TVN24 | Katowice

Zniknął po zabójstwie trzech osób, ślad po nim zaginął. Rok po zbrodni wciąż szukają Jacka Jaworka

TVN24 | Katowice

Autor:
tam
Źródło:
TVN24, PAP
Rok od zbrodni w Borowcach. Śledztwo przedłużone, Jacek Jaworek wciąż poszukiwany
Rok od zbrodni w Borowcach. Śledztwo przedłużone, Jacek Jaworek wciąż poszukiwanyTVN24
wideo 2/11
Jaworek

Prokuratura i policja rok po zbrodni w Borowcach (woj. śląskie) wciąż szuka Jacka Jaworka, który jest podejrzany o zabójstwo trzech osób: swojego brata, bratowej i bratanka. Od 12 miesięcy śledczym nie udało się trafić na jego trop. Zdaniem śledczych mężczyzna albo żyje i ukrywa się - w Polsce lub za granicą - albo już nie żyje. Postępowanie w sprawie przedłużono o kolejne trzy miesiące.

10 lipca 2021 roku w miejscowości Borowce koło Częstochowy w domu jednorodzinnym wezwani do awantury domowej policjanci znaleźli ciała małżeństwa w wieku 44 lat oraz ich 17-letniego syna. Ofiary zostały zastrzelone, przeżył tylko młodszy, 13-letni syn, który zdołał się najpierw ukryć, a potem uciec. Jest kluczowym świadkiem w śledztwie.

Ustalenia śledczych od początku wskazywały, że sprawcą zbrodni jest brat 44-latka, Jacek Jaworek, który od niedawna mieszkał z rodziną w domu w Borowcach - po opuszczeniu zakładu karnego, gdzie od marca do czerwca 2021 roku odbywał zastępczą karę pozbawienia wolności w związku z uchylaniem się od płacenia alimentów.

Czytaj więcej: Do domu weszli 27 minut po strzelaninie. Drogi blokowali po 40 minutach. Jacek Jaworek zniknął

Śledztwo wciąż trwa. Jacka Jaworka nie ma

- Prokuratura kontynuuje śledztwo w sprawie potrójnego zabójstwa, do którego doszło w nocy z 9 na 10 lipca ubiegłego roku w miejscowości Borowce. W toku tego śledztwa prokurator przedstawił zarzut potrójnego zabójstwa 52-letniemu Jackowi Jaworkowi - powiedział Tomasz Ozimek z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. I dodał: - Mężczyzna ten nie został przesłuchany, nie ogłoszono mu tego zarzutu, gdyż dotychczas ukrywa się on przed organami ścigania.

Jacek Jaworek jest poszukiwany listem gończym, wydano za nim Europejski Nakaz Aresztowania i czerwoną notę Interpolu. Jak podkreśla prokurator, wciąż aktualne są dwie wersje śledcze. - Pierwsza zakłada, że poszukiwany żyje i ukrywa się w Polsce lub poza krajem. Druga, że nie żyje, a jego zwłoki znajdują się w nieznanym miejscu - opisuje Ozimek.

Przesłuchali niemal 100 osób, mają kilkanaście opinii, przedłużyli śledztwo

Przez rok śledczy zabezpieczyli dowody, przesłuchali niemal 100 świadków - wśród nich rodzinę i mieszkańców miejscowości - a także uzyskali kilkanaście opinii, m.in. z zakresu medycyny sądowej, balistyki, daktyloskopii i genetyki. W użyciu był też wykrywacz kłamstw, którym badano m.in. osoby, które miały kontakt z Jackiem Jaworkiem tuż przed zabójstwem.

Śledztwo wciąż trwa. Zostało przedłużone o kolejne trzy miesiące, do 10 października tego roku. Prokurator prowadzący sprawę czeka m.in. jeszcze na materiały o charakterze informatycznym i telekomunikacyjnym z dwóch krajów unijnych, do których zwrócono się w ramach międzynarodowej pomocy prawnej.

Prokuratura nie ujawnia, o które państwa chodzi. Wiadomo jedynie, że są to kraje unijne, a wniosek o pomoc dotyczy informacji na temat posługiwania się urządzeniami elektronicznymi na ich terytorium. Wiadomo, że Jaworek pracował przed laty w Szwajcarii, Niemczech i we Włoszech.

Komendant wojewódzki policji w Katowicach wyznaczył też nagrodę w wysokości 20 tys. zł za informacje, które pomogą zatrzymać Jaworka lub odnaleźć jego ciało.

Czytaj też: Jacek Jaworek zniknął po zabójstwie trzech osób. Austriacka policja: może się ukrywać w krajach niemieckojęzycznych.

Tak Jaworek może wyglądać teraz

Możliwy wygląd Jacka Jaworkaśląska policja

Kontynuowane jest poszukiwanie Jacka Jaworka. Pod koniec czerwca policja opublikowała możliwe warianty wyglądu ściganego - tzw. portrety progresywne, obrazujące jak może on teraz wyglądać. Przygotował je biegły z Laboratorium Kryminalistycznego komendy wojewódzkiej w Katowicach.

"Wszystkie osoby, które mają jakiekolwiek informacje o miejscu pobytu poszukiwanego, proszone są o kontakt z Wydziałem Kryminalnym KWP w Katowicach tel. 798031306, Komendą Miejską Policji w Częstochowie tel. 47 858 1255, albo z najbliższą jednostką Policji tel. alarmowy 112" - przypomniała śląska policja.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tam

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Śląska policja

Pozostałe wiadomości