TVN24 | Kraków

Szczepionkę przyjął co piąty mieszkaniec. Prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej: obyśmy nie napytali sobie biedy

TVN24 | Kraków

Autor:
bż/
tam
Źródło:
TVN24 Łódź
Małe zainteresowanie szczepionkami w powiatach nowotarskim i zakopiańskimTVN24 Łódź
wideo 2/7
TVN24 ŁódźMałe zainteresowanie szczepionkami w powiatach nowotarskim i zakopiańskim

W gminie Czarny Dunajec (woj. małopolska) szczepionkę przeciwko COVID-19 przyjęło tylko 21 procent mieszkańców. Niewiele lepiej jest w gminie Szaflary i Biały Dunajec. Niechęć górali do szczepień niepokoi przedsiębiorców, bo liczba przyjętych szczepionek ma być brana pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o ewentualnych obostrzeniach, czy lockdownie.

Kolejnego zamrożenia gospodarki w związku z pandemią koronawirusa nie chce nikt. Marcin Kwaśny, reporter TVN24, zajmujący się sprawą opowiada, że mieszkańcy powiatu nowotarskiego w bardzo barwny, dosadny i często niecenzuralny sposób komentują pomysły o ewentualnym wprowadzeniu kolejnego lockdownu. Niestety, równocześnie niewiele robią, żeby przed taką perspektywą się uchronić:

- Gdyby dziś ministerstwo zdrowia zdecydowało się na wprowadzenie czerwonych stref, czyli regionalnych lockdownów, to z całą pewnością powiat nowotarski i tatrzański znalazłyby się w takich czerwonych strefach - przekazuje reporter TVN24.

A to ze względu na dużą liczbę zachorowań i szybko zapełniające się miejsca w zakopiańskim szpitalu z oddziałami covidowymi, ale również ze względu na małą liczbę mieszkańców, którzy przyjęli szczepionkę:

- W powicie nowotarskim jest tylko 33 procent zaszczepionych, a w tatrzańskim 34 procent. Jak spojrzymy na poszczególne gminy, to dane są jeszcze gorsze: w gminie Czarny Dunajec szczepionkę przyjęło 21 procent mieszkańców, a w gminie Szaflary i Biały Dunajec to 22 procent - wylicza Kwaśny.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Niepokój i apel przedsiębiorców

Pod koniec sierpnia informowaliśmy na antenie TVN24 o niewielkim zainteresowaniu szczepionkami w tym regionie.

- Teraz, po trzydziestu dniach liczba zaszczepionych zwiększyła się w powiecie ledwo o jeden procent - podkreśla nasz dziennikarz.

Sytuacja coraz bardziej niepokoi przedsiębiorców, którzy w tej okolicy bardzo często czerpią zyski z turystyki. Przedstawicielka Tatrzańskiej Izby Gospodarczej apeluje, żeby z niepokojącymi statystykami coś, jak najszybciej, zrobić. Bo brak szczepień, to duże ryzyko, że lokalne firmy znowu nie będą mogły zarabiać.

- Apelujmy do wszyskich naszych mieszkańców, do każdego: i z Czarnego i z Białego Dunajca. Obyśmy nie napytali sobie biedy, że wejdzie strefowanie, że wejdą obostrzenia dotyczące nie tylko liczby zachorowań, ale liczby zaszczepionych mieszkańców. Nie dopuszczajmy do tego, żebyśmy znów musieli się zamknąć - mówi Agata Wójtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

***

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek o 813 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał, że minionej doby z powodu COVID-19 zmarło 14 osób, czyli tyle samo, ile odnotowano dzień wcześniej, w czwartek. Od początku pandemii w Polsce potwierdzono 2 901 674 infekcji, z powodu koronawirusa zmarło 75 551 osób.

W Czarnym Dunajcu zaszczepiło się 21 procent mieszkańców

Autor:bż/ tam

Źródło: TVN24 Łódź

Pozostałe wiadomości