TVN24 | Katowice

Tłumy motocyklistów na jasnogórskich błoniach

TVN24 | Katowice

Autor:
MAK
Źródło:
TVN24
Rzecznik prasowy Jasnej Góry o zjeździe motocyklowymTVN24
wideo 2/9
TVN24Rzecznik prasowy Jasnej Góry o zjeździe motocyklowym

Motocykliści przyjechali na mszę świętą na Jasną Górę w Częstochowie. Jak widać na nagraniach z miejsca wydarzenia, część zgromadzonych nie przestrzega obostrzeń związanych z epidemią COVID-19. - Obawy są, ale jednak tradycja i wiara czyni cuda - mówi jeden z uczestników.

Pierwsze nagrania z mszy na jasnogórskich błoniach otrzymaliśmy na Kontakt24. O godzinie 11 rozpoczął się XVIII Motocyklowy Zlot Gwiaździsty im. ks. prał. Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego na Jasną Górę. Głównym punktem zjazdu była właśnie msza święta.

Jak widać na nagraniach, mimo obowiązujących obostrzeń związanych z epidemią COVID-19, na Jasnej Górze w Częstochowie zebrał się tłum motocyklistów.

Rzecznik prasowy Jasnej Góry oraz organizatorzy zjazdu przekonują z kolei, że apelowali do przybyłych o stosowanie się do reżimu sanitarnego. Były również wywieszane plakaty przypominające o obowiązujących obostrzeniach.

- W sanktuarium jasnogórskim po raz kolejny odbyła się tradycyjna coroczna pielgrzymka motocyklistów imienia księdza prałata Peszkowskiego. W tym roku ta pielgrzymka miała z natury rzeczy charakter bardzo ograniczony. Zwykle są to setki tysięcy osób, w tym roku, ze względu na epidemię, organizatorzy ograniczyli tą liczbę - mówi o. Michał Legan, rzecznik prasowy Jasnej Góry.

- My na Jasnej Górze z kolei zatroszczyliśmy się o to, by wszystkie obostrzenia sanitarne zostały zachowane. Pielgrzymi są dosyć zdyscyplinowani, widzimy, że noszą maseczki, zachowują na placu w trakcie mszy świętej dystans społeczny. Widzimy także to, że korzystają z rozłożonych na Jasnej Górze punktów odkażania rąk, dlatego cieszymy się bardzo z tej odpowiedzialności - dodał.

Zjazd motocyklowy na Jasnej GórzeTVN24

Jak twierdzi część uczestników, starają się oni przestrzegać reżimu sanitarnego.

- Jest bardzo dużo komunikatów przypominających o zasadach bezpieczeństwa i indywidualnie ludzie raczej przestrzegają przepisów. Każdy ma świadomość, że jest trudna sytuacja, trzeba uważać na siebie i innych - mówi jeden z mężczyzn.

- Jak ktoś jest wierzący, to zawierza swoje życie i zdrowie Matce Bożej, więc warto. To nie jest zlot, tylko msza - stwierdził z kolei inny uczestnik.

- Obawy są, ale jednak tradycja i wiara czyni cuda - dodał kolejny motocyklista.

Obowiązujące obostrzenia

Obostrzenia związane z epidemią COVID-19 zostały przedłużone do 18 kwietnia. W tym czasie w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć maksymalnie pięć osób. Uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust oraz zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów.

W imprezach i spotkaniach organizowanych w domu może uczestniczyć maksymalnie pięć osób - do tego limitu nie wliczamy osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą. Obowiązuje również zakaz organizowania między innymi wesel, komunii i innych przyjęć okolicznościowych.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 21 703 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Zmarło 245 chorych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Autor:MAK

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: