Krakowska Kładka Bernatka od piątku podświetlona jest narodowymi barwami Ukrainy. - Będzie to krakowski gest solidarności z demokratycznym społeczeństwem Ukrainy- uzasasnia prezydent Krakowa.
- Kładka będzie podświetlana na żółto i niebiesko, aż do odwołania - informuje Jan Machowski z biura prasowego urzędu miasta. - Będzie to jednak częściowo uzależnione od sytuacji na Ukrainie - doprecyzowuje.
Kraków solidarny
Pomysł podświetlenia kładki zasugerował prezydent Jacek Majchrowski. -Wszystkich nas poruszyły tragiczne wydarzenia ostatnich dni na kijowskim Majdanie. Dlatego kładka Bernatka zostanie podświetlona w barwach narodowych Ukrainy- powiedział prezydent.
Nie jest to pierwszy gest poparcia wobec demokratycznych postaw Ukraińców, który deklarują władze Krakowa. Przed niemal miesiącem, na oficjalnej stronie urzędu miejskiego, opublikowano oświadczenie "Stanowisko Prezydenta Miasta Krakowa w sprawie sytuacji na Ukrainie". Majchrowski wyrażał w nim niepokój związany z podziałami wewnętrznymi kraju i wynikłymi z nich rozruchami:
"Godne potępienia jest tłumienie przy użyciu siły wolności i praw obywatelskich, zwłaszcza prawa do swobody wypowiedzi i pokojowych demonstracji. Jako Prezydent Krakowa ufam w możliwość nawiązania przerwanego dialogu i wyrażam solidarność z demokratycznym społeczeństwem Ukrainy, w szczególności zaś – z osobami represjonowanymi i poszkodowanymi w wyniku zamieszek."
Dwa szpitale gotowe na udzielenie pomocy
Czy jednak Kraków zamierza poprzestać na symbolicznych deklaracjach poparcia dla "demokratycznej Ukrainy"? - Pan prezydent poinformował, że dwa z krakowskich szpitali są gotowe na udzielenie pomocy poszkodowanym podczas starć - mówi Machowski.
Na tę chwilę urząd miasta nie przewiduje oficjalnych zbiórek przedmiotów, które mogłyby być wysłane protestującym w Kijowie. - Wiem, że kilka krakowskich organizacji non-profit (organizacje pożytku publicznego - przyp. ps), zajmuje się taką działalnością - tłumaczy dalej Machowski.
"Bernatka" nie jedyna
Od czwartku kolorami żółtym i niebieskim podświetlony jest także Pałac Kultury i Nauki. Podobnie jak w przypadku "Bernatki", prezydent Warszawy zapowiedziała, że iluminacja będzie działać "aż do odwołania".
Kładka Ojca Bernatka, przeznaczona dla pieszych i rowerzystów, łączy dwie dzielnice: Kazimierz i Podgórze. Od momentu otwarcia w 2012 roku, kładka szybko zdobyła sobie renomę krakowskiego "mostu zakochanych". Na barierze zakochani zawieszają kłódki z wypisanymi inicjałami.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Kładka Ojca Bernatka łączy Kazimierz z Podgórzem:
Autor: ps//ec / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Kraków