Centrum Geozagrożeń Państwowej Służby Geologicznej ostrzega przed osuwiskami ziemi w części Śląska i Małopolski. W ostatnich dniach na południu kraju występowały intensywne opady deszczu.
O ostrzeżeniu poinformowało we wtorek w mediach społecznościowych Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. "Państwowa Służba Geologiczna - Centrum Geozagrożeń ostrzega o możliwości uruchomienia się osuwisk w związku z intensywnymi opadami deszczu w południowej Polsce" - napisano. Zagrożenie dotyczy Małopolski i południowej części województwa śląskiego.
"Jeśli budynki stoją na terenie osuwiskowym..."
RCB zamieściło na Twiterze infografikę, w której apeluje o czujność do mieszkańców, których budynki stoją na terenie osuwiskowym. Wskazano, by zwracać uwagę na to, czy na ścianach budynków nie pojawiają się pęknięcia, a same budowle nie znajdują się na podłożu, w którym zauważyć można szczeliny i zapadnięcia gruntu. Ponadto należy zwracać uwagę, czy linie energetyczne i gazociągi nie zostały uszkodzone, a także na ilość wód gruntowych i ewentualne zmiany poziomu wody w studniach.
Jak pisze na swojej stronie internetowej Państwowy Instytut Geologiczny, "osuwiska należą do najniebezpieczniejszych i najczęściej występujących geozagrożeń na terenie Polski. Powodują zniszczenia w infrastrukturze, uprawach, drzewostanie oraz ogólną degradację terenów objętych ruchami masowymi ziemi”. Najbardziej zagrożony osuwiskami ziemi w Polsce jest rejon karpacki, gdzie występuje ponad 90 procent wszystkich tego rodzaju zjawisk w kraju.
Alert RCB dla części Śląska i Małopolski
We wtorek RCB wysłało alert do odbiorców w części woj. małopolskiego i śląskiego w związku z przewidywanymi intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem. Służby ostrzegły też przed możliwymi gwałtownymi wezbraniami rzek. Zaapelowały do mieszkańców tych rejonów o to, by przygotowali się na ewentualne podtopienia, a także by śledzili komunikaty pogodowe. W tej części kraju obowiązują również ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami z gradem wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Wtorek to kolejny dzień, kiedy między innymi na południu kraju może dochodzić do takich gwałtownych zjawisk. W niektórych regionach trudna sytuacja panuje wciąż po weekendowych i poniedziałkowych ulewach.
Źródło: tvnmeteo.pl, PAP, pgi.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock