Kraków

Kraków

Krakowski spór o szkoły

Zaostrza się spór o likwidację szkół w Krakowie. Rodzice, uczniowie i nauczyciele protestują, bo nie zgadzają się na zamknięcie placówek, do których chodzą ich dzieci. Wiceprezydent odpowiedzialna za edukację przekonuje jednak, że restrukturyzacja jest konieczna.

Coraz więcej chorych na grypę w Krakowie

W ostatnim tygodniu na grypę w Małopolsce zachorowało ponad 14 tys. osób. Wśród nich jest 5 przypadków z wirusem A/H1N1. Trzy odnotowano w Szpitalu w Suchej Beskidzkiej. Pozostałe dwa to pacjenci Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, którzy oprócz świńskiej grypy chorowali na nowotwór. Oboje już nie żyją.

Opłaty za mieszkanie na konto złodzieja

20-letni Adam M. roznosił w Krakowie zawiadomienia o rzekomej zmianie numeru konta do dokonywania opłat za mieszkanie. Wpadł dzięki czujności jednej z osób, które próbował oszukać.

"Polska to nie kraj dla starych ludzi"

- Odbiegamy od krajów Europy zachodniej, a potrzeby rosną w sposób dramatyczny - nie ukrywa Krajowy Konultant do spraw Geriatrii. Prof. Tomasz Grodzicki cieszy się, że WOŚP po raz pierwszy zagra także dla osób starszych. -To ogromna zaleta Orkiestry, że zwraca uwagę na sprawę, o której wcześniej mówiło się bardzo niewiele.

Małopolska i Śląsk łączą siły

Szybkie połączenie kolejowe na trasie Kraków – Katowice, wspólny bilet metropolitarny i ośrodki akademickie, to planowany efekt intensywnej współpracy między Śląskiem a Małopolską. Samorządowcy planują przygotowanie strategii wspólnego rozwoju dla tych województw. To pierwsze tego typu porozumienie w Polsce.

Trąbka hejnalisty, rękawice Tysona i basen na Rynku

Już w niedziele Kraków tradycyjnie weźmie udział w 21. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku wylicytować będzie można m.in. trąbkę hejnalisty z wieży mariackiej, rekawice Mike'a Tysona i kurs języka chińskiego.

"Po prostu lubię smak krwi". Powstaje film o "Wampirze z Krakowa"

Mówił o sobie: "Chciałem i byłem katem ludzi. Po prostu lubię smak krwi". Nastoletni Karol Kot terroryzował mieszkańców Krakowa lat 60.: atakował w biały dzień, nawet starsze kobiety i dzieci. Został zatrzymany kilka miesięcy po egzaminie maturalnym i oskarżony o zamordowanie dwóch osób, 10 prób zabójstwa oraz cztery podpalenia. Gdyby w PRL nie było kary śmierci, miałby obecnie 66 lat. Marcin Koszałka kręci o nim film.

Pogryzł kontrolera. Sąd: "Działał w obronie koniecznej"

Krakowski sąd uniewinnił w piątek pasażera, który jechał autobusem bez skasowanego biletu i pogryzł kontrolera biletów. Uznał, że mężczyzna, obywatel Nigerii, działał w ramach obrony koniecznej podczas bezprawnej próby zatrzymania go. Nigeryjczyk został jedynie skazany za uderzenie kontrolerki w brzuch na 6 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem przepracowania co miesiąc 40 godzin na cele społeczne.

Kraków testuje autobus na baterie

Do 13 stycznia po krakowskich ulicach będzie jeździł nowoczesny elektryczny autobus. MPK chce w ten sposób zaprezentować swoim pasażerom dalekosiężne plany wymiany części starych, tradycyjnych autobusów na nowe, ekologiczne.

"To jakby przemeblować dom przez dziurkę od klucza"

- To nowa era w leczeniu chorób układu moczowego - mówią lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, którzy przeprowadzili skomplikowany zabieg bez rozcinania ciała pacjenta. By usunąć chory narząd, wystarczy pięciomilimetrowe nacięcie.

Recydywista pobił, bo zwrócili mu uwagę

Jest akt oskarżenia, dla Piotra B., który w kwietniu 2012 roku poturbował spacerującą po Krakowie rodzinę. Małżeństwo zwróciło uwagę, by nie załatwiał swoich potrzeb fizjologicznych pod murem. Napastnikowi grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Rekordowy rok Kraków Airport

Krakowskie lotnisko zakończyło 2012 rok rekordem obsłużonej liczby pasażerów. W ubiegłym roku było ich blisko 3,5 mln. W kolejnych latach ma być jeszcze lepiej, w związku z inwestycjami zapowiadanymi przez zarząd lotniska.

Wyprowadzili 5 milionów złotych z miejskiej spółki

Była księgowa Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie Iwona Cz. oraz jej znajomy Andrzej D. zostali oskarżeni o malwersacje finansowe. Według Prokuratury w ciągu czterech lat wyprowadzili oni z kont ZIKiT ponad 5 milionów złotych. Grozi im do 5 lat pozbawienia wolności.

Tragedia w sylwestra. Zarzut zabójstwa dla 19-latka

19-latek spod Wieliczki odpowie za zabójstwo podczas zabawy sylwestrowej. Do tragedii doszło niedługo po północy, w remizie strażackiej w miejscowości Klęczana (powiat wielicki, woj. małopolskie). 40-letni mężczyzna został dźgnięty nożem.

Kraków zwolnił do poziomu Wrocławia

Kraków i Wrocław podzieliły się tytułem najbardziej zakorkowanego miasta w Polsce. Zajęły ex equo pierwsze miejsce w rankingu serwisu korkowo.pl. Kierowcy poruszają się po nich ze średnią prędkością 33,5 km/h.

Nowe ceny biletów w dużych miastach

W Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Łodzi nowe, wyższe ceny biletów komunikacji miejskiej obowiązują od 1 stycznia 2013 roku. Podwyżkę w tym roku planują już inne duże polskie miasta.

Powolna jazda z Zakopanego. Jedne korki znikają, powstają drugie

Z dużymi utrudnieniami muszą się liczyć podróżni, którzy jadą z Zakopanego w kierunku Krakowa. Turyści, którzy witali nowy rok pod Giewontem, ruszyli w drogę powrotną. Na Zakopiance miejscami utworzyły się kilkukilometrowe korki, przez co samochody poruszają się w ślimaczym tempie.