Na internetowym portalu aukcyjnym ogłaszała się, że ma do oddania rasowe psy. Szczenięta oferowała po korzystnej cenie. Nie były jednak rasowe. Były za to za młode i chore. U nowych opiekunów przeżywały tylko kilka dni.
Bytomscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, zatrzymali kobietę podejrzaną o oszustwa przy sprzedaży szczeniąt.
"42-letnia mieszkanka Bytomia na internetowym portalu aukcyjnym ogłaszała się, że ma do oddania psy różnych ras. Zainteresowani klienci po rozmowie z kobietą dowiadywali się, że szczeniaki są rasowe i oferowane po korzystnej cenie. Nabywca był zobowiązany do osobistego odbioru psa" – przekazuje w komunikacie śląska policja. - "Szybko jednak okazywało się, że sprzedawane psy to mieszańce, które były za młode w chwili sprzedaży, dodatkowo zarobaczone i chore. Nie posiadały także podstawowych szczepień".
14 poszkodowanych
W nowych domach szczeniaki przeżywały tylko kilka dni. Do śledczych zgłosiło się 14 poszkodowanych w ten sposób osób. Policjanci zabezpieczyli w mieszkaniu zatrzymanej kobiety sześć szczeniaków, które trafiły pod opiekę weterynarza. Teraz Powiatowy Inspektorat Weterynarii sprawdzi, czy nie doszło do znęcania się nad zwierzętami.
42-latka usłyszała 14 zarzutów oszustwa, a prokurator zastosował wobec kobiety dozór policyjny. Grozi jej kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.
"Nie kupujmy psów z pseudohodowli, gdy nie znamy ich pochodzenia. Sprawdźmy, czy sprzedawca prowadzi zarejestrowaną hodowlę. Korzystna cena oferowanego do sprzedaży psa rasowego powinna wzbudzić nasze podejrzenia i skłonić do sprawdzenia sprzedającego i jego oferty, aby nie paść ofiarą oszusta" - przestrzegają bytomscy policjanci.
Artykuł 10a 1. Zabrania się: 1) wprowadzania do obrotu zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach; 2) prowadzenia targowisk, targów i giełd ze sprzedażą zwierząt domowych; 3) wprowadzania do obrotu psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli. 2. Zabrania się rozmnażania psów i kotów w celach handlowych. Artykuł 10b. 1. Zabrania się nabywania: 1) zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach; 2) psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli. artykuł 37. 1. Kto narusza nakazy albo zakazy określone w artykułach 9 i 10a ustęp 1-3, (...) podlega karze aresztu albo grzywny. 2. Usiłowanie, podżeganie i pomocnictwo do czynu określonego w ust. 1 jest karalne. 3. W razie ukarania za wykroczenie, o którym mowa w ustęp 1, można orzec przepadek narzędzi lub przedmiotów służących do popełnienia wykroczenia oraz przedmiotów z niego pochodzących, jak również można orzec przepadek zwierzęcia. 4. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w ustęp 1, można orzec nawiązkę w wysokości do 1 000 złotych na cel związany z ochroną zwierząt."
Źródło: tvn24.pl/Śląska policja
Źródło zdjęcia głównego: śląska policja