Kraków

Kraków

- Ja sobie tego nie wymyśliłam. Kampania ma na celu przestraszyć – tak o swojej pracy mówi autorka mema pokazującego Kraków w oparach smogu. Grafika, która jest częścią kampanii zorganizowanej przez Ministerstwo Środowiska nie spodobała się prezydentowi Krakowa. Jacek Majchrowski oficjalnie zaprotestował przeciwko takiej prezentacji miasta w liście do ministerstwa.

Trzy osoby, które zatruły się tlenkiem węgla w Wysokiej Głogowskiej w powiecie rzeszowskim, trafiły do szpitala. To pierwsze takie zgłoszenie na podkarpaciu w tym sezonie grzewczym.

Ministerstwo Środowiska do walki ze smogiem postanowiło wykorzystać przekaz wizualny. Jednak grafika, w której główną rolę gra krakowski smog nie przypadła do gustu prezydentowi stolicy Małopolski. Ustami swojego zastępcy zapowiedział protest w tej sprawie, bo "kampania powoduje poczucie zagrożenia wśród mieszkańców". - Ma zwrócić uwagę obywateli - odpowiada ministerstwo, a internauci pytają, czy urzędnicy naśmiewają się z własnej nieudolności.

Jeszcze rok temu mieszkańcy Krakowa protestowali przed utworzeniem na Zakrzówku osiedla mieszkalnego. Teraz o los zielonej enklawy nie muszą się już martwić, bo miasto zdecydowało się wykupić teren od dewelopera. Tam chce utworzyć park połączony z kąpieliskiem. Cena za nieruchomości została ustalona na około 26 mln zł.

Nie ruszył proces ws. śmierci półrocznej Magdy z Brzeźna, mimo że na pierwszą rozprawę w środę stawili się wszyscy oskarżeni - rodzice zagłodzonej dziewcznki i znachor Marek Haslik. Adwokat pary złożył wniosek o ich dobrowolne poddanie się karze, zaś pełnomocnik pseudolekarza wniósł o zwórcenie akt sprawy prokuraturze. W sądzie stawili się też zwolennicy Haslika. - On leczy! - krzyczeli do dziennikarzy.

Policjanci zatrzymali 52-letniego mężczyznę podejrzewanego o atak w parku miejskim w Kielcach. 46-latka została ugodzona nożem w klatkę piersiową i w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Zatrzymany to były mąż kobiety. Mężczyzna dopiero w czwartek zostanie przesłuchany. - Musimy uzupełnić materiał dowodowy - zaznacza prokuratura.

Małopolscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o pedofilię. Jeden z nich zamieścił anons w sieci, oferując nieletnim pieniądze w zamian na kontakt seksualny. Drugi nękał smsami i dotykał 11-letniego chłopca, bo ten "wpadł mu w oko".

Jeden łabędź dreptał środkiem ruchliwej ulicy, drugiego strażnicy miejscy ściągnęli z torów kolejowych tuż przed nadjeżdżającym pociągiem. W akcji ratunkowej mundurowym pomagał mieszkaniec krakowskich Grzegórzek. Mężczyzna codziennie odwiedza łabędzią rodzinę na Stawie Dąbskim.

Ma 130 lat, co chwile zmienia rozkład jazdy i jest nierentowna. Od kilku lat linii kolejowej 101 łączącej Jarosław z Horyńcem-Zdrój grozi likwidacja. Mimo to mieszkańcy postanowili jej bronić. Dlaczego? – Po rewitalizacji zabytkowa mogłaby wozić turystów i promować region – odpowiadają nam inicjatorzy akcji #szynobusem.

Dwie kobiety zapukały do drzwi mieszkańca Małopolski i twierdząc, że są z NFZ, poprosiły o okazanie kupowanych przez niego leków i recept. Gdy mężczyzna zajął się poszukiwaniami, te wykorzystały jego nieuwagę i go okradły. Wpadły w ręce policji. W chwili zatrzymania okazało się, że w bieliźnie ukrywają złotą biżuterię.

W niedzielę przez Kraków przejechała parada złożona z blisko 40 pojazdów komunikacji miejskiej. Znalazła się wśród nich między innymi replika omnibusa konnego, który w 1875 roku zainaugurował działanie krakowskiej komunikacji miejskiej, a także najnowszy nabytek MPK, czyli tramwaj "Krakowiak". Okazją do zorganizowania przejazdu był tegoroczny jubileusz – komunikacja miejska w Krakowie skończyła 140 lat. Na uroczysty przejazd zostali zaproszeni wszyscy mieszkańcy miasta.

Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził nieważność uchwały małopolskiego sejmiku, zakazującej używania paliw stałych do ogrzewania mieszkań i domów w Krakowie. Władze stolicy Małopolski, która zmaga się ze smogiem, nie poddają się. Będą szukać teraz innych rozwiązań i apelować do prezydenta Andrzeja Dudy o podpisanie "ustawy antysmogowej".