Audio: Fakty po Faktach

Borys Budka, Sławomir Dudek, Damian Duda

Czy Donald Tusk, lider Platformy Obywatelskiej, zamierzał przemocą usunąć prezesa Narodowego Banku Polskiego? Śledztwo w tej sprawie od września prowadzi Prokuratura Okręgowa w Radomiu. Prokuratorzy badają także, czy Tusk "bezprawną groźbą" wywierał wpływ na "czynności urzędowe" szefa NBP oraz czy go znieważał.  - To jest kompromitacja prokuratury. Nie mamy dzisiaj do czynienia z prokuraturą niezależną, tylko z prokuraturą, na której czele stoi Zbigniew Ziobro – ocenił w "Faktach po Faktach" Borys Budka, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej. Zdaniem Budki aktualny rząd "to jest grupa ludzi, która dziś tylko skupia się na tym, jak dojechać do końca kadencji". Gość Piotra Kraśki odniósł się również do  piątkowego głosowania nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. - Dzisiaj zrobiliśmy wszystko, żeby odblokować pieniądze dla Polski – powiedział Borys Budka.

 

Inflacja w grudniu 2022 roku wyniosła 16,6 procent. O powszechnej drożyźnie i decyzjach podejmowanych przez rząd Piotr Kraśko rozmawiał ze Sławomirem Dudkiem, ekonomistą. - Cieszenie się z szesnastu procent inflacji to jest jakieś nieporozumienie – ocenił Dudek. Według ekonomisty "rząd zamiótł sprawy pod dywan, zamrażając ceny". – Żyjemy inflacyjną iluzją – stwierdził. Według Dudka "Polacy zaczęli oszczędzać", ale też coraz więcej osób cierpi z powodu biedy.

 

O pracy polskich medyków na ukraińskim froncie walki Piotr Kraśko rozmawiał z Damianem Dudą, szefem Ochotniczego Zespołu Medyków Pola Walki "W międzyczasie". - Trzeba pokazać, ile odcieni szarości ma wojna – powiedział Duda. Gość "Faktów po Faktach" podkreślił, że "po dołach śmierci w Buczy, Irpieniu nie ma już miejsca na pudrowanie rzeczywistości".  - To jest wojna, która przesuwa granice jakiegokolwiek prawa humanitarnego – stwierdził.