Wojewoda małopolski zaapelował o zgłaszanie się ochotników do pracy w szpitalach tymczasowych, w których mają być leczone osoby zakażone koronawirusem SARS-CoV-2. W ciągu pierwszej doby funkcjonowania infolinii taką chęć wyraziło 107 osób.
Apel dotyczył zarówno personelu medycznego, jak i wolontariuszy. Jak podkreśla Joanna Paździo, rzeczniczka prasowa wojewody, ten rezultat napawa optymizmem. Wciąż jednak potrzeba prawie dwóch tysięcy osób, żeby pięć małopolskich szpitali tymczasowych (cztery w Krakowie i jeden w Krynicy-Zdroju) mogło sprawnie funkcjonować.
Wojewoda Łukasz Kmita przyznaje, że największym wyzwaniem będzie skompletowanie zespołu, dlatego rozpoczęła się szeroka akcja rekrutacyjna. - Mamy nadzieję, że przyniesie ona pozytywne rezultaty. Jeszcze raz serdecznie zapraszamy wszystkich do współpracy – zachęca wojewoda.
Potrzebni ochotnicy
Potrzebni są: lekarze, pielęgniarki, ratownicy i opiekunowie medyczni, salowe, pracownicy obsługi technicznej i technicy elektroradiologii, a także przedstawiciele służb mundurowych, studenci, harcerze i wolontariusze, którzy mają podstawowe kompetencje w zakresie pomocy medycznej.
Zgłoszenia chętnych są przyjmowane mailem (malopolskieszpitaletymczasowe@muw.pl), telefonicznie (infolinia 12 210 22 19 działająca od 7.30 do 18) lub za pośrednictwem formularza kontaktowego na stronie https://app.malopolska.uw.gov.pl/forms/form/mst.
Rzeczniczka wojewody poinformowała, że od 26 października do środy do szpitala tymczasowego uruchomionego przez Szpital Uniwersytecki w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof zgłosiło się 67 osób, z których 65 pozostaje w gotowości do świadczenia pracy. Dzięki temu jest szansa na uruchomienie kolejnych łóżek dla pacjentów z COVID-19.
Źródło: PAP/TVN24