Kraków

Kraków

Już w niedziele Kraków tradycyjnie weźmie udział w 21. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku wylicytować będzie można m.in. trąbkę hejnalisty z wieży mariackiej, rekawice Mike'a Tysona i kurs języka chińskiego.

Mówił o sobie: "Chciałem i byłem katem ludzi. Po prostu lubię smak krwi". Nastoletni Karol Kot terroryzował mieszkańców Krakowa lat 60.: atakował w biały dzień, nawet starsze kobiety i dzieci. Został zatrzymany kilka miesięcy po egzaminie maturalnym i oskarżony o zamordowanie dwóch osób, 10 prób zabójstwa oraz cztery podpalenia. Gdyby w PRL nie było kary śmierci, miałby obecnie 66 lat. Marcin Koszałka kręci o nim film.

Krakowski sąd uniewinnił w piątek pasażera, który jechał autobusem bez skasowanego biletu i pogryzł kontrolera biletów. Uznał, że mężczyzna, obywatel Nigerii, działał w ramach obrony koniecznej podczas bezprawnej próby zatrzymania go. Nigeryjczyk został jedynie skazany za uderzenie kontrolerki w brzuch na 6 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem przepracowania co miesiąc 40 godzin na cele społeczne.

Do 13 stycznia po krakowskich ulicach będzie jeździł nowoczesny elektryczny autobus. MPK chce w ten sposób zaprezentować swoim pasażerom dalekosiężne plany wymiany części starych, tradycyjnych autobusów na nowe, ekologiczne.

- To nowa era w leczeniu chorób układu moczowego - mówią lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, którzy przeprowadzili skomplikowany zabieg bez rozcinania ciała pacjenta. By usunąć chory narząd, wystarczy pięciomilimetrowe nacięcie.

Jest akt oskarżenia, dla Piotra B., który w kwietniu 2012 roku poturbował spacerującą po Krakowie rodzinę. Małżeństwo zwróciło uwagę, by nie załatwiał swoich potrzeb fizjologicznych pod murem. Napastnikowi grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Krakowskie lotnisko zakończyło 2012 rok rekordem obsłużonej liczby pasażerów. W ubiegłym roku było ich blisko 3,5 mln. W kolejnych latach ma być jeszcze lepiej, w związku z inwestycjami zapowiadanymi przez zarząd lotniska.

Była księgowa Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie Iwona Cz. oraz jej znajomy Andrzej D. zostali oskarżeni o malwersacje finansowe. Według Prokuratury w ciągu czterech lat wyprowadzili oni z kont ZIKiT ponad 5 milionów złotych. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.

19-latek spod Wieliczki odpowie za zabójstwo podczas zabawy sylwestrowej. Do tragedii doszło niedługo po północy, w remizie strażackiej w miejscowości Klęczana (powiat wielicki, woj. małopolskie). 40-letni mężczyzna został dźgnięty nożem.

Kraków i Wrocław podzieliły się tytułem najbardziej zakorkowanego miasta w Polsce. Zajęły ex equo pierwsze miejsce w rankingu serwisu korkowo.pl. Kierowcy poruszają się po nich ze średnią prędkością 33,5 km/h.

W Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Łodzi nowe, wyższe ceny biletów komunikacji miejskiej obowiązują od 1 stycznia 2013 roku. Podwyżkę w tym roku planują już inne duże polskie miasta.

Z dużymi utrudnieniami muszą się liczyć podróżni, którzy jadą z Zakopanego w kierunku Krakowa. Turyści, którzy witali nowy rok pod Giewontem, ruszyli w drogę powrotną. Na Zakopiance miejscami utworzyły się kilkukilometrowe korki, przez co samochody poruszają się w ślimaczym tempie.

W miejscowości Chabówka (woj. małopolskie) wykoleiła się lokomotywa PKP Intercity pociągu relacji Zakopane-Warszawa "Tatry". Nikomu nic się nie stało. Trasa z Zakopane-Chabówka jest wyłączona z ruchu. Organizowana jest komunikacja zastępcza.

Cisza i skupienie, połączone z modlitwą zamiast hucznej, alkoholowej imprezy to alternatywny sposób spędzenia sylwestra, który proponują krakowskie klasztory.