Zabierają portfele, telefony komórkowe, biżuterię. Ich ofiarą padają najczęściej imprezujący na rynku obcokrajowcy i nietrzeźwe osoby, śpiące na ławkach. Krakowska publikuje wideo, na którym widać jedną z metod kieszonkowców.
Żeby ostrzec turystów oraz mieszkańców Krakowa przed działalnością kieszonkowców policja publikuje film z monitoringu. Został nagrany kamerą zainstalowaną na peronie krakowskiego dworca kolejowego. Dla dobra osób postronnych, przebywających na peronie, policjanci zdecydowali się zamazać obraz. Nad głowami kieszonkowców zostały jednak umieszczone czerwone kropki, dzięki czemu łatwiej jest śledzić poczynania złodziei.
Na wideo widać jedną z najpopularniejszych metod kieszonkowców – jeden z nich potrąca ofiarę ramieniem, a drugi, wykorzystując zamieszanie, sięga do jej kieszeni. Widać też, jak jeden z kieszonkowców wchodzi do stojącego na peronie wagonu, a po kilku chwilach go opuszcza. Można się tylko domyślić, że czas spędzony wewnątrz mężczyzna mógł poświęcić na kradzieże. Pasażerowie pociągu po tym, jak skład ruszy ze stacji nie będą mogli odszukać złodzieja.
- Bardzo dobre rozpoznanie środowisk, zajmujących się kradzieżami kieszonkowymi i doświadczenie policjantów pracujących nad tymi sprawami przynoszą wymierne efekty – ocenia Katarzyna Cisło, oficer prasowy małopolskiej policji. Szczególnie intensywne działania policji są prowadzone w weekendy. W te dni od początku roku zatrzymano w sumie 57 osób. – Osoby te zostały zatrzymane na gorącym uczynku, doprowadziło to do wykrycia 252 kradzieży – podkreśla rzeczniczka.
Cel kieszonkowca: nietrzeźwy obcokrajowiec
Najczęściej ofiarami kieszonkowców padają osoby nietrzeźwe, śpiące na ławkach i przystankach autobusowych. - Złodzieje wykorzystując upojenie alkoholowe swoich ofiar i fakt, że osoby te spały na ławkach (np. na Plantach i skwerach lub przystankach MPK,) okradały je z wartościowych rzeczy – tłumaczy Cisło.
Kieszonkowcy zwracają też uwagę na imprezujących w krakowskich klubach i pubach obcokrajowców. – Zatrzymano m.in. dwie kobiety narodowości słowackiej, które metodą "na przytulanie" dokonały kradzieży kieszonkowej na nietrzeźwym obywatelu Austrii – podaje rzeczniczka. Jak dodaje, policjanci odzyskali utracone przez obcokrajowca mienie.
Policjanci zauważają natomiast, że spadła liczba kradzieży w Bazylice Mariackiej. – Od końca zeszłego roku odnotowaliśmy tylko cztery takie incydenty – mówi Cisło.
Współpraca między wydziałami
Większość spraw związanych z kradzieżą kieszonkową prowadzi I Komisariat Policji w Krakowie. – Na jego terenie znajduje się większość krakowskich lokali gastronomicznych oraz pubów. Tam też kumuluje się ruch turystyczny – wyjaśnia rzeczniczka.
Działania policjantów z komisariatu wspierają też pracownicy specjalnej komórki zwalczającej kieszonkowców oraz wydział kryminalny komendy miejskiej.
Autor: wini/sk / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: Małopolska Komenda Policji