Audio: Jeden na jeden

Łukasz Szumowski

Czas trwania 19 min

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział w "Jeden na jeden", że resort chce zrefundować wszystkim medykom szczepienia na grypę, bo to jest "najbardziej narażona grupa". - Około 500 tysięcy osób będzie miało szansę na pełną refundację, jeżeli są w systemie ochrony zdrowia - dodał.

Minister zdrowia pytany przez Krzysztofa Skórzyńskiego, czy w Polsce nadchodzi druga fala epidemii COVID-19, czy nie skończyła się jeszcze pierwsza, powiedział, że "weryfikujemy swoje oczekiwania co do tych fal, dlatego, że mówiło się o dwóch falach, teraz coraz więcej ekspertów międzynarodowych mówi o tym, że ten wirus trochę inaczej się zachowuje niż wirus grupy sezonowej".

- Będziemy apelowali, żeby ludzie się wyszczepili w większej ilości - mówił Szumowski. Pytany, czy poza medykami będą refundowane szczepienia dla większej grupy obywateli, odpowiedział, że "dla osób starszych i narażonych, czyli rozszerzamy grupę refundacyjną".

Łukasz Szumowski odniósł się również do sprawy zakupu respiratorów przez Ministerstwo Zdrowia, który realizowała firma E&K, oraz zakupu przez resort zdrowia maseczek od instruktora narciarstwa. Prokurator generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mówił 15 lipca, że "ekonomika prowadzenia postępowań w takim przypadku przemawia za połączeniem". Szumowski powiedział, że w sprawie tych połączonych postępowań jest w stałym kontakcie z prokuraturą. - Sam złożyłem zeznania - mówił. - Przedstawiłem stan, jaki był w ministerstwie. Jako świadek mogę być wezwany lub sam się zgłosić, składam zeznania, wyjaśniam wszystkie wątpliwości, wszystkie niuanse. Ta sprawa jest niezwykle ważna, ale oczywiście nie ma tu żadnych rzeczy do ukrycia. Cieszę się, że to się szybko toczy i będzie szybko wyjaśnione - mówił.