Na przepływającej przez Sosnowiec Białej Przemszy ma powstać mała elektrownia wodna - pierwsza z kilku planowanych przez śląskie wodociągi. Ma być dwa razy wydajniejsza, niż panele fotowoltaiczne w Rudzie Śląskiej i służyć za ochronę przed falami powodziowymi.
Elektrownia o mocy 75 kW powstanie w dzielnicy Maczki i będzie zdolna wytworzyć ok. 700 megawatogodzin energii rocznie. – To tyle, ile średnio zużywa w ciągu roku ok. 250 rodzin i dwa razy więcej, niż uruchomione w zeszłym roku panele fotowoltaiczne w Rudzie Śląskiej – mówi rzecznik Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, Aleksander Majcher. Chodzi o urządzenia, które zamieniają promienie słoneczne na prąd elektryczny.
Preferencyjnej pożyczki na inwestycję (blisko 3,9 mln zł) udzielił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Prace mają rozpocząć się w listopadzie tego roku, a elektrownia powinna ruszyć najdalej wiosną 2015 roku.
Zabezpieczenie przed powodzią
Częścią sosnowieckiej instalacji będzie turbina ślimakowa - bezpieczna dla żyjących w rzece ryb, ponieważ jest duża i obraca się ze stosunkowo niewielką prędkością.
Dzięki wybudowaniu progu piętrzącego wodę do wysokości ponad 2 m i długości 42 m, udrożnione i uregulowane zostanie koryto rzeki. Pozwoli to nie tylko na stabilizację jej przepływów i produkcję prądu, ale także - w czasie wezbrań rzeki - w dużym stopniu przejmie falę powodziową.
W planach sześć małych elektrowni
Instalacja na Białej Przemszy to pierwsza z sześciu małych elektrowni, których budowę planuje katowickie GPW. Trzy z nich będą oparte o panele fotowoltaiczne, a pozostałe trzy to elektrownie wodne.
Największą z nich będzie elektrownia słoneczna na zaporze w Goczałkowicach-Zdroju. 5122 paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 1,3 MW zostanie zainstalowanych na skarpach zapory. Będzie to największa elektrownia tego typu w Polsce.
Śląskie w tyle z odnawialnymi źródłami energii
Z opublikowanego latem tego roku raportu ekspertów Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum w Katowicach wynika, że w woj. śląskim, gdzie skupia się duża część polskiej energetyki opartej na węglu, udział energii odnawialnej w całości produkcji prądu jest o połowę mniejszy niż średnio w Polsce. Region ma jednak potencjał wzrostu.
W woj. śląskim odnawialne jest jedynie 5 proc. wytwarzanej energii, wobec ponad 10 proc. średnio w Polsce.
Elektrownia powstanie w dzielnicy Maczki w Sosnowcu:
Autor: pw,NS/iga / Źródło: PAP/TVN24
Źródło zdjęcia głównego: GPW