Dziki problem Katowic. Mieszkańcy nie chcą "safari", strażnicy miejscy rozkładają ręce

"Dziki problem" Katowic. Mieszkańcy nie chcą "safari", straż miejska rozkłada ręce
"Dziki problem" Katowic. Mieszkańcy nie chcą "safari", straż miejska rozkłada ręce
Andrzej Winkler | TVN24 Katowice
Dziki harcują w KatowicachAndrzej Winkler | TVN24 Katowice

Już 11 dzików odstrzelono na terenie Katowic po tym, jak w połowie października zgodę na to wydał prezydent Piotr Uszok. O problemie informowali mieszkańcy miasta, którzy widzieli zwierzęta w Parku Kościuszki oraz na osiedlu Kokociniec. Bali się o swoje bezpieczeństwo. W pozbyciu się dzików nie pomagają jednak sami... katowiczanie. – Są tacy, którzy tak zżyli się z dzikami, że urządzają im „darmową stołówkę” – tłumaczą strażnicy miejskcy i apelują o zgłaszanie sygnałów o pojawieniu się zwierząt.

"Dziki straszą osoby przechodzące z przystanków w stronę osiedli znajdujących się po drugiej stronie Parku Kościuszki, rowerzystów, biegających oraz spacerowiczów z dziećmi i psami" – zaalarmował w liście do nas pan Robert. „Jako mieszkańcy mamy prawo do bezpieczeństwa i niekoniecznie musimy godzić się na udział w swoistym safari w miejscach do tego nieprzeznaczonych” - tłumaczył. Przyznał, że zgłosił sprawę straży miejskiej. Poszliśmy więc tym tropem i postanowiliśmy sprawdzić, co udało się z tym problemem zrobić.

Straż miejska przyznaje, że zgłoszenia o pojawieniu się dzików w dzielnicy Ligota-Panewniki czy Parku im. Kościuszki „zdarzają się praktycznie codziennie”. Zastrzega jednak, że niewiele może zrobić. - Nie jesteśmy kołem łowieckim i strzelać do zwierząt nie możemy – odpiera zarzuty o bezczynność Piotr Piętak, zastępca komendanta katowickiej straży miejskiej. Nie oznacza to, że strażnicy ignorują zgłoszenia o dzikach.

– Jeśli taki telefon otrzymamy, to wysyłamy partol. Czasem w przepłoszeniu wystarczy użycie świateł auta, czasem jednak niezbędna okazuje się pomoc myśliwego, bo dziki niekoniecznie chcą się nas słuchać – tłumaczy. W takiej sytuacji patrol przekazuje informację o dzikach do Wydziału Zarządzania Kryzysowego, które koordynuje akcję „odstrzału redukcyjnego” tych zwierząt.

Dzik miejski, czyli 120-kilogramowy odyniec

Pierwszą w historii miasta decyzję o rozpoczęciu odstrzału podjął w połowie października prezydent Piotr Uszok. Jak tłumaczył, w ostatnim czasie te zwierzęta zaczęły pojawić się na terenach zabudowanych, w tym parkach i na osiedlach, co spowodowało zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców.

Zgodnie z decyzją, w ciągu kolejnych 12 miesięcy odstrzelić można maksymalnie 50 sztuk dzików. – Ale czy rzeczywiście tyle ustrzelimy zależeć będzie od sytuacji – powiedział Iwo Slanina z Wydziału Zarządzania Kryzysowego katowickiego urzędu miasta. To myśliwy musi za każdym razem podjąć decyzję, czy zwierzęta stwarzają zagrożenie i czy warunki pozwalają na oddanie strzału.

- Nie mamy zamiaru wybijać tych zwierząt – zaznacza Slanina. I dodaje, że dzik jest niezwykle inteligentnym stworzeniem. - Jeśli odstrzelimy 1-2 sztuki ze stada, to ta gromadka ponownie się nie pojawi. Ewentualnie może przyjść inne stado – wyjaśnia. Przyznaje, że najwięcej zgłoszeń spłynęło z rejonu osiedla Kokociniec. Tam pod koniec października zastrzelono w sumie dziewięć sztuk, „w tym 120-kilogramowego odyńca, który spał za śmietnikiem”. Koleje dwie odstrzelono w okolicy starego stadionu Gwardii.

A co z Parkiem Kościuszki, o którym informował nasz internauta? – To teren o tyle problematyczny, że dziki nie przebywają tam stale – odpowiada Slanina. Co prawda może się zdarzyć, że jakieś osobniki tam zabłądzą, ale nie na długo. - W zeszłym tygodniu poleciliśmy myśliwemu zająć się Parkiem. Przeczesał cały teren, ale nie znalazł żadnych śladów obecności dzików – oświadcza.

W pozbyciu się dzików nie pomaga także specjalna pułapka ustawiona w parku ani usypianie dzików i wywożenie ich za miasto. - Zdarzało się, że takie dziki szybciej wracały, niż były wywożone. A wiemy o tym, bo za każdym razem dzik jest kolczykowany. Raz natrafiliśmy na takiego, co miał trzy kolczyki – mówi Piętak ze straży miejskiej.

Mieszkańcy nie bez winy

W rozwiązaniu „dzikiego problemu” nie pomagają czasem sami mieszkańcy Katowic. – Są tacy, którzy zżyli się z dzikami i już nie zawiadamiają o ich obecności policji ani straży miejskiej, a nawet wysypują i zostawiają na trawnikach resztki żywności, urządzając tym samym dzikom „darmową stołówkę” – stwierdza Piętak. Tak przyzwyczajone do obecności ludzi zwierzęta potrafią potem nawet spać pod schodami bloków.

Straż miejska apeluje, by podczas spotkania z dzikiem „nie udawać myśliwego i własnymi siłami próbować odganiać zwierzęta”. – Lepiej się po prostu wycofać po cichu, a nas poinformować - radzi Piętak.

Dziki widziano ostatnio w Parku im. Tadeusza Kościuszki:

Mapa Targeo

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: rf / Źródło: TVN24 Katowice

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości

Mnóstwo sprzętu zakupionego przez poprzedni rząd kurzy się w magazynach i tą sprawą zajmuje się prokuratura. Co w takim razie z nowym i zapowiedzianym przez obecny gabinet programem "Cyfrowy uczeń"? - Rodzaj sprzętu, niezbędne oprogramowanie i zabezpieczenia będą przedmiotem analizy oraz dyskusji z partnerami społecznymi i rodzicami - przekazało biznesowej redakcji tvn24.pl biuro prasowe Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jak dowiedzieliśmy się z kolei w biurze komunikacji w Ministerstwie Cyfryzacji, zakres dostępnych sprzętów będzie szerszy, mają to być także tablety.

Początek roku szkolnego bez laptopa od rządu. Co z nowym sprzętem dla uczniów?

Początek roku szkolnego bez laptopa od rządu. Co z nowym sprzętem dla uczniów?

Źródło:
tvn24.pl

Z komunikatu końcowego Forum Wysp Pacyfiku usunięto w sobotę wzmiankę o relacjach z Tajwanem. Stało się tak po proteście wysłannika Chin. Rząd w Tajpej potępił działanie chińskiego delegata, określając je jako "niegrzeczną interwencję".

Oburzone Chiny wymusiły zmianę treści komunikatu. "To musi być błąd"

Oburzone Chiny wymusiły zmianę treści komunikatu. "To musi być błąd"

Źródło:
PAP

W niedzielę weszły w życie zmiany w Regulaminie ogólnym żołnierza Wojska Polskiego. Polscy żołnierze mogą od teraz nosić zarost do długości trzech centymetrów, a także odsłonić tatuaże na ramionach i przedramionach.

Polscy żołnierze mogą zapuścić brody i odsłonić tatuaże. "Dla wielu stanowiło to problem"

Polscy żołnierze mogą zapuścić brody i odsłonić tatuaże. "Dla wielu stanowiło to problem"

Źródło:
PAP

W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej oficjalne obchody z udziałem najważniejszych władz państwowych odbywają się równocześnie na gdańskim Westerplatte i w Wieluniu. - Dzisiaj nie powiemy "Nigdy więcej wojny". Dzisiaj musimy powiedzieć: "Nigdy więcej samotności". Nie może już tak więcej być w historii, że Polska będzie samotnie stawiała czoła agresji - mówił premier Donald Tusk.

"Nigdy więcej samotności"

"Nigdy więcej samotności"

Źródło:
TVN24

Nie wolno ustępować imperializmowi, druga wojna światowa jest tego wielką lekcją - podkreślił w niedzielę w Wieluniu prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, "wybaczenie i uznanie winy to jedno, a zadośćuczynienie za szkody to drugie". - I ta sprawa cały czas jeszcze nie jest załatwiona i nigdy nie była załatwiona od 80 lat - powiedział.

Prezydent w Wieluniu. "Zadośćuczynienie za straty poniesione w drugiej wojnie światowej należy się Polakom"

Prezydent w Wieluniu. "Zadośćuczynienie za straty poniesione w drugiej wojnie światowej należy się Polakom"

Źródło:
PAP

Prawo jazdy od 17. roku życia to dobry pomysł - stwierdził na antenie TVN24 Marek Konkolewski, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dodał, że "jeżeli taki młody człowiek będzie szarżował po polskich drogach, będzie popełniał błędy, naruszenia, to będzie płacił bardzo wysokie mandaty, ale z portfela rodziców". 

Plany zmian w prawie jazdy. "Taka osoba będzie jeździć już na własny rachunek"

Plany zmian w prawie jazdy. "Taka osoba będzie jeździć już na własny rachunek"

Źródło:
tvn24.pl
"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Chłopiec zaczął się dusić podczas wydarzenia, na którym policjanci mówili o bezpieczeństwie. Kilkulatek zrobił się czerwony, nie mógł złapać powietrza. Policjanci zauważyli, że trzyma w dłoni patyczek po lizaku i wkłada palce do ust.

Kilkuletni chłopiec zrobił się cały czerwony i nie mógł oddychać. W ręku trzymał patyczek po lizaku

Kilkuletni chłopiec zrobił się cały czerwony i nie mógł oddychać. W ręku trzymał patyczek po lizaku

Źródło:
tvn24.pl, Policja Śląska

Zakończyła się akcja poszukiwania żołnierza, który zaginął po wypadku śmigłowca gaśniczego w północnej Portugalii. W sobotę strażacy odnaleźli jego ciało. Do wypadku doszło w piątek podczas misji gaszenia pożaru lasu - wstępne ustalenia wskazują, że podczas lotu doszło do poważnego błędu technicznego.

Śmigłowiec rozpadł się na pół. Odnaleźli kolejną ofiarę

Śmigłowiec rozpadł się na pół. Odnaleźli kolejną ofiarę

Źródło:
Portugal Resident, publico.pt, tvnmeteo.pl

Pasażer samolotu tuż przed lądowaniem na katowickim lotnisku zaczął się kłócić się z innymi, nie słuchał też poleceń załogi. Później tłumaczył się "atakiem paniki". Został ukarany mandatem.

Pod koniec lotu zaczął się kłócić z pasażerami i nie słuchał poleceń załogi

Pod koniec lotu zaczął się kłócić z pasażerami i nie słuchał poleceń załogi

Źródło:
tvn24.pl

Proboszcz parafii w Garwolinie (Mazowsze) rozebrał zabytkowe ogrodzenie przy kościele. Użyta została do tego koparka, co oburzyło miłośników historii. Duchowny miał pozwolenie od służb konserwatorskich, w tym na użycie koparki. Miała jednak posłużyć tylko do "wzruszenia muru". Konserwator zabytków zlecił kontrolę.

Zabytkowe ogrodzenie przy kościele rozebrane koparką. Konserwator zlecił kontrolę

Zabytkowe ogrodzenie przy kościele rozebrane koparką. Konserwator zlecił kontrolę

Źródło:
tvn24.pl

Kierujący ciągnikiem rolniczym potrącił 20-letnią rowerzystkę i odjechał. Gdy policjanci go odnaleźli, twierdził, że "nie poczuł potrącenia". Niestety, kobieta zmarła w szpitalu.

Podczas wyprzedzania uderzył w rowerzystkę, ta dostała się pod koła przyczepy. 20-latka nie żyje

Podczas wyprzedzania uderzył w rowerzystkę, ta dostała się pod koła przyczepy. 20-latka nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śledztwo, które prowadzimy, ma kilka wątków. Generalnie rzecz ujmując, badamy, czy w latach 2006-2009 mogło dochodzić do popełniania przestępstw przez funkcjonariuszy CBA, w tym przez szefa i jego zastępców - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania po emisji materiału "Superwizjera" "Seksmisja CBA. Kulisy operacji wiedeńskiej".

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Źródło:
TVN24

W niedzielę mija 85 lat od wybuchu II wojny światowej. Była to największa i najkrwawsza wojna w historii ludzkości, w której Polska poniosła relatywnie największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych. Kampania polska we wrześniu 1939 roku to punkt zwrotny dziejów XX wieku. Opór Polski sprawił, że nazistowskie Niemcy straciły szansę na błyskawiczne zwycięstwo w ograniczonym, lokalnym konflikcie. Przez pięć tygodni Polska walczyła samotnie, najpierw z niemieckim, a potem także z sowieckim agresorem.

"Okręt idzie do ataku na Westerplatte". Mija 85 lat od wybuchu II wojny światowej

"Okręt idzie do ataku na Westerplatte". Mija 85 lat od wybuchu II wojny światowej

Źródło:
PAP

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował o śmierci Ewy Bialik, prokurator i rzeczniczki Prokuratury Krajowej. Bialik zmarła w wieku 58 lat. "Była wzorem profesjonalizmu zawodowego, zawsze rzetelna i życzliwa" - napisał na platformie X.

Nie żyje prokurator Ewa Bialik

Nie żyje prokurator Ewa Bialik

Źródło:
PAP

Dwie osoby zginęły w pożarze domu jednorodzinnego w Jaworznie (Śląskie). Jak informuje straż pożarna, ogień objął cały dach, płonęło także poddasze. Na miejscu nadal pracują służby. Do tragicznego pożaru doszło w nocy także w bloku w Ostrowie Wielkopolskim. Zginęła jedna osoba, a dziewięć jest poszkodowanych.

W spalonym domu znaleźli ciała dwóch osób

W spalonym domu znaleźli ciała dwóch osób

Źródło:
TVN24/PAP

Trzy dziewczynki zginęły po zawaleniu się ściany budynku mieszkalnego w środkowym Meksyku. Do tragedii doszło po intensywnych ulewach, które nawiedziły region w nocy z piątku na sobotę. Mieszkańcom zagrażają dalsze intensywne opady deszczu.

Ściana przygniotła trójkę dzieci. Nie udało się ich ocalić

Ściana przygniotła trójkę dzieci. Nie udało się ich ocalić

Źródło:
PAP, Infobae, Aristegui Noticias

W sobotę w amerykańskim stanie Missisipi doszło do wypadku autobusu. Zginęło co najmniej siedem osób, w tym sześcioletni chłopiec i jego 16-letnia siostra, a 37 osób trafiło do szpitali z obrażeniami - podały amerykańskie media, powołując się miejscowe władze.

Wypadek autobusu w USA. Siedem ofiar, w tym rodzeństwo, wiele osób rannych

Wypadek autobusu w USA. Siedem ofiar, w tym rodzeństwo, wiele osób rannych

Źródło:
PAP

Zderzyli się dwaj rowerzyści, obaj trafili do szpitala. Jeden z nich doznał poważnych złamań. Policjanci apelują do rowerzystów, aby zachowywali szczególną ostrożność i bezwzględnie stosowali się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

Rowerzyści się zderzyli, bo jeden nie zauważył drugiego. Trafili do szpitala

Rowerzyści się zderzyli, bo jeden nie zauważył drugiego. Trafili do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę w Turyngii i Saksonii odbywają się wybory do parlamentów regionalnych tych krajów związkowych. Jak piszą media, skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) "zmierza po bezprecedensowe wyniki". W Turyngii prawdopodobnie wygra, a w Saksonii idzie łeb w łeb z chadekami - wskazują ostatnie sondaże. Na ulice Erfurtu w Turyngii wyszły w sobotę tysiące osób - zarówno zwolenników, jak i przeciwników tej partii. "Niemcy Wschodnie!", "Naziści precz!", było słychać głosy z dwóch stron. Wybory w Niemczech śledzi dzisiaj cały świat.

AfD zdobędzie Turyngię i Saksonię? Ruszły wybory, na które patrzą nie tylko Niemcy

AfD zdobędzie Turyngię i Saksonię? Ruszły wybory, na które patrzą nie tylko Niemcy

Źródło:
PAP

W państwach Azji Środkowej władza zazwyczaj jest przekazywana przez satrapów komuś w rodzinie. Tak zapewne stanie się też w Uzbekistanie, gdzie prezydent Szawkat Mirzijojew udziela córce większych pełnomocnictw i deleguje na odpowiedzialne stanowiska. Może to stanowić wstęp do przekazania jej władzy nad całym państwem - analizuje portal Radia Swoboda.

Saida "jest jak meteoryt". Wkrótce przejmie państwo? 

Saida "jest jak meteoryt". Wkrótce przejmie państwo? 

Źródło:
PAP, Radio Swoboda

Amerykański raper Fatman Scoop zmarł w wieku 53 lat - podał brytyjski nadawca BBC. Mężczyzna zasłabł na piątkowym koncercie w stanie Connecticut i zemdlał na scenie.

Nie żyje Fatman Scoop, raper zasłabł podczas koncertu

Nie żyje Fatman Scoop, raper zasłabł podczas koncertu

Źródło:
BBC

Kolejna akcja szczepienia lisów na Mazowszu odbędzie się w dniach 5-18 września. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Nie wolno jej dotykać. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt domowych.

Będą zrzucać i rozkładać szczepionki dla lisów. Zalecana "ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt"

Będą zrzucać i rozkładać szczepionki dla lisów. Zalecana "ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Magazyn śledczy reporterów "Superwizjer" wraca na antenę z nowymi odcinkami. Autorzy programu od lat ukazują nadużycia władzy, korupcję, błędy wymiaru sprawiedliwości, skandale w policji i afery gospodarcze. Program będzie można oglądać na antenie TVN, TVN24 oraz w TVN24 GO i na platformie Player. Oto czego widzowie mogą spodziewać się w nowym sezonie.

"Superwizjer" powraca. Gdzie i kiedy oglądać nowe odcinki

"Superwizjer" powraca. Gdzie i kiedy oglądać nowe odcinki

Źródło:
tvn24.pl
"Jak robiłem to zdjęcie, czułem, że będą z tego kłopoty". Fotograf prezydenta Dudy o kulisach pracy w Pałacu

"Jak robiłem to zdjęcie, czułem, że będą z tego kłopoty". Fotograf prezydenta Dudy o kulisach pracy w Pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Rada Polskich Mediów wystosowała apel o podjęcie śledztwa w sprawie zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary. "W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię. Szczególnie za zbrodnię, która w swojej istocie jest zamachem na podstawy demokratycznego państwa" - napisano.

"W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię"

"W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię"

Źródło:
Rada Polskich Mediów, tvn24.pl

Po raz czwarty wręczono Medale Wolności Słowa. W czasie gali wyróżniono laureatów w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatel/Obywatelka. W pierwszej z nich medal otrzymała Karolina Lewicka z Tok FM, w drugiej odznaczono stowarzyszenie Pro Loquela Silesiana, zaś w trzeciej - Anja Rubik.

Medale Wolności Słowa przyznane

Medale Wolności Słowa przyznane

Aktualizacja:
Źródło:
Fundacja Grand Press

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Już za tydzień do kin trafi film Jorgosa Lantimosa "Rodzaje życzliwości" z Emmą Stonę, Jesse Plemonsem i Willem Dafoe w rolach głównych. Prowadząca program podzieliła się także dobrą wiadomością z miłośnikami polskiego kina.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl