Nie tylko DDA, ale i DDD. Joanna Flis o problemach dorosłych dzieci

Audio: Bez polityki

Nie tylko DDA, ale i DDD. Joanna Flis o problemach dorosłych dzieci

Stawiam tezę, że bycie DDD ((dorosłego dziecka z rodziny dysfunkcyjnej) jest powszechne, nawet bardziej powszechne niż bycie DDA (dorosłego dziecka alkoholików), z którym jesteśmy już oswojeni. DDD jest szerszym pojęciem - to jest dorosły człowiek, który ma cechy dziecka pochodzącego z rodziny dysfunkcyjnej, a nawet środowiska dysfunkcyjnego - mówiła w programie "Bez polityki" w TVN24 GO psycholożka i psychoterapeutka Joanna Flis. Podkreśliła, że cechy syndromu DDD pochodzą z różnych miejsc, nie tylko z domu. - One rozwijają się u dzieci, a potem manifestują się w dorosłym życiu. Pochodzą też ze szkoły, w której się wychowywaliśmy, jak i również z relacji z Kościołem - wyjaśniła gościni Piotra Jaconia. Dodała, że mamy utarte przekonanie, że wszystko, co najgorsze, przytrafiło nam się w dzieciństwie, jednak w rzeczywistości wcale tak nie jest. - To środowisko cały czas na nas wpływa i kształtuje nasz dobrostan. Można się nabawić różnych cech zaburzeń adaptacyjnych w dorosłym życiu, chociażby w mobbingującym i wymagającym środowisku pracy - powiedziała Flis. Tłumaczyła, że to środowisko, w którym się obracamy, bardziej nas kształtuje niż to, co dzieje się w środku nas. - Nie doceniamy wpływu systemowego, bo żyjemy w kulturze indywidualizmu. O ile w obszarze sprawczości to bardzo nam pomaga, o tyle w innych aspektach, to jest ogromny kłopot - stwierdziła Flis.

Opis programu

Poważna rozmowa bez polityki? Czy w kraju, w którym wszystko wydaje się polityczne, jest to w ogóle możliwe? Dziennikarz TVN24 Piotr Jacoń uważa, że warto próbować. Do dyskusji zaprasza wybitne postacie ze świata kultury, nauki, biznesu, a nawet polityki. To osoby z pierwszych stron gazet, o których często wiemy tak naprawdę niewiele. Skąd wzięły się ich poglądy, co je ukształtowało, jak zaczynali swoje kariery, co ich inspiruje i pasjonuje? O tym w cyklu rozmów "Bez polityki" tylko w TVN24 GO.

 

Piotr Jacoń – dziennikarz i prezenter programów informacyjnych. W listopadzie 2004 roku rozpoczął pracę w TVN24. Od 20 sierpnia 2007 jest gospodarzem programu "Dzień po dniu". W 2021 r. ukazał się jego reportaż "Wszystko o moim dziecku". Wydał również książkę "My, trans" opisującą problemy osób transpłciowych i ich bliskich.

 

Program z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami wzroku.