Katowice

Katowice

Tłumy mieszkańców Katowic i miast śląskich podziwiały imponującą defiladę z okazji Święta Wojska Polskiego. Niespodziewanie na niebie można było zobaczyć dwa myśliwce F-15 amerykańskiego lotnictwa. W tym roku obchody wyjątkowo przeniesiono z Warszawy, w związku z setną rocznicą wybuchu pierwszego powstania śląskiego.

45-latka wyjeżdża ze sklepowego parkingu. Nie wie, że obserwuje ją mężczyzna w zielonej koszulce. Gdy była na zakupach, wsunął drut w jej koło. Przewidział zachowanie kobiety i ukradł z jej auta torebkę. Z kolei zachowanie złodzieja nagrała kamera. Jest poszukiwany przez policję.

W Katowicach w nocy z piątku na sobotę odbyła się próba generalna przed defiladą "Wierni Polsce" zaplanowaną na 15 sierpnia. Z okazji Święta Wojska Polskiego na ulicach stolicy aglomeracji śląskiej ma pojawić się najnowocześniejszy sprzęt, jakim dysponują Siły Zbrojne RP.

Opolski urząd wojewódzki skierował wniosek o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Janusza Sanockiego (niezrzeszony), który w poniedziałek zniszczył barierkę na terenie urzędu. Parlamentarzyście grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Główny Urząd Statystyczny przedstawił dane dotyczące liczby przestępstw w Polsce w pierwszym półroczu 2019 roku w skali powiatów i miast na prawach powiatu. Najwięcej przestępstw w odniesieniu do liczby mieszkańców stwierdzono w Nowym Sączu, powiecie kołobrzeskim i w Wałbrzychu. Z kolei najniższy wskaźnik przestępczości odnotowano w powiecie kolbuszowskim i rzeszowskim.

Mateusz Morawiecki jest jedynką Prawa i Sprawiedliwości z Katowic i trudno nie zauważyć, że szef rządu chce się tam dać poznać od jak najlepszej strony. Premier złożył kolejną wizytę na Śląsku, a ponieważ wybory parlamentarne coraz bliżej, jego kolejne podróże nie dziwią. Opozycja pyta jednak, dlaczego Morawiecki robi to za publiczne pieniądze. Materiał magazynu "Polska i Świat" w TVN24.