Kopał grób, uderzył w metalowy przedmiot, z którego wydobywał się dym. Interweniowali saperzy

Autor:
pk/tam
Źródło:
tvn24.pl
Pracownicy firmy pogrzebowej kopali grób, natrafili na granat moździerzowy
Pracownicy firmy pogrzebowej kopali grób, natrafili na granat moździerzowyGoogle Maps
wideo 2/5
Google MapsPracownicy firmy pogrzebowej kopali grób, natrafili na granat moździerzowy

Pracownik firmy pogrzebowej podczas kopania grobu na cmentarzu w Raszczycach koło Rybnika (województwo śląskie) uderzył szpadlem w metalowy przedmiot, z którego zaczęło się dymić. Na miejsce wezwano saperów. Okazało się, że pod ziemią leżał granat moździerzowy z czasu drugiej wojny światowej.

Do zdarzenia doszło na cmentarzu w Raszczycach, przy ulicy Raciborskiej. Pracownicy firmy byli w trakcie kopania grobu, w pewnym momencie jeden z nich uderzył szpadlem w metalowy przedmiot.

Czytaj też: Pociski moździerzowe i artyleryjskie na prywatnej działce. Interweniowali saperzy

Przedmiot zaczął dymić. Na miejsce przyjechali saperzy

- Na głębokości około dwóch metrów jeden z mężczyzn natknął się na dziwnie wyglądający przedmiot. Zobaczył go po uderzeniu szpadlem. Wtedy, jak relacjonował podczas zgłaszania policjantom, pojawił się dym - poinformowała st. asp. Bogusława Kobeszko z policji w Rybniku. Teren cmentarza i pobliskiego parkingu zabezpieczyli policjanci. Na miejsce przyjechali też saperzy. - Powiadomiono jednostkę wojskową z Gliwic. Okazało się, że jest to niewybuch z drugiej wojny światowej. Patrol saperski zabrał z cmentarza niekompletny granat moździerzowy kaliber 107 milimetrów - dodała Kobeszko.

Czytaj też: Wojenny arsenał znaleziony w lesie. Saperzy pracowali nad nim 12 dni

Policja przypomina

Policjanci przypominają, że każdy znaleziony niewybuch może być zagrożeniem dla życia. Podkreślają, że niewybuchów nie wolno przenosić, a na miejsce trzeba wezwać odpowiednie służby, które ocenią, czy znaleziony przedmiot jest niebezpieczny. Jeśli okaże się, że tak do akcji wkroczą saperzy, którzy zabiorą znalezisko, wywiozą je, a potem zdetonują na poligonie wojskowym.

Do zdarzenia doszło na cmentarzu w Raszczycach
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pk/tam

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości