Zamiast ptaków w parku będą żubry w lesie. Co obiecuje prezydent Katowic, a na co wydaje pieniądze

Źródło:
tvn24.pl
7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Co trzeba wiedzieć?
7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Co trzeba wiedzieć?Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24
wideo 2/34
7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Co trzeba wiedzieć?Katarzyna Czupryńska-Chabros/Fakty po Południu TVN24

W trzymiliardowym budżecie Katowic na inwestycje przeznaczono 644 miliony złotych, nieco mniej niż w zeszłym roku. Nie licząc dróg, najwięcej kasy pochłonie budowa stadionu, którego cena wciąż rośnie. W tvn24.pl sprawdzamy przed wyborami, na co samorządowcy największych polskich miast wydają najwięcej pieniędzy.

W Parku Kościuszki w Katowicach miała powstać sztuczna rzeka i woliera dla ptaków. Inwestycja została zatwierdzona przez radę miasta, wydano 147 tysięcy złotych na projekt, już uzyskano pozwolenie na budowę, która miała ruszyć w tym roku. Koszt realizacji - około 5 milionów. I wokół pomysłu zrobiło się cicho. Nie ma go w programie wyborczym Marcina Krupy, który stara się o trzecią kadencję na stołku prezydenta Katowic i z małym wyjątkiem ma za sobą całą radę miasta. Czyżby posłuchał mieszkańców?

Zieleń

Protestowali, bo budowanie sztucznej rzeki w największym, zabytkowym parku w stolicy Śląska mogłoby się wiązać z wycinką drzew, które należałoby raczej dosadzać i nieznane były koszty pompowania wody w tej rzece. A ptaki w klatce w parku wydawały się kuriozum. Lepiej wydać pieniądze na remont stawów, alejek, oświetlenia, ławek i zbudować toaletę - wskazywali mieszańcy.

Czy tak będzie? Park znalazł się wśród obietnic wyborczych Krupy pod ogólnym hasłem rewitalizacji. Sztuczną rzekę i wolierę prezydent zastąpił inną odważną ideą – powrót żubrów do Lasów Murckowskich, na początek kilka sztuk. Ile będzie kosztować sprowadzenie, zamknięcie i utrzymanie tych największych w Europie ssaków, nie wiadomo.

W programie prezydenta przyroda jest jednym z 10 priorytetów. Chce odnowić trzy stare parki, wybudować trzy nowe, a ponadto dwa skwery i 50 parków kieszonkowych, posadzić tysiąc drzew w każdej dzielnicy.

- Mnożąc przez dzielnice, to 22 tysiące drzew w ciągu pięciu lat - wyliczył Piotr Ziegler, szef stowarzyszenia KATO protest, jedynej liczącej się opozycji Krupy i jego partii Forum Samorządowe, które wcześniej było związane z PiS, a obecnie z PO. Rywal Krupy przypomina, że w Katowicach pod topór idą tysiące drzew rocznie.

Tylko w 2018 roku 20 tysięcy, w 2019 ponad 16 tysięcy. Pod stadion miejski, jedną z flagowych katowickich inwestycji ostatnich lat wykarczowano cały las, 500 sztuk. W 2020 roku głośno było o wycince kasztanowców przy ulicy Raciborskiej. Chodziło o trzy sztuki, ale to były zdrowe, dorodne drzewa, które rosły w centrum miasta od stu lat. Deweloperowi, który stawiał tam osiedle, nie wolno było ich ruszać. Podczas budowy jednak uszkodził korzenie i nie było wyjścia. Granice budowy, którą wszedł na drzewa pod ziemią, wyznaczał plan zagospodarowania przestrzennego. Sprawa trafiła do prokuratury i została umorzona.

Zgodnie z prawem, po wycince miasto musi posadzić drzewa w innych miejscach. Portal katowice24info wyliczył, że w latach 2018 - 2021 w Katowicach "na 56 432 wyciętych drzew przypadło tylko 19 130 nowych". Krytycy Krupy uważają, że obowiązek przekuwa w obietnice wyborcze. „Co najmniej 70 milionów rocznie na zielone działania” - to jedno z jego haseł. W przyszłorocznym budżecie na budowę i modernizację terenów zielonych wpisano 24 miliony. Ponad dwa razy mniej ten cel niż w roku poprzednim.

Wycięli trzy stuletnie kasztanowce w centrum Katowic
Wycięli trzy stuletnie kasztanowce w centrum KatowicTVN 24 Katowice

Rowerzyści

Obok zieleni, jednym z najbardziej chwytliwych haseł wyborczych są wszelakie udogodnienia dla rowerzystów. Nie mogło ich zabraknąć u Marcina Krupy, chociaż sam z zamiłowania jest motocyklistą. Jeśli wygra, do końca swojej kadencji zamierza wybudować 57 kilometrów dróg rowerowych i velostrad.

Jest ilość, jest termin, na razie nie ma lokalizacji. Jeden z katowickich rowerzystów nałożył na siebie mapę google istniejących ścieżek rowerowych oraz system stacji wypożyczania rowerów Metrorower, który w lutym został uruchomiony w ośmiu miastach górnośląsko-zagłębiowskiej metropolii. Efekt opublikował Prowokator, stowarzyszenie, które krytykuje władze Katowic. I podsumował: tylko 60 ze 151 stacji znajduje się przy ścieżce rowerowej lub drodze z dopuszczonym ruchem rowerów i tylko 50 stacji jest połączonych z inną stacją.

W Katowicach są 192 kilometry ścieżek rowerowych. Za rządów Krupy, od 2015 roku powstało 45 kilometrów o wartości 34 milionów złotych i w budowie są kolejne, na które pozyskano pieniądze między innymi z programu Polski Ład. W marcu tego roku, na starcie oficjalnej kampanii wyborczej prezydent uroczyście wbił pierwszą łopatę na budowie velostrady, czyli bezkolizyjnej trasy rowerowej, na którą mieszkańcy czekają od lat.

Ma być gotowa na koniec roku, połączyć dzielnice Giszowiec i Brynów i być elementem 120-kilometrowej velostrady metropolitarnej. Koszt katowickiego odcinka – 11, 5 mln złotych, z czego 1,5 miliona dała metropolia.

Stadion

Tegoroczny budżet Katowic wynosi 3,3 miliarda złotych, podobnie jak w poprzednim roku. Na inwestycje przeznaczono 644 miliony, mniej niż w latach ubiegłych. Prawie 195 milionów pochłonie modernizacja dróg.

- Budżet miasta na rok 2024 można nazwać budżetem kontynuacji, gdyż finansowane z niego będą zadania rozpoczęte w latach poprzednich, jak na przykład budowa stadionu miejskiego i hali widowiskowo-sportowej, czy powstanie Centrum Edukacji Muzycznej – Dom Kilara. Myśląc o rozwoju miasta, musimy patrzeć w perspektywie kolejnych lat. Dlatego intensyfikujemy działania w obszarze rewitalizacji terenów po kopalni „Wieczorek”, gdzie tworzymy hub gamingowo-technologiczny, który w 2024 roku zacznie nabierać realnych kształtów – mówił o planowanych wydatkach Krupa.

"Dom Kilara" mieści się w willi zmarłego w 2013 roku kompozytora w katowickiej dzielnicy Brynów. Remont i aranżacja ma się zmieścić w 18 milionach. To najtańsza z wymienionych przez Krupę inwestycji.

Najdroższy jest hub. W tym roku zarezerwowano na niego 67 milionów. Ale to kropla w morzu. Rewitalizacja i adaptacja byłej kopalni Wieczorek w historycznej dzielnicy Nikiszowiec ma kosztować około miliard złotych. To jeden z kluczowych projektów województwa śląskiego, finansowanych nowymi środkami unijnymi (z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-27). Dotacja, którą zatwierdzono pod koniec zeszłego roku, wynosi 309 milionów.. Resztę ma dołożyć miasto.

Realizację projektu podzielono na sześć etapów. Kasa unijna ma pokryć pierwsze trzy: adaptację ośmiu historycznych budynków na 32 tysiące metrów kwadratowych biur i sal konferencyjnych, budowę hali pod e-sport, wreszcie wyposażenie technologiczne.

Na razie powstały projekty. Najbardziej zaawansowana jest budowa stadionu. Rozpoczęła się w ostatnim kwartale 2021 roku. Już położono posadzki, tynkowane są ściany, montowane instalacje, wstawiane okna. Otwarcie zaplanowano w te wakacje. Ma mieć trybuny na 15 tysięcy kibiców, halę widowiskowo-sportową z 3-tysięczną widownią, dwa pełnowymiarowe boiska szkoleniowe.

W zeszłym roku pochłonął 131,5 milionów, w tym roku przeznaczono na niego kolejne 108. Nijak to się ma do ceny z etapu projektowania. W 2018 roku ustawiono ją na 184 miliony. Pierwszy kosztorys autorów projektu był prawie trzy razy wyższy, opiewał na ponad 560 milionów. Miasto zażądało wtedy poprawek i oszczędności i ostatecznie stanęło na 205 milionach.

W zeszłym roku podpisano kolejny aneks, zwiększający wynagrodzenie dla wykonawcy o 51 milionów, ponieważ na budowie wystąpiły szkody górnicze. Trzeba było wzmacniać podłoże, co pociągnęło za sobą inne zmiany w projekcie. Aktualnie cena wynosi około 286 milionów i niekoniecznie jest ostateczna.

Komfort życia

Nawet krytycy chwalą Krupę za baseny. Obiecał trzy, wybudował trzy. - Baseny zagwarantowały Krupie sporo głosów - mówi katowiczanin Bartosz Danowski ze stowarzyszenia ProwoKATOr.

Ale czy nowy stadion jest miastu potrzebny?

- Mamy wielki Stadion Śląski, dlaczego GKS Katowice nie może z niego korzystać, zwłaszcza że nie odnosi sukcesów, gra w trzeciej lidze. I ciekawe, co się stanie ze starym stadionem GKS, jest w genialnej lokalizacji (blisko Drogowej Trasy Średnicowej i w sąsiedztwie Parku Śląskiego - red.), deweloperzy pewnie zacierają ręce. Zastanawiam się, czy jest sens budować nowy stadion, skoro jest tyle innych potrzeb. Katowice szczycą się, że są miastem kultury, a biblioteki dostają 8-9 tysięcy złotych rocznie na zakup książek. Te biblioteki działają dzięki wnioskom do budżetu obywatelskiego. Szkoły podstawowe i przedszkola ratują się budżetem obywatelskim, piszą wnioski o remont - mówi Danowski.

Jego zdaniem "zamiast budować ikony", rozpoczynać wieloletnie inwestycje, zwłaszcza że finansowanie unijne się kończy, miasto powinno wydawać pieniądze na rzeczy ważne dla ogółu mieszkańców, poprawiać komfort życia. - Najważniejsze są likwidacja kopciuchów i bieżące remonty tego, co już istnieje. Na przykład zamiast budować nowe osiedla, miasto powinno remontować stare kamienice. Ludzie chcą mieszkać w centrum miasta, a katowicka moderna się sypie.

Pusty parking

Jak każde miasto, Katowice borykają się z brakiem miejsc do parkowania. W centrum kierowcy ustawiają auta nielegalnie na szerokich chodnikach. Danowski zwraca uwagę, że mieszkańcy pisali do budżetu obywatelskiego o zazielenianie chodników, także po to, żeby ukrócić ten proceder.

- Projekty wygrały i wiszą, czekając na realizację - mówi Danowski. - I ciekawe, w programie wyborczym Krupy jest hasło "ściągamy asfalt, punktowe nasadzenia". 

Miasto dla pieszych, nie dla kierowców? W ostatnich latach szukano przestrzeni dla samochodów. Zwężano jezdnie i zamieniano na jednokierunkowe. Tworzono miejsca prostopadłe zamiast równoległych. Malowano miejsca parkingowe na chodnikach. Wreszcie w zeszłym roku wzięto się za likwidację tradycyjnych przejść dla pieszych czyli pasów na rzecz sugerowanych, na których pieszy nie ma pierwszeństwa. - Zrobiło się mniej bezpiecznie. Pewnie dlatego w obietnicach prezydenta znalazło doświetlenie 500 miejsc dla pieszych - mówi Danowski.

Jako mieszkaniec centrum miasta obserwował, że szukanie miejsc parkingowych było chaotyczne. Jednego dnia na ulicy pojawiały się słupki, kolejnego dnia znikały. Tak jakby urzędnicy planowali parkingi zza biurka.

Krupa obiecuje, że jak wygra, będzie budować parkingi na osiedlach. - Na osiedlach parkingi powinni budować deweloperzy, którzy budują osiedla - mówią oponenci prezydenta.

W zeszłym roku miasto chwaliło się pierwszym w Polsce automatycznym parkingiem na 240 aut. Stoi na ulicy Tylnej Mariackiej, w samym centrum, w sąsiedztwie deptaków i dworca PKP. Cena za godzinę parkowania 12 zł, dla kierowców z Kartą mieszkańca połowę taniej.

Parking kosztował 23 miliony złotych. Obsada jest na tyle mała, że miasto planuje wynająć miejsca okolicznym hotelom.

Autorka/Autor:Małgorzata Goślińska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Olivier Uchmanski/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Arktyczne zimno z północy dotrze do nas w dwóch falach. Jaka pogoda będzie w drugiej połowie listopada i na początku grudnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni, przygotowaną przez przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zima zrobi pierwszy krok w stronę Polski

Pogoda na 16 dni: zima zrobi pierwszy krok w stronę Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl

W sobotę nad ranem na ulicy Mokotowskiej w Warszawie osoba kierująca autem potrąciła pieszego i odjechała z miejsca wypadku. Ranny 36-latek trafił do szpitala. Policja ustala, kto kierował.

Wjechał w pieszego na pasach, rannego zostawił na ulicy. Nagranie

Wjechał w pieszego na pasach, rannego zostawił na ulicy. Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

69-latek z nieznanych przyczyn zjechał z autostrady A2 na pas zieleni i uderzył w pobliską latarnię. Okoliczności zdarzenia, do którego doszło w Miejscu Obsługi Pasażerów Kozanki Wielkie (woj. łódzkie) wyjaśnia policja.

Zjechał z autostrady, uderzył w latarnię. Z auta wycinali go strażacy

Zjechał z autostrady, uderzył w latarnię. Z auta wycinali go strażacy

Źródło:
TVN24

- To są emocje, które mogą zrozumieć tylko rodzice wcześniaków - tak o doświadczeniach opieki nad takimi dziećmi mówiła Natalia Szewczak. Dziennikarka i mama wcześniaków podzieliła się swoją osobistą historią, która zainspirowała ją do napisania reportażu. Po nim rozpoczęły się prace nad ustawą o dodatkowym urlopie, którą lada dzień zajmie się Sejm. Pomogła w tym Fundacja Koalicja dla Wcześniaka. - Od momentu, kiedy napisałam petycję po naszym spotkaniu, zaczęła się wielka, piękna akcja współdziałania - wspominała wiceprezeska instytucji Elżbieta Brzozowska.

"Który rodzic to przeżył?". Po reportażu zaczęła się "magia". Podpisały się tysiące osób

"Który rodzic to przeżył?". Po reportażu zaczęła się "magia". Podpisały się tysiące osób

Źródło:
TVN24
"W sporcie nie ma bogów. Wszyscy mamy swoje wady i zalety". One są wcześniakami 

"W sporcie nie ma bogów. Wszyscy mamy swoje wady i zalety". One są wcześniakami 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Najem krótkoterminowy w wielu europejskich krajach jest powodem niezadowolenia lokalnych społeczności. Uważany jest za jedną z głównych przyczyn wysokich cen na rynku najmu. Szereg krajów już zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń prawnych, takich jak choćby konieczność uzyskania licencji czy maksymalną liczbę dni najmu mieszkania w tym systemie. Inne dopiero pracują nad takimi rozwiązaniami.

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk przeprowadził w mediach społecznościowych prawyborcze ankiety dla internautów. Choć pytanie było to samo, to wyniki różnią się w zależności od platformy, na której zostało opublikowane. "Fascynujące! Na X i na Instagramie, przy rekordowej frekwencji, identyczne proporcje, ale różni zwycięzcy" - skomentował szef rządu. "Ale to dopiero rozgrzewka. A już jutro wielki sondaż wśród ogółu wyborców" - dodał. W przyszłym tygodniu w Koalicji Obywatelskiej zapadnie decyzja, kto będzie kandydatem klubu na prezydenta - Radosław Sikorski czy Rafał Trzaskowski.

"Fascynujące!". Donald Tusk o 24-godzinnych sondach

"Fascynujące!". Donald Tusk o 24-godzinnych sondach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

- To ja pomagałem Donaldowi Tuskowi wrócić do polskiej polityki, a byli tacy, którzy starali się temu zapobiec - powiedział minister spraw zagranicznych. Radosław Sikorski spotkał się w niedzielę z członkami Koalicji Obywatelskiej i sympatykami w Przysieku (Kujawsko-Pomorskie) przed prawyborami, które mają odbyć się w partii już za kilka dni. Prosił ich o głosy. Mówił, że jako były szef MON ma doświadczenie w zakresie zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi, a same wybory prezydenckie rozstrzygną się w II turze, w której będzie potrzebne poparcie części elektoratu "na prawo" od KO. Tu widzi u siebie większe szanse na jego zdobycie.

Radosław Sikorski: czasem trzeba być lisem, a czasem lwem

Radosław Sikorski: czasem trzeba być lisem, a czasem lwem

Źródło:
PAP

Czy wiceministra klimatu Urszula Zielińska mówiła o "kapsułach napędzanych energią kosmiczną" i "szlakach dla sterowców z bambusa"? Według rozpowszechnianego w sieci nagrania proponowała takie technologie jako ekologiczne rozwiązania transportowe. Brzmi niewiarygodnie - bo film nie jest wiarygodny. To przykład, jak wykorzystano sztuczną inteligencję do stworzenia fałszywki.

"Energia księżycowa" i "fosforyzujące ślimaki". Minister ofiarą deep fake'a

"Energia księżycowa" i "fosforyzujące ślimaki". Minister ofiarą deep fake'a

Źródło:
Konkret24

Spór wokół ogrodzenia postawionego przez katolicką szkołę salezjanów w Toruniu a mieszkańcami. Zdaniem społeczników doszło do złamania prawa, ponieważ płot powstał na terenie zielonym, gdzie rosną rośliny będące pod ochroną. Potwierdziły to wyniki kontroli przeprowadzonej przez inspektorów ochrony środowiska. Prezydent Torunia powiadomił prokuraturę.

Rodzice i księża postawili płot, część mieszkańców protestuje. Sprawę bada prokuratura

Rodzice i księża postawili płot, część mieszkańców protestuje. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

Od początku października do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 100 tysięcy wniosków o świadczenie Aktywni rodzice w pracy, czyli tak zwane babciowe - wynika z danych ZUS.

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Honorowym dawcom przysługują dwa dni wolne od pracy – jeden w dniu oddania krwi, a drugi w dniu kolejnym. Poseł Bartosz Romowicz (Polska 2050 - Trzecia Droga) w interpelacji skierowanej do dwóch ministerstw napisał, że pracodawcy zwracają uwagę, że "niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień" przysługujących im z tego tytułu. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Policja ustala okoliczności pożaru wiaty stojącej obok hotelu w Parczewie (woj. lubelskie). Spaliły się znajdujące się w środku samochód oraz łodzie motorowe. Straty oszacowano wstępnie na około 600 tysięcy złotych.

Pożar koło hotelu. Ogień strawił auto i łodzie motorowe

Pożar koło hotelu. Ogień strawił auto i łodzie motorowe

Źródło:
tvn24.pl

Dachowanie samochodu osobowego w Czaplinku (województwo zachodniopomorskie). Pojazdem podróżowało pięć osób, w tym troje dzieci. Wszyscy opuścili pojazd o własnych siłach. Trafili na obserwację do szpitala.

Dachowanie w Czaplinku. Pięć osób, w tym troje dzieci, w szpitalu

Dachowanie w Czaplinku. Pięć osób, w tym troje dzieci, w szpitalu

Źródło:
tvn24.pl

30-latka potrąciła w Zamościu (woj. lubelskie) znajdującego się na przejeździe rowerowym mężczyznę. Policja ustaliła wstępnie, że kierująca autem osobowym nie ustąpiła rowerzyście pierwszeństwa.

Wjechała w 73-latka na przejeździe rowerowym. Policja: nie ustąpiła pierwszeństwa

Wjechała w 73-latka na przejeździe rowerowym. Policja: nie ustąpiła pierwszeństwa

Źródło:
tvn24.pl

Wojewoda dolnośląski spotka się w niedzielę z włodarzami powiatu kłodzkiego. Cel: przyspieszenie wypłat zasiłków oraz jak najpełniejsza pomoc poszkodowanym w powodzi. - Jestem przekonany, że ten proces musi gwałtownie przyspieszyć - zapewnił Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu do spraw odbudowy po powodzi.

Powodzianie czekają na zasiłki na odbudowę i remonty. "Proces musi gwałtownie przyspieszyć"

Powodzianie czekają na zasiłki na odbudowę i remonty. "Proces musi gwałtownie przyspieszyć"

Źródło:
TVN24

Cieszę się, że państwo w końcu zaczęło działać. Nie ma świętych krów - powiedziała posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska w programie "Kawa na ławę" w TVN24, odnoszą się do sprawy Collegium Humanum. Zarzuty w tej sprawie usłyszał ostatnio prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i były europoseł PiS Karol Karski. Anna Maria Żukowska z Lewicy oceniła, że "sprawa jest bulwersująca". Doradca prezydenta Stanisław Żaryn mówił, że "tej sprawy nie warto upartyjniać, bo liczba zaangażowanych osób z różnych środowisk w tej sprawie naprawdę będzie duża".

"Liczba zaangażowanych osób z różnych środowisk w tej sprawie naprawdę będzie duża"

"Liczba zaangażowanych osób z różnych środowisk w tej sprawie naprawdę będzie duża"

Źródło:
TVN24

W nie najlepszej atmosferze rozpoczął się w Toruniu 32. festiwal EnergaCamerimage. Reżyserka Coralie Fargeat wycofała z swój film "Substancja", a reżyser Steve McQueen zrezygnował z przyjazdu do Torunia. To pokłosie kontrowersyjnych słów dyrektora festiwalu Marka Żydowicza na temat parytetów w branży filmowej.

Afera na znanym festiwalu. "Po odkryciu wysoce mizoginistycznych i obraźliwych słów dyrektora..."

Afera na znanym festiwalu. "Po odkryciu wysoce mizoginistycznych i obraźliwych słów dyrektora..."

Źródło:
PAP
"Jego największym wrogiem był on sam". Dziadek Leonardo DiCaprio w Gnieźnie

"Jego największym wrogiem był on sam". Dziadek Leonardo DiCaprio w Gnieźnie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W mocy nadal pozostają ostrzeżenia pierwszego stopnia IMGW przed silnym wiatrem. Zjawisko najbardziej we znaki będzie dawać się na północy kraju. Porywy mogą osiągać prędkość do 80 km/h.

Tutaj będzie silnie wiać. IMGW ostrzega

Tutaj będzie silnie wiać. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Rada Miasta zgodziła się na zbycie terenu położonego przy promenadzie w Ustce. Oznacza to, że grunt, którego wartość rzeczoznawca wycenił na 114 tysięcy złotych, będzie mógł kupić przedsiębiorca, który dzierżawi nieruchomość od 1993 roku. Kontrowersje wśród części mieszkańców wzbudza fakt, że odbędzie się to bez przetargu i konkurencji. Na dodatek w głosowaniu brał udział zięć przedsiębiorcy. Był "za" sprzedażą. Uchwała przeszła jednym głosem.

Teren przy plaży za 114 tysięcy. Uchwała przeszła dzięki głosowi zięcia

Teren przy plaży za 114 tysięcy. Uchwała przeszła dzięki głosowi zięcia

Źródło:
TVN24

Mieli tu być dwa tygodnie, właśnie leci trzeci miesiąc. Mieszkańcy trzech kamienic w sercu Łodzi starają się oswoić myśl, że do domów być może nie wrócą nawet na święta Bożego Narodzenia. 25 metrów pod ich domami znajduje się maszyna drążąca tunel kolejowy. Jej praca stanowi zagrożenie, że budynki runą - tak, jak na początku września runęła oficyna przy 1 Maja 23. - Nikt z nas nie wie, kiedy to się skończy. Dawno już brakło nam cierpliwości - zaznaczają. 

Polski "Terminal". Trzy miesiące temu utknęli w hotelu

Polski "Terminal". Trzy miesiące temu utknęli w hotelu

Źródło:
tvn24.pl

17 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. Na świecie co dziesiąte dziecko rodzi się przedwcześnie, a w Polsce w zeszłym roku było 20 tysięcy takich porodów. Lekarze podkreślają, z jak wieloma trudnościami muszą mierzyć się wcześniaki i ich rodzice. Ale jak zaznacza dr Joanna Puskarz-Gąsowska, pediatra i neonatolog ze Szpitala Karowa, "postęp w wynikach leczenia naszych wcześniaczków jest ogromny".

"Postęp w wynikach leczenia naszych wcześniaczków jest ogromny". Dziś ich święto

"Postęp w wynikach leczenia naszych wcześniaczków jest ogromny". Dziś ich święto

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy odbył się pokaz trzech reportaży z programu TVN24 "Czarno na białym". Później odbyła się dyskusja z autorami materiałów. Tematem przewodnim wieczoru było "dziennikarstwo w czasach propagandy". - Możemy usłyszeć od tych, którzy oglądają nasze reportaże, jak je odbierają, co im odpowiada, co im nie odpowiada, jak w nich to rezonuje. To jest zawsze bezcenne - mówił reporter "Czarno na białym" Marcin Gutowski.

Reportaże "Czarno na białym" na dużym ekranie i dyskusja z reporterami

Reportaże "Czarno na białym" na dużym ekranie i dyskusja z reporterami

Źródło:
TVN24
Seks z nieletnią, zabicie psa, ręce niemyte od dekady. Wszyscy ludzie prezydenta Trumpa

Seks z nieletnią, zabicie psa, ręce niemyte od dekady. Wszyscy ludzie prezydenta Trumpa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pomaga na co dzień, a tuż przed świętami zaprasza, by się do tego pomagania przyłączyć. Fundacja TVN i program "Uwaga!" TVN organizują akcję charytatywną. W kolejnych tygodniach będzie szansa na poznanie podopiecznych i ich potrzeb.

Fundacja TVN wraz z programem "Uwaga!" rozpoczyna świąteczną akcję dla małych wojowników. Finał 17 grudnia

Fundacja TVN wraz z programem "Uwaga!" rozpoczyna świąteczną akcję dla małych wojowników. Finał 17 grudnia

Źródło:
Fakty TVN

W sobotę ruszyła 24. edycja Szlachetnej Paczki, która co roku pomaga kilku tysiącom rodzin przed świętami. - 2,5 miliona Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, w tym pół miliona dzieci - powiedziała na antenie TVN24 Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia Wiosna. W tym roku "weekend cudów", kiedy dary powędrują do potrzebujących, zaplanowano na 14 i 15 grudnia.

Zbliża się "weekend cudów". Kilka tysięcy rodzin czeka na pomoc

Zbliża się "weekend cudów". Kilka tysięcy rodzin czeka na pomoc

Źródło:
TVN24