Audio: Fakty po Faktach

Władysław Kosiniak-Kamysz, Igor Tuleya, gen. bryg. dr Jarosław Kraszewski, prof. Agnieszka Legucka

Rząd przygotował projekt ustawy, który przewiduje wsparcie kolejnych gospodarstw domowych, w związku z podwyżkami cen energii. Jednak wielu Polaków przestaje wierzyć w zapewnienia pomocy obiecywane przez obecny obóz rządzący. – Myślę, że PiS utracił słuch społeczny. Udzielają rad: zbieranie chrustu, zaciskanie zębów. To są porady wujka dobra rada – stwierdził Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. – Potrzeba długoterminowej naprawy polskiej gospodarki - inwestycji, inwestycji i jeszcze raz inwestycji – podkreślił. Premier Mateusz Morawiecki także przekonywał, że właśnie takich zmiana dokona. – Morawiecki kłamał w tej sprawie. Obiecywał 25 procent inwestycji, a jest najniższy stopień inwestycji od wielu lat – poniżej 17 procent. To pokazuje, że żaden plan Morawieckiego nie wszedł w życie i że była to jedynie prezentacja w PowerPoincie – ocenił Kosiniak-Kamysz.

 

Sędzia Igor Tuleya nie wraca do orzekania w stołecznym Sądzie Okręgowym. Prezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie i jednocześnie rzecznik dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych Piotr Schab uchylił 8 sierpnia zarządzenie wydane przez prezes warszawskiego Sądu Okręgowego z 5 sierpnia o przywróceniu sędziego do pracy. – Obecnie wcale tak naprawdę nie jest potrzebna Izba Dyscyplinarna czy też Izba Odpowiedzialności Zawodowej, aby szykanować sędziów. Tę rolę pełnią nominaci ministra sprawiedliwości i prezesi sądów – powiedział w kolejnej części "Faktów po Faktach" sędzia Igor Tuleya. Zdaniem gościa Piotra Marciniaka "partia rządząca nadal chce ingerować w wymiar sprawiedliwości". W programie poruszono również kwestię "rozgrzanych politycznie sędziów". To właśnie ich krytykuje Jarosław Kaczyński. – Nie tylko sędziowie, ale również nauczyciele, lekarze, opiekunowie dzieci niepełnosprawnych, rolnicy, Rada Języka Polskiego. Każda grupa społeczna, każda instytucja, która ma inną ocenę rzeczywistości niż partia rządząca, otrzymuje łatkę polityków – podkreślił Tuleya.

 

O ostrzale zaporoskiej elektrowni Piotr Marciniak rozmawiał z gen. bryg. dr. Jarosławem Kraszewskim, byłym szefem Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN, oraz prof. Agnieszka Legucką, analityczką ds. Rosji PISM. Zdaniem generała Kraszewskiego elektrownia w Zaporożu jest "elementem infrastruktury krytycznej, którego awaria przyczyni się do o wiele większych skutków niż awaria w Czarnobylu". – Trzeba pamiętać, że Rosjanie zajęli tę elektrownię w marcu i cały czas szantażują Ukraińców tym, że mogą odciąć prąd – powiedziała prof. Agnieszka Legucka.