"Walek" Nendza nie żyje. Był przyjacielem Jerzego Kukuczki

Pracował w jednym zakładzie z młodszym o cztery lata Jerzym Kukuczką. Dzielili pasję - wspinanie. Po śmierci Kukuczki, Ignacy Walenty Nendza wychowywał jego synów. Kukuczka zmarł 35 lat temu pod szczytem Lhotse, Nendza w Katowicach w miniony czwartek w wieku 80 lat.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

O śmierci Nendzy poinformowali w czwartek bliscy na jego profilu facebookowym oraz Klub Wysokogórski Katowice.

"Waluś odszedł. Nasz ukochany - Mąż, Tata i Dziadziuś. Wspaniały Przyjaciel, Druh i Człowiek Gór" - napisała rodzina, zapraszając na pogrzeb we wtorek 16 kwietnia w kościele św. Józefa Robotnika w Katowicach-Józefowcu.

"Już nie zdążyliśmy odprawić Ci urodzin w klubie" - napisali koledzy z klubu.

Pracował z Kukuczką, mieli wspólną pasję - góry

Ostatnie urodziny miał 16 stycznia, skończył 80 lat. Z tej okazji katowicki klub wysokogórski wspominał, kim był "Walek"- tak nazywano Nendzę.

Ignacy Walenty Nendza, 2021 rok
Ignacy Walenty Nendza, 2021 rok
Źródło: Jolanta Glowacka

Urodził się i wychował w katowickiej dzielnicy Wełnowiec. W młodości wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego. Był działaczem Harcerskiego Klubu Taternickiego. Pracował zawodowo w Zakładach Wytwórczych Urządzeń Sygnalizacyjnych w Katowicach ze słynnym himalaistą Jerzym Kukuczką. Był wieloletnim przyjacielem Kukuczki, świadkiem na jego ślubie.

"Po śmierci Jerzego Kukuczki wspierał Celinę (wdowa po Kukuczce - przyp. red.) w otwarciu Izby Pamięci i w wychowaniu jej synów" - czytamy na stronie Izby Pamięci Jerzego Kukuczki.

Pierwszych szlifów wspinaczkowych nabierał na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej i w Tatrach. W latach 70. i 80. ubiegłego wieku uczestniczył w wielu wyprawach himalajskich (Lhotse w 1979 r., Makalu w 1982, Annapurna) i speleologicznych. Wspinał się w Karakorum, Atlasie, Ałtaju Mongolskim, Andach Patagońskich i na indonezyjskie wulkany Keli Mutu i Merapi.

Za działalność wychowawczą i społeczną odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem „Za Zasługi dla ZHP”.

Ignacy Walenty Nendza (w środku)
Ignacy Walenty Nendza (w środku)
Źródło: Jolanta Głowacka
Czytaj także: