wykreślony z listy UNESCO? Prezydent Miszalski: to trochę fake newsTVN24
wideo 2/2
Kraków może być wykreślony z listy UNESCO? Prezydent Miszalski: to trochę fake newsTVN24

- Istnieje "realne zagrożenie", że Kraków utraci status miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - uważa miejski radny Łukasz Maślona. Wszystko przez budowę kładki na Wiśle, która ma połączyć zabytkowy Kazimierz z Ludwinowem. Obiekt - zdaniem części mieszkańców - jest przeskalowany i wpływa negatywnie na zabytkowy charakter okolicy, co może prowadzić do usunięcia wpisu do UNESCO. Władze Krakowa uważają, że protesty i obawy są "bezzasadne".

Z jednej strony dawny hotel Forum i popularne miejsce spacerów, z drugiej zabytkowa żydowska dzielnica, a pomiędzy nimi Wisła. Jej brzegi - a tym samym Kazimierz i Ludwinów w Krakowie - ma połączyć nowa kładka pieszo-rowerowa. O jej powstaniu mówi się już od około 15 lat, jednak dopiero na początku tego roku rozpoczęły się prace budowlane.

Czytaj też: Politycy PiS chwalili się inwestycjami, ale o słynnej stępce nie wspomnieli

Inwestycja miasta budzi jednak niemałe kontrowersje. Zdaniem części mieszkańców i radnych projekt jest przeskalowany i negatywnie wpłynie na odbiór otoczenia, w tym przede wszystkim zasłoni widok na Zamek Królewski na Wawelu. Ze względu na kontrowersje mieszkańcy zrzeszeni wokół społecznej grupy "Bulwary to My" zwrócili się do dyrektora Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO, sprzeciw dotyczący inwestycji trafił również do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wizualizacja kładki łączącej Kazimierz i Ludwinów w Krakowiekrakow.pl, Biuro Projektów Lewicki Łatak Sp. z o.o. Sp.K.

Kładka Kazimierz-Ludwinów jest "przeskalowana"?

Jak poinformował miejski radny Łukasz Maślona (Kraków dla Mieszkańców), resort kultury zaznaczył w piśmie do ówczesnego prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, że dyrektor Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO domaga się od miasta opinii w sprawie kontrowersyjnej kładki. Ministerstwo poprosiło Majchrowskiego m.in. o przekazanie informacji o dalszym etapie inwestycji, "szczególnie w kontekście zagrożeń dla wyjątkowej uniwersalnej wartości" tego miejsca.

Czytaj też: Agenci CBA w krakowskim Zarządzie Zieleni Miejskiej

Co istotne, władze ministerstwa zwróciły uwagę na "realne zagrożenie dla miejsca UNESCO i możliwe konsekwencje w postaci misji monitorującej". Podkreślono, że w związku z utratą "wyjątkowych uniwersalnych wartości" z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO skreślone zostały już Drezno i Liverpool, a kontrowersje wzbudziły też inwestycje w Polsce - jak Aleja Wielkiej Wyspy we Wrocławiu.

Kładka łącząca Kazimierz z Ludwinowem nie jest budowana na samym obszarze objętym wpisem na listę UNESCO, ale w tak zwanej strefie buforowej historycznego centrum Krakowa. Z tego powodu resort przypomina, że w sprawie krakowskiej kładki negatywną opinię w 2018 roku wydał Narodowy Instytut Dziedzictwa. Wskazano w niej, że budowa kładki wiąże się z "zagrożeniem utratą wyjątkowej uniwersalnej wartości miejsca".

Budowa kładki łączącej Kazimierz i Ludwinów w KrakowieZarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie

Radny Łukasz Maślona nie ma wątpliwości, że możliwość skreślenia historycznego centrum Krakowa z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO jest realna. - Mieszkańcy od dawna zwracają uwagę na to, że ta inwestycja jest przeskalowana, trochę za duża, jeśli chodzi o to konkretne miejsce, w którym powstaje, że zakłóca widok na Wawel - powiedział w rozmowie z TVN24 radny Krakowa dla Mieszkańców.

Pytany o sprawę prezydent Aleksander Miszalski (KO) uważa, że ewentualne skreślenie Krakowa z listy UNESCO to "trochę fake news". - Z tego, co wiem, nie ma ryzyka wycofania przez UNESCO tytułu dla Krakowa ze względu na tę kładkę. Jest to strefa buforowa i mimo wszystko jest to tylko kładka, nie wpływa aż tak bardzo na charakter Krakowa (...). Z drugiej strony pani konserwator (zabytków - red.) zasugerowała, że dobrze byłoby zmniejszyć wysokość kładki od strony Kazimierza ze względów estetycznych, architektonicznych - powiedział dziennikarzom prezydent.

Czytaj też: Wywiad z prezydentem Krakowa Aleksandrem Miszalskim

Miszalski dodał, że dotyczące kładki pisma wychodziły z ministerstwa "jeszcze za czasów rządu PiS". Pismo, które opublikował Łukasz Maślona, zostało jednak podpisane w styczniu tego roku przez Bożenę Żelazowską z PSL, która pełni funkcję sekretarza stanu w ministerstwie kultury.

Pytania w sprawie kładki wysłaliśmy do Narodowego Instytutu Dziedzictwa - do czasu publikacji tekstu nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi.

Zmienią projekt kładki. Pytanie, jak bardzo

- Gdyby to był fake news, ministerstwo nie fatygowałoby się po to, żeby wysyłać pismo, które z kolei jest następstwem zapytania ze strony dyrektora UNESCO - odpowiada Miszalskiemu radny Maślona.

W piątek (14 czerwca) grupa mieszkańców okolic bulwarów wiślanych spotkała się z wiceprezydentem Krakowa Stanisławem Kracikiem. - Pan wiceprezydent poinformował nas, że będzie przeprowadzona analiza rozmaitych wariantów tej inwestycji, od potencjalnej modyfikacji projektu do ewentualnego zaniechania inwestycji. Zwróciliśmy się z prośbą o wstrzymanie inwestycji do czasu przeprowadzenia tych analiz - powiedziała tvn24.pl Magdalena Rubenfeld-Koralewska. Oceniła, że to "kuriozalne", iż trwają prace, a jednocześnie urząd analizuje potencjalne zmiany, które zresztą - jak stwierdziła - wcześniej urzędnicy uważali za niemożliwe do wprowadzenia na tym etapie inwestycji.

Rzecznik prasowy Urzędu Miasta Krakowa Dariusz Nowak uważa, że zaniechanie budowy kładki jest mało możliwe. - Tej inwestycji chciało wielu mieszkańców. Oprócz tego dostaliśmy na nią dotację w wysokości 65 milionów złotych z Programu Polski Ład. Wycofanie się z budowy oznaczałoby utratę tych pieniędzy, nie mówiąc już o karach, jakie trzeba byłoby zapłacić przez zerwanie umowy - zaznaczył Nowak w rozmowie z tvn24.pl.

Zmiana projektu jest jednak właściwie pewna - o czym poinformował w komunikacie urzędu miasta Kazimierz Łatak, architekt i projektant kładki. To efekt interwencji małopolskiej konserwator zabytków Katarzyny Urbańskiej, która wezwała realizatora budowy do ograniczenia ingerencji konstrukcji w bulwary po stronie Kazimierza. Chodzi m.in. o obniżenie ramp, na co wskazywał w swojej wypowiedzi Miszalski. Łukasz Szewczyk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich, podkreślił w komunikacie miasta, że celem zmian jest "maksymalne ograniczenie ingerencji rozwiązań konstrukcyjnych w krajobraz i bulwary po stronie Kazimierza".

"Protesty i obawy mieszkańców o skreślenie Krakowa z listy UNESCO są bezpodstawne" - stwierdza w swoim komunikacie krakowski magistrat.

Budowa kładki Kazimierz-Ludwinów. Utrudnienia

W związku z trwającymi pracami od 17 czerwca planowane jest zamknięcie dla ruchu dolnej części bulwaru Inflanckiego - poinformował w komunikacie Urząd Miasta Krakowa. Jak przekazano, ma to związek z rozpoczęciem prac związanych z budową przyczółka kładki po tej stronie Wisły. "Ruch pieszo-rowerowy zostanie przekierowany na górny bulwar Inflancki poprzez istniejące pochylnie" - czytamy na stronie miasta. Według Zarządu Inwestycji Miejskich utrudnienia w tym miejscu potrwają maksymalnie do końca lipca.

W miejscu planowanej kładki na bulwarze Inflanckim, pomiędzy ulicami Skawińską i Wietora, do odwołania ograniczony został ruch pieszy i rowerowy.

W ramach prac zamknięty jest również bulwar Wołyński na odcinku od ul. Ludwinowskiej do okolic balonu widokowego, zlokalizowanego po zachodniej stronie dawnego hotelu Forum.

Zamknięty fragment bulwaru Wołyńskiego przy hotelu Forum w KrakowieBartłomiej Plewnia, tvn24.pl

Budowa kładki pieszo-rowerowej Kazimierz–Ludwinów, której przyczółki znajdować się będą na bulwarach Inflanckim i Wołyńskim, to inwestycja o wartości około 114 mln zł. Obiekt ma zostać otwarty na początku 2026 roku.

Kraków jednym z pierwszych miast na liście UNESCO

Historyczne centrum Krakowa zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 roku jako jeden z 12 pierwszych obiektów na świecie. Jak czytamy na stronie Polskiego Komitetu ds. UNESCO, "obszar wpisany obejmuje Stare Miasto w obrębie dawnych murów, Wzgórze Wawelskie oraz dzielnicę Kazimierz ze Stradomiem. W 2010 r. została utworzona strefa buforowa dla obszaru wpisanego".

Na liście znajduje się łącznie 17 obiektów z Polski. W Małopolsce są to również m.in. Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau czy manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Na liście można znaleźć także m.in. historyczne centrum Warszawy, Stare Miasto w Zamościu i zamek krzyżacki w Malborku.

Autorka/Autor:bp/tok

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: krakow.pl, Biuro Projektów Lewicki Łatak Sp. z o.o. Sp.K.

Pozostałe wiadomości

Trwa duża awaria systemów informatycznych - donoszą światowe agencje. Utrudnienia znacząco wpływają na działalność gospodarki, w tym linii lotniczych, działalności terminali morskich a także mediów. Jak wyjaśniła dla portalu stacji CNN profesor Jill Slay z katedry ds. cyberbezpieczeństwa SmartSat na Uniwersytecie Południowej Australii, "globalny wpływ" awarii jest "ogromny", ale jest "za wcześnie, aby wyciągać wnioski" na temat tego, co ją spowodowało.

Globalna awaria informatyczna. Nie działają systemy na lotniskach, problemy mają banki

Globalna awaria informatyczna. Nie działają systemy na lotniskach, problemy mają banki

Źródło:
BBC, CNN

Zmagamy się z globalną awarią systemów operacyjnych Microsoft, która utrudnia funkcjonowanie - przekazał w komunikacie terminal kontenerowy Baltic Hub (dawniej DCT Gdańsk).

Terminal kontenerowy w Gdańsku dotknięty globalną awarią

Terminal kontenerowy w Gdańsku dotknięty globalną awarią

Źródło:
tvn24.pl

Dr Kevin O'Connor, lekarz Białego Domu, poinformował w czwartek o szczegółach stanu zdrowia Joe Bidena. Zmaga się on z infekcją COVID-19. Zgodnie z relacją lekarza parametry życiowe prezydenta są w normie, przyjmuje leki i kontynuuje "zajmowanie się sprawami narodu amerykańskiego". O'Connor zapewnił, że regularnie będzie dostarczać nowych informacji na temat zdrowia polityka.  

Lekarz Białego Domu o stanie zdrowia prezydenta Bidena

Lekarz Białego Domu o stanie zdrowia prezydenta Bidena

Źródło:
NBC News, tvn24.pl

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

Polityka wypruła z Jarosława Kaczyńskiego wartości, które były najważniejsze dla jego brata. W lawinowym wręcz tempie prezes zaczął otaczać się ludźmi, dla których wartości są tylko śmiesznością - mówił w "Jeden na jeden" w TVN24 Stanisław Kostrzewski, współzałożyciel PiS, były skarbnik tej partii.

Były skarbnik PiS: Władza deprawuje. Nie poznaję Kaczyńskiego 

Były skarbnik PiS: Władza deprawuje. Nie poznaję Kaczyńskiego 

Źródło:
TVN24

W Inowrocławiu dziecko zostało pogryzione przez psa, który był pod opieką 16-latka. 11-latek został przetransportowany do szpitala w Bydgoszczy. Informację i zdjęcie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pies pogryzł przy sklepie 11-letniego chłopca

Pies pogryzł przy sklepie 11-letniego chłopca

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Joe Biden zaczyna akceptować myśl, że może nie być w stanie wygrać kolejnych wyborów prezydenckich i być może będzie zmuszony wycofać się z wyścigu - pisze "The New York Times", powołując się na kilka osób z bliskiego otoczenia prezydenta. "Rosnąca presja liderów w Kongresie i bliskich przyjaciół przekonają prezydenta Bidena do decyzji o wycofaniu się" - cytuje czołowych demokratów portal Axios.

Amerykańskie media: Biden zaczyna akceptować myśl, że będzie musiał się wycofać

Amerykańskie media: Biden zaczyna akceptować myśl, że będzie musiał się wycofać

Źródło:
PAP, "The New York Times"

Były prezydent USA Donald Trump, akceptując nominację prezydencką Partii Republikańskiej na konwencji wyborczej w Milwaukee, podkreślił, że chce być prezydentem "całej Ameryki, nie tylko połowy". Mówił o "tak zwanych sojusznikach" USA, którzy podobno zabierają Amerykanom miejsca pracy i wychwalał Viktora Orbana.

Trump o "tak zwanych sojusznikach". "Wykorzystują nas od lat"

Trump o "tak zwanych sojusznikach". "Wykorzystują nas od lat"

Źródło:
PAP, Reuters

Coraz więcej krajów decyduje się na zaostrzanie kar, a także stosowanie konfiskaty aut wobec kierowców łamiących przepisy - oceniła w rozmowie z tvn24.pl radczyni prawna Katarzyna Turcza. Pojazd możemy stracić, nawet jeśli nie jest naszą własnością i nie tylko za alkohol, ale także, chociażby prędkość oraz emitowanie nadmiernego hałasu. W których krajach powinniśmy szczególnie uważać?

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Jedziesz na wakacje? W tych krajach UE za złamanie przepisów stracisz auto

Źródło:
tvn24.pl
"Zastanawiam się nad zmianą nazwiska na Wnuk Ingmara Bergmana"

"Zastanawiam się nad zmianą nazwiska na Wnuk Ingmara Bergmana"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Włoski sąd nakazał dziennikarce zapłacić pięć tysięcy euro odszkodowania wobec premier Giorgii Meloni za kpienie z jej wzrostu w mediach społecznościowych. Nie pierwszy raz premier Włoch podjęła kroki prawne przeciwko dziennikarzowi lub innej osobie, która publicznie ją krytykowała.

Kpiła ze wzrostu Meloni. Włoska dziennikarka ukarana

Kpiła ze wzrostu Meloni. Włoska dziennikarka ukarana

Źródło:
Guardian

Daniel Obajtek w trzy lata zarobił w Orlenie nieco ponad 9 milionów złotych - wynika z oświadczenia, jakie złożył jako europoseł. Co ciekawe, zgodnie z deklaracją, europoseł PiS nadal pobiera sporą pensję z węgierskiej spółki budowlanej Bayer Construct Zrt.

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Europoseł Daniel Obajtek pokazał majątek. Ile zarobił w Orlenie?

Źródło:
tvn24.pl

Kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów - poinformowała w czwartek ministra edukacji Barbara Nowacka. Dodała, że "oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur".

"Wyniki egzaminów budzą duże zaniepokojenie". Będą kontrole w Szkole w Chmurze 

"Wyniki egzaminów budzą duże zaniepokojenie". Będą kontrole w Szkole w Chmurze 

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać mężczyznę wychylającego się przez tylne okno jadącego drogą ekspresową samochodu. Według autora nagrania, pana Kamila, mężczyzna miał zacząć załatwiać swoją potrzebę fizjologiczną. 

Niebezpieczne zachowanie na drodze ekspresowej S5

Niebezpieczne zachowanie na drodze ekspresowej S5

Źródło:
Kontakt 24

Amerykańskie służby informują o schwytaniu przywódcy neonazistowskiej sekty, w związku z m.in. planowaniem ataku w Nowym Jorku. Obywatel Gruzji miał instruować potencjalnego wykonawcę ataku, nie zdając sobie sprawy, że był on agentem FBI.

Prokuratura o zatrzymaniu neonazisty. Fałszywy "Mikołaj" miał rozdawać zatrute cukierki dzieciom

Prokuratura o zatrzymaniu neonazisty. Fałszywy "Mikołaj" miał rozdawać zatrute cukierki dzieciom

Źródło:
tvn24.pl

27-latka została raniona w twarz rozbitą butelką, czyli "tulipanem". Niewiele brakowało, a cios pozbawiłby ją oka. Trafiła do szpitala. Kobieta podejrzana o atak została zatrzymana.

Kobieta zraniona "tulipanem" w twarz

Kobieta zraniona "tulipanem" w twarz

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zdaniem Richarda Grenella, uznawanego za kandydata na przyszłego sekretarza stanu USA, porozumienia mińskie zawierały dobre rozwiązania, które mogą być podstawą do zakończenia wojny w Ukrainie. Grenell stwierdził też, że NATO nie powinno przyjmować nowych członków, dopóki wszyscy sojusznicy nie będą płacić tyle, ile powinni.

Czołowy doradca Trumpa o pomyśle na zakończenie wojny

Czołowy doradca Trumpa o pomyśle na zakończenie wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump w pierwszym przemówieniu po zamachu na jego życie opowiedział o przebiegu tego ataku. - Drugi raz już nigdy ode mnie tego nie usłyszycie, bo jest to zbyt bolesne - powiedział. Jak dodał, "kule były pół centymetra od odebrania mu życia". Oddał też hołd swojemu sympatykowi, który zginął w czasie wiecu.

Pierwsze przemówienie Trumpa po zamachu. "Po raz drugi ode mnie tego nie usłyszycie"

Pierwsze przemówienie Trumpa po zamachu. "Po raz drugi ode mnie tego nie usłyszycie"

Źródło:
TVN24, PAP

Chińczycy próbują mieć większy wpływ na Alaksandra Łukaszenkę, ale to nie podoba się Władimirowi Putinowi. Podmiotowość przywódcy Białorusi jest teraz rozgrywana pomiędzy Chinami i Rosją - ocenił jeden z liderów białoruskiej opozycji Paweł Łatuszka.

Łukaszence "popsuły się relacje z Putinem". Wsparcia szuka w innym kraju

Łukaszence "popsuły się relacje z Putinem". Wsparcia szuka w innym kraju

Źródło:
PAP

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,4 nawiedziło północne Chile przy granicy z Boliwią i Argentyną - podała amerykańska agencja geologiczna USGS. Nie ma informacji ofiarach lub większych zniszczeniach.

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Trzęsienie ziemi w Chile. Najsilniejsze od ośmiu lat

Źródło:
Reuters, PAP, ABC News

W związku z pożarem pobliskiego lasu lotnisko w Izmirze na zachodzie Turcji w czwartek czasowo było zamknięte, a część lotów przekierowano do portów w pobliskich miastach. W piątek rano pasażerowie korzystający z tego lotniska nadal muszą liczyć się z utrudnieniami.

Problemy na tureckim lotnisku. Przez pożar

Problemy na tureckim lotnisku. Przez pożar

Źródło:
PAP, Reuters, duvarenglish.com, tvnmeteo.pl

10 kilometrów za około dwa złote - tyle kosztuje przejazd "robotaxi", czyli autonomiczną taksówką, w Chinach - podał portal stacji CNN. Podkreślił jednak, że sprzeciw wobec nowej usługi nabiera na sile i jest to jeden z popularniejszych tematów w mediach.

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Autonomiczne taksówki powodem niepokoju w Chinach

Źródło:
CNN

Sanepid w Słubicach (woj. lubuskie) poinformował, że woda w części powiatu słubickiego jest niezdatna do picia. Nadaje się tylko do spłukiwania toalet i prac porządkowych. Zakład Usług Wodno-Ściekowych poinformował, że kilka beczkowozów już podstawiono, a kolejne są w drodze. Zakaz obowiązuje do odwołania.

Woda niezdatna do spożycia. Podstawiono beczkowozy

Woda niezdatna do spożycia. Podstawiono beczkowozy

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

Dziesiątki odwołanych lotów, zamknięte drogi w Seulu i ewakuacja mieszkańców kilku miast - to skutki silnych ulew, jakie nawiedziły w tym tygodniu Koreę Południową. Szczególnie ucierpiała północna część prowincji Gyeonggi, otaczającej Seul. Trudna sytuacja panuje też między innymi w mieście Paju w pobliżu granicy z Koreą Północną. 

Ulewy paraliżują Koreę Południową. Ewakuowano blisko tysiąc osób  

Ulewy paraliżują Koreę Południową. Ewakuowano blisko tysiąc osób  

Źródło:
PAP, koreatimes.co.kr

W czwartek po południu w okolicy miejscowości Świętoszów (Dolny Śląsk) doszło do czołowego zderzenia samochodu osobowego z amerykańskim pojazdem wojskowym - podała straż pożarna w Bolesławcu. Kierowca osobówki został poszkodowany i przetransportowano go do szpitala śmigłowcem LPR.

Auto zderzyło się czołowo z amerykańskim pojazdem wojskowym w okolicy Bolesławca

Auto zderzyło się czołowo z amerykańskim pojazdem wojskowym w okolicy Bolesławca

Źródło:
tvn24.pl, Gazeta Wrocławska

Będzie dokładne sprawdzenie i powrót do śledztw umorzonych przez poprzednią władzę - związanych z aferami finansowymi, podkomisją Macierewicza czy lekceważonych doniesień Najwyższej Izby Kontroli do prokuratury. Lista spraw jest długa - pokazał ją minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Adam Bodnar przedstawił listę grzechów PiS. "Niech nikt nie liczy na jakąś grubą kreskę"

Źródło:
Fakty TVN

Prokuratura złożyła w sądzie wniosek o przeprowadzenie obserwacji psychiatrycznej Andrija S. 34-latkowi przedstawiono wcześniej zarzut zabójstwa trzech osób. Chodzi o makabryczne odkrycie czterech ciał w opuszczonej kamienicy na warszawskiej Woli. W przedmiotowej sprawie w sumie 12 osób usłyszało zarzuty, a siedem pozostaje w areszcie.

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Cztery ciała w kamienicy, 12 osób z zarzutami. Nowe informacje w sprawie makabrycznego odkrycia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

29 osób, które kąpały się w jeziorze Zagłębocze (woj. lubelskie), miało objawy zatrucia. Trójka dzieci trafiła do szpitala. Sprawą zajmuje się sanepid. Badana jest woda w jeziorze. Na razie wstępnie wykluczono, aby źródłem zatrucia była woda z wodociągów czy też pożywienie serwowane przy jeziorze.

Prawie 30 osób z objawami zatrucia. Sanepid bada wodę w jeziorze

Prawie 30 osób z objawami zatrucia. Sanepid bada wodę w jeziorze

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura otrzymała z sądu decyzję wraz z pisemnym uzasadnieniem w sprawie odmowy aresztowania Marcina Romanowskiego. Jak mówił rzecznik Prokuratury Krajowej, "jest to formalne postanowienie, bez żadnej oceny materiału dowodowego, wskazujące na to, że zachodzi przeszkoda procesowa w postaci immunitetu". Według nieoficjalnych informacji Macieja Dudy, dziennikarza "Superwizjera" i portalu tvn24.pl, prokuratura uważa, że sąd miał oprzeć się tylko na piśmie przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, które dostał od obrońcy Romanowskiego. Prokuratura ma czas do wtorku na podjęcie decyzji o tym, czy zostanie złożone zażalenie na decyzję sądu.

Znamy kluczowe elementy uzasadnienia sądu w sprawie Marcina Romanowskiego

Znamy kluczowe elementy uzasadnienia sądu w sprawie Marcina Romanowskiego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, Wirtualna Polska

Biuro szefa brytyjskiego rządu przekazało po spotkaniu premierów Wielkiej Brytanii i Polski, Keira Starmera i Donalda Tuska, że władze obu krajów mają nadzieję na bliską współpracę w takich dziedzinach jak energetyka i obronność.

Premierzy Keir Starmer i Donald Tusk liczą na współpracę energetyczną i obronną

Premierzy Keir Starmer i Donald Tusk liczą na współpracę energetyczną i obronną

Źródło:
PAP

Na balkonach jedni palą, drudzy głośno rozmawiają i przeklinają, inni - próbują rozpalać grill. - Niektórzy zapominają, że mieszkamy we wspólnocie, w bloku - stwierdza jedna z sąsiadek. W arsenale środków przeciwko uciążliwym sąsiadom są m.in. listy do wspólnoty i petycje słane do Ministerstwa Zdrowia.

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Majtki obrażają, grill dusi, papierosy trują. Co wolno na balkonie?

Źródło:
tvn24.pl
Seks "na śpiocha" za pół roku w świetle prawa będzie gwałtem? "Nikt nie robi nam tutaj łaski"

Seks "na śpiocha" za pół roku w świetle prawa będzie gwałtem? "Nikt nie robi nam tutaj łaski"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Były premier Mateusz Morawiecki skomentował zapowiedź prokuratury dotyczącą wystosowania wniosku do Parlamentu Europejskiego o uchylenie immunitetu Michałowi Dworczykowi. Tylko że jego komentarz sprowadza sprawę do absurdu i wprowadza opinię publiczną w błąd.

Morawiecki: oskarżą Dworczyka o to, że "ruscy hakerzy włamali się na skrzynkę". Nie, o coś innego

Morawiecki: oskarżą Dworczyka o to, że "ruscy hakerzy włamali się na skrzynkę". Nie, o coś innego

Źródło:
Konkret24

Wydarzenia wokół Marcina Romanowskiego, posła klubu PiS, polityka Suwerennej Polski i byłego wiceministra sprawiedliwości, nabrały tempa. We wtorek usłyszał prokuratorskie zarzuty, ale nie trafi do aresztu, bo nie zgodził się na to sąd. Przypominamy, o co w tym wszystkim chodzi.

O co chodzi w sprawie Marcina Romanowskiego. Podsumowujemy

O co chodzi w sprawie Marcina Romanowskiego. Podsumowujemy

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że nakłaniali oni agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w sprawach wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, byłej posłanki Beaty Sawickiej, Weroniki Marczuk i Bogusława Seredyńskiego. W tym samym postępowaniu prokuratorzy badają wydanie pieniędzy z funduszu operacyjnego CBA na usługi prostytutek w Wiedniu. Śledztwo zostało wszczęte po serii reportaży "Superwizjera".

Wielkie śledztwo w sprawie Kamińskiego i Wąsika. Podejrzenie nakłaniania do popełnienia przestępstwa

Wielkie śledztwo w sprawie Kamińskiego i Wąsika. Podejrzenie nakłaniania do popełnienia przestępstwa

Źródło:
TVN24