Fakty po Faktach

Szymon Hołownia, Anna Schmidt-Fic, dr Iga Kazimierczyk, Iwona Pietrzyk-Płachta, prof. Anna Siewierska-Chmaj, dr Jarosław Kuisz

O 134 procent wzrosły ceny podstawowych produktów żywnościowych od początku rządów PiS w 2015 roku do 2022 roku - podał Szymon Hołownia w "Faktach po Faktach" w TVN24. Lider Polski 2050 zrobił zakupy w ramach tzw. "koszyka Dudy". Chodzi o zakupy, które zrobił prezydent Andrzej Duda przed wyborami w 2015 roku, aby pokazać, jak wówczas wyglądał wzrost cen. Hołownia porównał ceny z tamtego okresu do obecnych. - To jest cała prawda o dobrobycie i krainie szczęśliwości, o której Sasin z Morawieckim opowiadają - dodał Hołownia.

 

Następnie w programie o problemach polskiej oświaty dyskutowały nauczycielka i liderka Protestu z Wykrzyknikiem Anna Schmidt-Fic, doktor nauk pedagogicznych Iga Kazimierczyk oraz nauczycielka roku 2022 Iwona Pietrzyk-Płachta. - Dzisiaj najbardziej popularnym nauczycielem jest "pan wakat" - mówiła Schmidt-Fic. Doktor Kazimierczyk zwróciła uwagę na zarobki nauczycieli. - Nauczyciel po kilku latach pracy nie widzi pensji większej niż 3 500 złotych - powiedziała. Zdaniem Iwona Pietrzyk-Płachty w szkole należy tworzyć miejsca, w których dzieci są szczęśliwe. - Szczęśliwy człowiek to jest największe dobro - podkreśliła.

 

Na koniec programu o kampanii wyborczej w nadchodzacych wyborach parlamentarnych. Jarosław Kaczyński mówił o stworzeniu kilku tysięcy lokali wyborczych. Szczególnie w okolicach kościołów, żeby ludzie wychodzący z mszy mogli od razu pójść do głosowania. Do jego pomysłu odniosła się profesor Anna Siewierska-Chmaj z Uniwersytetu Rzeszowskiego. - Prezes Kaczyński realizuje konsekwentnie scenariusz węgierski. Orban nie musiał fałszować wyborów, bo te manewry, które zastosował, dały mu czyste zwycięstwo - oceniła profesor Siewierska-Chmaj. Doktor Jarosław Kuisz z Kultury Liberalnej komentował objazdy polityków PiS po kraju. - One generalnie mają przebić bańki, w których żyją politycy - mówił doktor Kuisz.

 

14.10.2022
Długość: 49 min