Chłopiec nie widział od urodzenia. Antosiowi pomogli lekarze z Katowic

Aktualizacja:
Autor:
mag/
tam
Źródło:
tvn24.pl
Antoś po roku życia, dzięki operacji, zobaczył mamę
Antoś po roku życia, dzięki operacji, zobaczył mamę
TVN24
TVN24Antoś po roku życia, dzięki operacji, zobaczył mamę

Antoś nie widział od urodzenia. W Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach w ciągu miesiąca roczny chłopiec przeszedł obuoczne przeszczepy rogówki. - Jak się do niego odezwałam, to już próbował zobaczyć, kto do niego mówi. A jak mu się pokazałam, to jaki był zadowolony, że w tym łóżeczku zaczął kopać, że mamę zobaczył - opowiada pani Edyta, mama Antosia.

"Lekarze naszego szpitala… przywrócili rocznemu Antosiowi wzrok" - podzielił się w mediach społecznościowych informacją Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach.

- Dziecko obuocznie niewidome przeszło dwa udane przeszczepy w ciągu miesiąca. Dzięki temu jest szansa na pełne odzyskanie wzroku - już używa oka, które przeszczepione było miesiąc temu - podkreśla - cytowany przez szpital - dr hab. n. med. Dariusza Dobrowolskiego, który operował chłopca.

W rozmowie z nami Dobrowolski dodał, że chłopca czeka teraz rehabilitacja wzrokowa. - Musimy mu zaproponować okulary albo soczewki kontaktowe, żeby wymusić widzenie. Przez rok nie widział nic, nie miał szans na rozwój widzenia. Teraz ta furtka się przed nim otworzyła. Trzeba go stymulować, pilnować, żeby wszystko goiło się prawidłowo - powiedział lekarz.

Nie widział od urodzenia, przeszedł dwa przeszczepy rogówki

Antoni nie widział od urodzenia. Nigdy nie widział brata bliźniaka ani mamy.

- Nigdzie nie potrafili mi pomóc. Walczyłam o jego zdrowie w wielu miejscach, tylko tu podjęto się leczenia mojego synka - powiedziała w poście szpitala Edyta Stasiak, mama chłopca. I dodała: - Jestem wdzięczna wszystkim, którzy pomogli odzyskać wzrok mojemu dziecku. Dzięki temu dostał szansę na normalne życie.

Dziennikarze TVN24 zapytali ją o pierwsze chwile syna po odzyskaniu wzroku. - Jak tylko mu ściągnęli na drugi dzień opatrunek, to tylko się oglądał, gdzie on jest, w którym miejscu - opowiada pani Edyta. - Jak się do niego odezwałam, to próbował tym okiem zobaczyć, kto do niego mówi. A jak mu się pokazałam, to jaki był zadowolony, że w tym łóżeczku zaczął kopać, że mamę zobaczył.

Roczny Antoś nie widział od urodzeniaOkręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach

Szpital poinformował, że operacja odbyła się w czwartek (12 stycznia) i przebiegała bez problemów.

Placówka jest w trakcie tworzenia Europejskiego Centrum Okulistyki. Adam Trzebinczyk, dyrektor Okręgowego Szpitala Kolejowego, przekazał w poście, że jego lekarze jako jedyni w kraju przeprowadzają takie zabiegi u dzieci.

Przeszczepienia rogówki u pacjentów pediatrycznych, którzy są obuocznie niewidzący, to zabiegi wyjątkowo rzadkie. - Rocznie dzieci z taką wadą, powodującą obuoczne niewidzenie, rodzi się jedno, dwoje w kraju - dodaje Dobrowolski. I podkreśla: - Dlatego to tak wyjątkowy i trudny zabieg.

Roczny Antoni przeszedł dwa przeszczepy rogówkiOkręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach

Informację o sukcesie lekarzy Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach przekazał też marszałek województwa śląskiego. Pogratulował medykom, którzy pomogli chłopcu.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mag/ tam

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach

Pozostałe wiadomości