Cieszyn. Szpital zawiesił działalność pediatrii. Powodem brak lekarzy

Autor:
mm/
tam
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Cieszyn. Szpital Śląski zawiesi działalność pediatrii na trzy miesiące
Cieszyn. Szpital Śląski zawiesi działalność pediatrii na trzy miesiąceTVN24
wideo 2/11
TVN24Cieszyn. Szpital Śląski zawiesi działalność pediatrii na trzy miesiące

Szpital Śląski w Cieszynie zawiesił na trzy miesiące - od 1 stycznia do 31 marca 2023 roku - działalność oddziału pediatrycznego. Powodem - jak wskazała dyrekcja placówki - jest brak odpowiedniej liczby lekarzy pediatrów koniecznej do zapewnienia pacjentom całodobowej opieki.

Szpital powiatowy w Cieszynie (woj. śląskie) zawiesił działalność oddziału pediatrycznego od 1 stycznia do 31 marca 2023 roku. Jak poinformował dyrektor placówki Czesław Płygawko, "przyczyną zaprzestania udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w oddziale pediatrycznym z dniem 01.01.2023 r. są okoliczności obiektywne, zaistniałe niezależenie od szpitala, powodowane siłą wyższą, tj. brakiem kadry medycznej koniecznej do zabezpieczenia udzielania świadczeń".

Dyrektor szpitala: bardzo poważna sytuacja, jeśli chodzi o braki kadrowe

W rozmowie z reporterem TVN24 dyrektor zapewnił, że żadne dziecko, które pojawi się w szpitalu, nie odejdzie bez pomocy, dlatego że działają pozostałe oddziały.

Czytaj też: 400 miejsc, 440 dzieci. Fala zachorowań na grypę, RSV i COVID-19

- Mamy bardzo poważną sytuację, jeśli chodzi o braki kadrowe lekarzy pediatrów. Chodzi o lekarzy, którzy chcieliby dyżurować. Nie ma i nie było problemu z obsadą oddziału pediatrycznego w normalnej ordynacji, natomiast zawsze były problemy z dyżurami. Odejście trzech lekarzy jesienią ubiegłego roku spowodowało taką konieczność - wyjaśnił dyrektor cieszyńskiej lecznicy w rozmowie z TVN24.

W komunikacie zamieszczonym na stronie cieszyńskiego szpitala wymieniono "najbliższe ośrodki realizujące świadczenia z zakresu pediatrii": szpital pediatryczny w Bielsku-Białej, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju i Miejskie Zakłady Opieki Zdrowotnej w Żorach.

Problemy po raz kolejny

W sierpniu 2021 r. na trzy tygodnie trzeba było zamknąć oddział pediatryczny ze względu na problemy kadrowe. Wtedy starostwo powiatowe wzywało wszystkich lekarzy pediatrów z przychodni w całym powiecie, by wspomogli szpital kadrowo.

Czytaj też: Dzieci po izolacji więcej chorują, a na szpitalnym oddziale pediatrycznym w Cieszynie brakuje lekarzy. Apel o wsparcie do poradni

Szpital Śląski w CieszynieTVN24

Pod koniec listopada 2022 roku dyrekcja szpitala zwróciła się do wojewody śląskiego o zgodę na czasowe zawieszenie oddziału. Rzeczniczka placówki Ewa Herman uzasadniła to wówczas "brakiem odpowiedniej liczby lekarzy pediatrów, a tym samym brakiem możliwości zapewnienia małoletnim pacjentom całodobowej opieki".

Szpital Śląski w Cieszynie jest prowadzony przez starostwo. Ma 20 oddziałów, blok operacyjny i stację dializ. 

Szpital Śląski w CieszynieTVN24
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mm/ tam

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości