Studenci podmienili konta i z urzędu miasta zniknął prawie milion zł

Hakerzy podmienili konta i ukradli milion złotych
Hakerzy podmienili konta i ukradli milion złotych
Hakerzy zaatakowali urząd miasta

Trzej studenci okradli urząd miasta w Jaworznie, nie wychodząc ze swoich mieszkań pod Warszawą. Przez maila z "koniem trojańskim" podmienili konta wydziału finansowego i ukradli 1 mln zł. Pieniądze były przerzucone z konta na konto, by ostatecznie trafić do przekupionego bezdomnego. To nie jedyna kradzież na odległość podwarszawskich hakerów.

W styczniu tego roku pracownica wydziału finansowego urzędu miasta w Jaworznie dokonywała przelewu przez internet na konto firmy budowlanej, która wykonywała usługi na rzecz magistratu. Urzędnicy zorientowali się, że pieniądze przeznaczone dla kontrahenta trafiły na zły rachunek bankowy i zawiadomili policję. Wyparowało ponad 940 tys. zł.

Oficerowie z sekcji do zwalczania cyberprzestępczości komendy wojewódzkiej w Katowicach oraz agencji katowickiego zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji namierzyli i zatrzymali sprawców tej kradzieży na odległość.

Podmienione konta i bezdomny

Złodziejami okazali się trzej studenci, mieszkający w okolicy Warszawy. Sforsowali zabezpieczenia sieci urzędu przez maila z "koniem trojańskim". W komputerach pracowników wydziału finansów magistratu umieścili specjalny program, który podczas robienia przelewów podmieniał numery kont.

Skradziona z magistratu gotówka była przerzucana z konta na konto, ale bardzo szybko namierzono osobę, na której nazwisko otwarto rachunek, gdzie finalnie trafiło 940 tys. zł. Był to bezdomny, który dostał za to kilkaset złotych.

Nieoficjalnie: skradli w sumie 2 mln

To nie jedyna kradzież, zaplanowana skrupulatnie przez studentów spod Warszawy. Jak ustalił reporter TVN 24, zatrzymani hakerzy okradli przez internet cztery inne urzędy gmin, a ich łupem padły łącznie 2 mln złotych. To magistraty w Rząśni (495 tys. zł), Gidle (217 tys. zł), Błażowej (256 tys. zł) i Belsku Dużym (79 tys. zł).

Prokuratura na razie nie informuje, czy policji udało się odzyskać wszystkie przelane pieniądze. Studenci są podejrzani o dokonanie oszustwa internetowego i przyznali się do winy. Wyszli na wolność, mają dozór policji i zakaz opuszczania kraju.

Jaworzno biedniejsze o niemal milion złotych
Jaworzno biedniejsze o niemal milion złotychBartosz Rejmoniak | TVN 24 Katowice

Hakerzy spod Warszawy okradli urząd miasta w Jaworznie:

Mapa Targeo

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl

Autor: mag / Źródło: TVN 24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstk

Pozostałe wiadomości