Awaria systemu ŚKUP. W tramwajach montują "kasowniki starego typu", pasażerowie muszą uzbroić się w długopisy

Autor:
pk/tam
Źródło:
tvn24.pl
Do zdarzenia doszło w Katowicach
Do zdarzenia doszło w KatowicachGoogle Maps
wideo 2/3
Google MapsAwaria systemu ŚKUP na Górnym Śląsku

Pasażerowie korzystający z komunikacji miejskiej na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii muszą spodziewać się utrudnień w zakupie biletów. Doszło tam do awarii systemu ŚKUP, czyli Śląskiej Karty Usług Publicznych, która jest głównym nośnikiem biletów. Jak informuje Zarząd Transportu Metropolitalnego, nie działają kasowniki, automaty biletowe i aplikacja mobilna. Usunięcie awarii może potrwać nawet kilka dni. W pojazdach przywrócono "kasowniki starego typu", w ruch poszły też długopisy.

Do awarii systemu ŚKUP doszło w nocy z wtorku na środę. Przestał wówczas działać portal, aplikacja Mobilny ŚKUP, System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej oraz kasowniki w czytnikach kart znajdujących się w pojazdach.

- Trwają prace przy rozwiązaniu tego problemu i może to potrwać nawet kilka dni - przekazał nam Łukasz Zych z biura prasowego GZM. I dodał: - Na razie nie wiemy, co jest przyczyną tej awarii, bierzemy pod uwagę kilka hipotez, ale o tym poinformujemy po rozwiązaniu problemu.

Awaria ŚKUP. Gdzie kupić bilety

Zarząd Transportu Metropolitalnego w Katowicach, poinformował na swojej stronie internetowej, gdzie można kupić bilety jednorazowe i średniookresowe oraz jak je kasować. Bilety jednorazowe można kupować w wersji elektronicznej w zewnętrznych aplikacjach mobilnych (SkyCash, mPay, moBilet, zBiletem.pl, JakDojade). W wersjach papierowych dostępne są w: kioskach oznaczonych logo ŚKUP, Punktach Obsługi Pasażera oraz u kierowców. Bilety w wersji papierowej można kupować także w 12 automatach solarnych. Bilety średniookresowe dostępne są poprzez zewnętrzne aplikacje.

Awaria ŚKUP. Montują kasowniki starego typu, w ruch idą długopisy

Bilety papierowe można kasować w tradycyjnych kasownikach w autobusach. Jak zapowiedział ZTM, "w tramwajach awaryjnie zamontowane zostaną kasowniki starego typu, oznaczające skasowanie biletu poprzez przedziurkowanie go. Po jego użyciu konieczne jest dodatkowo oznaczenie przez pasażera długopisem daty i godziny kasowania". Co jeśli w pojeździe nie ma żadnego z takich kasowników? "Pasażer powinien na odwrocie biletu zapisać datę i godzinę rozpoczęcia podróży, co będzie równoznaczne ze skasowaniem biletu" - wskazuje ZTM.

Awaria systemu ŚKUP
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pk/tam

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości