W Krakowie rozpoczął się proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny ks. Piotra Skargi - jezuity, pisarza i kaznodziei, przedstawiciela polskiej kontrreformacji.
Podczas poniedziałkowej uroczystości w kaplicy Pałacu Arcybiskupów Krakowskich zaprzysiężeni zostali członkowie trybunału, który będzie odbierał zeznania świadków dotyczące ks. Piotra Skargi.
Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz mówił, że choć od śmierci ks. Skargi minęły cztery wieki, pamięć o nim utrzymywała się nieprzerwanie w Kościele i w polskim społeczeństwie.
Ważny dla historii
- Stajemy wobec ważnej postaci, obok której nie można przejść obojętnie. Ks. Piotr Skarga zajmuje poczesne miejsce w naszej historii, ale nie do tego ogranicza się jego rola. Jego życie i dzieło zapraszają nas do refleksji nad naszą teraźniejszością i przyszłością – powiedział kard. Dziwisz.
Podkreślił, że ks. Skarga był płomiennym kaznodzieją i patriotą. Przypomniał, że przeżywał on dramat podziału Kościoła w XVI wieku i żarliwie walczył o jego jedność.
Królewski kaznodzieja
Ks. Piotr Skarga (właściwie Piotr Powęski) urodził się 2 lutego 1536 r. w Grójcu. Był jezuitą, teologiem, pisarzem, nadwornym kaznodzieją Zygmunta III Wazy i rektorem Kolegium Jezuitów w Wilnie.
Swoje poglądy na zagadnienia państwa i sprawowania władzy przedstawił w "Kazaniach sejmowych". Ks. Skarga prowadził działalność charytatywną. Założył Bractwo Miłosierdzia, Bractwo Św. Łazarza, Bank Pobożny i Skrzynkę św. Mikołaja. Zmarł 27 września 1612 r. Pochowano go w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie
Autor: KMK / Źródło: TVN 24 Kraków / PAP
Źródło zdjęcia głównego: wiki ( CC BY-SA 4.0) | Бучач-Львів