Przy krakowskim Regionalnym Dworcu Autobusowym, powstaje mural pamięci partyzantów II Wojny Światowej. W prace zaangażowali się krakowscy harcerze i Muzeum Armii Krajowej. Odsłonięcie pierwszej części muralu już w środę. Kolejnej, prawdopodobnie za dwa tygodnie
Mural powstanie w okolicach Dworca PKS, a odpowiedzialni za niego są harcerze z Hufca Wędrowników Kraków Małopolskiej Chorągwi Harcerzy ZHR.
Harcerze pracowali nad projektem rok
Praca ma upamiętniać Cichociemnych - partyzantów Polskich Sił Zbrojnych podczas II Wojny Światowej. – W szczególny sposób chcemy upamiętnić gen. Emila Fieldorfa ps. „Nil” – mówi hufcowy Jakub Górniak. – Był on jednym z najzdolniejszych oficerów swoich czasów i człowiekiem wciąż inspirującym jednostki specjalne – dodaje Górniak.
Generał Fieldorf był urodzonym w Krakowie generałem brygady Wojska Polskiego. Pośmiertnie odznaczony został Orderem Orła Białego.
Odsłonięcie już w środę
Przygotowywanie projektu i formalności związanych z muralem, zajęły harcerzom ponad rok. Decyzja od urzędu o udostępnieniu przestrzeni, nadeszła na początku grudnia. Pierwsza część planowanej pracy powstaje od kilku dni, a przedstawia spadochroniarza Cichociemnych w akcji. – Mimo pogody, mural powinniśmy skończyć do jutra rana – zapowiada Górniak.
Osłonięcie tej części muralu zaplanowane jest na środę wieczór. – Dzień nie jest przypadkowy. Tego dnia mija setna rocznica urodzin gen. Stefana Bałuka, uczestnika powstania warszawskiego i jednego z cichociemnych – informuje Górniak.
Malowanie drugiej części muralu, przedstawiającej portret generała Fieldorfa, uzależnione jest od funduszy. Harcerze optymistycznie przewidują jednak, że jej odsłonięcie będzie miało miejsce za dwa tygodnie.
W powstanie pracy zaangażowało się prawie 40 osób. – Autorką projektu jest Anna Brzozowska, była harcerka i absolwentka krakowskiego ASP – informuje Górniak.
W Krakowie powstanie mural pamięci gen. Emila Fieldorfa:
"Interesująca forma promocji Muzeum"
Praca ma nie tylko charakter artystyczny ale też informacyjny.
- Ma przypominać o istnieniu krakowskiego Muzeum Armii Krajowej, które znajduje się w przy rzadko uczęszczanej ulicy. – Muzeum jest na terenie dawnej jednostki wojskowej. Trudno tam trafić z dworca – mówi hufcowy. – Dlatego na muralu, pod podobizną generała znajdzie się strzałka wskazująca kierunek – dodaje.
Pomysł spodobał się także władzom Krakowa: „Realizacja muralu stanowi bardzo interesującą formę promocji Muzeum Armii Krajowej w przestrzeni miejskiej”, czytamy w decyzji Urzędu Miasta o powstaniu muralu.
"Generał był praktykiem"
Według Górniaka, osoba gen. Fieldorfa wciąż może stanowić pozytywną inspirację, nie tylko dla młodych ludzi. - Generał jest postacią szczególną. Przede wszystkim był praktykiem – komentuje harcerz. – Był człowiekiem, który zrobił co do niego należało. Mamy moralny obowiązek przypominać jego postać i jego dokonania.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Mural powstanie w pobliżu Dworca PKS przy ul. Wita Stwosza:
Autor: ps / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: Materiały Jakuba Górniaka