Opublikowano rozporządzenie w sprawie obostrzeń

Najnowsze

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP
Niedzielski: obowiązujące obostrzenia przedłużamy do 18 kwietniaTVN24
wideo 2/7
TVN24Niedzielski: obowiązujące obostrzenia przedłużamy do 18 kwietnia

W Dzienniku Ustaw opublikowana została nowelizacja rozporządzenia, które przedłuża obostrzenia do 18 kwietnia. Restrykcje zostały wprowadzone z powodu znaczącej liczby zakażeń koronawirusem i zgonów w wyniku COVID-19.

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii przedłuża obostrzenia na terenie całego kraju do niedzieli 18 kwietnia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Zmiany w restrykcjach

W nowelizacji wprowadzono kilka zmian. Na przykład do grupy zawodów zwolnionych z obowiązkowej kwarantanny w przypadku przekroczenia granicy państwa dodano osoby zatrudnione w lotniczych zespołach ratownictwa medycznego.

Zmieniono również zapis dotyczący dostępności basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness dla sportowców. W nowym brzmieniu z tego typu miejsc będą mogli korzystać członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich, ale też zawodnicy przygotowujący się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych. Sprecyzowano również, w jakich przypadkach można organizować zawody.

Utrzymane obostrzenia

Nadal, do 18 kwietnia, obowiązują dotychczasowe ograniczenia w funkcjonowaniu wielu branż. Nie mogą działać wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m kw. pozostaną. Centra i galerie handlowe - tak jak obecnie - pozostaną zamknięte, z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni. W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne - pozostaną zamknięte.

W miejscach kultu religijnego obowiązywać nadal będzie limit osób - na 1 osobę musi przypadać 20 m kw. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Żłobki i przedszkola będą nadal nieczynne. Wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej). Uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczyć się będą w dalszym ciągu zdalnie.

Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Hotele pozostają w większości przypadków zamknięte (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także obiekty dla np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy).

Wciąż będą zamknięte teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Nowelizacja rozporządzenia wejdzie w życie w piątek.

PEŁNA TREŚĆ ROZPORZĄDZENIA >>>

Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Forum

Tagi:
Raporty: