Jedno z najstarszych miejsc na Jasnej Górze do końca listopada będzie otwarte dla zwiedzających. Mowa o siedemnastowiecznej krypcie w podziemiach Kaplicy Matki Bożej. Przez kilka wieków w wykutych w skale grobach chowani tam byli paulińscy mnisi.
Listopad jest jedynym miesiącem w roku, w którym grobowiec jest otwierty dla turystów. Pierwsza krypta w tym miejscu powstała prawdopodobnie w XV wieku, a swój obecny kształt zawdzięcza przebudowie Kaplicy Matki Bożej w XVII w.
Najstarsze groby mają tam blisko 180 lat
Otwarcie krypty w Święto Zmarłych to wieloletnia jasnogórska tradycja. Wcześniej miejsce to udostępniano tylko w oktawę Wszystkich Świętych, między 1 a 8 listopada. Cztery lata temu paulini, wobec dużego zainteresowanie wiernych i turystów, wydłużyli ten czas do miesiąca. Podobnie w tym roku, krypta – według informacji biura prasowego sanktuarium - ma pozostać otwarta do końca listopada.
Założone w końcu czternastego wieku świątynia i klasztor na Jasnej Górze od początku pełniły jednocześnie funkcję nekropolii - były miejscem grzebania zasłużonych duchownych i świeckich.
W krypcie pod Kaplicą Matki Bożej znajduje się 36 wykutych w skale nisz grobowych. Najstarsze, pierwotnie pochowane tam kości dawnych mnichów złożono we wspólnym grobie w 1836 roku. Później w krypcie spoczęli m.in. wieloletni generałowie zakonu paulinów: o. Pius Przeździecki i o. Piotr Markiewicz. Na ścianie przed wejściem do krypty jest tablica z wykazem pochowanych tam ojców i braci.
Od roku 1968 paulini z Jasnej Góry chowani są poza obrębem sanktuarium. Na miejskim cmentarzu św. Rocha są dwa paulińskie grobowce.
Mnisi, dobrodzieje, wojewodowie w jasnogórskich grobach
Miejsca pochówku znajdują się też w innych miejscach jasnogórskiego klasztoru. Np. w Kaplicy Matki Bożej jest kilka XVII-wiecznych nagrobków ze szczątkami dobrodziejów sanktuarium, m.in. kasztelanowej krakowskiej Heleny z książąt Wiśniowieckich Warszyckiej, wojewody mazowieckiego i kasztelana krakowskiego Stanisława Warszyckiego, kustosza katedry łowickiej ks. Stanisława Krajewskiego czy podkomorzego krakowskiego, starosty bocheńskiego i wielickiego Jana Klemensa Branickiego.
W zaszklonej niszy lewej ściany Kaplicy Matki Bożej umieszczona jest urna z prochami bohatera obrony Jasnej Góry przed szwedzkim potopem, przeora o. Augustyna Kordeckiego.
Do bazyliki jasnogórskiej przylegają też dwie prywatne kaplice grobowe. Kaplica Aniołów Stróżów została przebudowana w latach 1751-54 na mauzoleum grobowe Stanisława Jabłonowskiego, wojewody rawskiego. Natomiast Kaplica św. Pawła I Pustelnika to mauzoleum grobowe rodziny Denhoffów. Spoczywają tam też prochy kilku mnichów paulińskich. W ostatnich miesiącach zakończyła się renowacja obu kaplic – wykonana przy pomocy środków unijnych.
Przy jasnogórskiej bazylice znajduje się też Kaplica Świętych Relikwii. W szklanych gablotach pokrywających wszystkie jej ściany znajdują się relikwie świętych i błogosławionych, m.in. św. Honorata, Kandyda, Filipa Neriusza, Donata, Euzebiusza, a także św. Walentego - patrona zakochanych.
Pod posadzką bazyliki- też krypta
W klasztorze jest też krypta nieudostępniana pielgrzymom - pod jasnogórską bazyliką. Spoczywają tam osoby świeckie z zasłużonych dla kraju i sanktuarium rodów. Trzy lata temu podczas remontu posadzki bazyliki odkryto też nieznaną wcześniej kryptę z kamienia wapiennego, a w niej cztery unikatowe trumny, tzw. dłubanki, ze szczątkami czworga dorosłych i dziecka.
Okazało się, że to najstarsza na Jasnej Górze krypta pochówkowa, pochodząca prawdopodobnie z okresu zbliżonego do czasu ufundowania tam pierwszego murowanego kościoła - przed 1460 r. Z kolei pod posadzką części chórowej bazyliki natrafiono na pochówki ziemne - najprawdopodobniej z czasu, gdy wokół wcześniejszego kościoła drewnianego istniał cmentarz.
Sanktuarium na Jasnej Górze w Częstochowie:
Autor: jsy//ec / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24 archiwum