Po tragedii w Kamieniu Pomorskim, zarówno rząd jak i policja zapowiedziały bezwzględną walkę z pijanymi kierowcami. Jedną z metod ma być obowiązkowe badanie trzeźwości przy każdej kontroli policyjnej. Taka zasada obowiązuje już od kilku lat w woj. małopolskim i, jak przekonuje tamtejsza policja, daje dobre efekty.
Odnosząc się do ostatnich tragicznych wydarzeń na polskich drogach, premier Donald Tusk zapowiedział walkę z problemem tzw. przypadkowych nietrzeźwych.
Rząd i policja wspólnie przeciw pijanym kierowcom
Są to osoby, które wsiadają za kierownicę, będąc przekonane, że już wytrzeźwiały. Premier zasygnalizował, że chciałby wprowadzić nakaz posiadania alkomatu w każdym pojeździe.
- Nasza wyobraźnia nie wykracza poza te kilka godzin, więc aby ograniczyć to zjawisko, chcemy wprowadzić obowiązek posiadania alkomatu. Oczywiście obowiązku korzystania nie będzie - mówił 7 stycznia Tusk. Jak zapowiedział, zmiany w prawie planowane są na początek 2015 roku.
Walkę z nietrzeźwymi kierowcami zapowiadają także służby mundurowe. Jak poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji, już niebawem każda kontrola drogowa w kraju będzie się wiązała z badaniem stanu trzeźwości kierującego.
Pionierem tego rozwiązania była Małopolska, która już przed ośmioma laty wprowadziła zaostrzone procedury. Jej pozytywne efekty pokazują statystyki.
Małopolska policja prekursorem
W województwie małopolskim program "Policja przeciw pijanym kierującym" wszedł w życie już w połowie 2006 roku. Od tego czasu badania trzeźwości kierującego, stały się obowiązkowe przy każdej kontroli. W przeciwieństwie do innych regionów kraju, poziom alkoholu sprawdzano zawsze, niezależnie od pory dnia czy rodzaju wykroczenia.
Pozytywne efekty decyzji małopolskiej policji widoczne były niemal od razu.
– Z każdym rokiem nasza wykrywalność kierujących pod wpływem alkoholu sukcesywnie rośnie – informuje asp. Joanna Biel-Radwańska, rzecznik krakowskiego Wydziału Ruchu Drogowego. – W 2013 roku ujawniliśmy 11 661 pijanych kierowców – dodaje.
Mniej wypadków spowodowanych "po pijaku"
Zestawiając dane z 2006 roku z tymi z roku 2012 widać, że liczba wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców na małopolskich drogach spadła z 278 do 184. W tych samych latach liczba rannych zmniejszyła się z 411 do 231. W wypadkach spowodowanych przez pijanych w 2012 roku zginęło 14 osób, natomiast w 2006 - 23.
Rzecznik małopolskiej policji zestawia także liczby z lat 2011 i 2012.
– W 2012 nietrzeźwi kierowcy spowodowali 184 wypadki drogowe, rok wcześniej 278. W wypadkach na małopolskich drogach zginęło 14 osób. To o pięć mniej niż w 2011. Rannych zostało 231, a rok wcześniej było ich aż 374 – wylicza Mariusz Ciarka. - Przedstawione dane dowodzą, że w 2012 roku nietrzeźwi kierowcy mieli mniejszy udział w wypadkach drogowych, a co za tym idzie w ich skutkach - podsumowuje.
Kontrole i akcje ostrzegawcze
Policja przekonuje, że do zwiększenia się bezpieczeństwa na drogach przyczyniają się akcje specjalne. – Te akcje prowadzone są przede wszystkim podczas dłuższych weekendów czy świąt, kiedy to dochodzi do zwiększonej liczby wypadków – mówi Joanna Biel-Radwańska z Wydziału Ruchu Drogowego.
- Właśnie zakończyliśmy akcję, w ramach której kontrolowano stan trzeźwości maszynistów pociągów, kierowców autobusów komunikacji miejskiej oraz komunikacji dalekobieżnej – informuje Ciarka. Podczas zaledwie dwóch godzin prowadzonych 10 stycznia działań, skontrolowano 10 maszynistów pociągów, 12 kierowców komunikacji miejskiej w Krakowie oraz 70 kierowców autobusów. Tym razem obyło się bez pijanych. - Wszyscy kontrolowani kierujący byli trzeźwi. Policjanci nałożyli na kierowców 6 mandatów karnych za jazdę bez zapiętych pasów i używanie podczas niej telefonu komórkowego – relacjonuje funkcjonariusz.
Narkotyki - coraz większe zagrożenie
Problem na drogach stanowią nie tylko kierowcy pod wpływem alkoholu. Coraz częściej za kółko siadają osoby pod wpływem narkotyków i środków o działaniu do nich zbliżonym. Policja nie jest jednak bezradna wobec także tego zagrożenia.
- Posiadane w dyspozycji policji i innych służb narkotesty pozwalają skutecznie walczyć także z tym problemem. W roku 2012 narkotestami przebadano 423 uczestników ruchu drogowego, czyli o ponad 220 więcej niż w roku poprzednim – informuje Ciarka.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
W zeszłym roku w Małopolsce ujawniono prawie 12 tys. nietrzeźwych kierowców:
Autor: ps/b/kwoj / Źródło: TVN24 Kraków
Źródło zdjęcia głównego: tvn24 | TVN24