Ambasada RP w Londynie przygotowała w mediach społecznościowych kampanię #BoBPoles upamiętniającą 75. rocznicę Bitwy o Anglię i podkreślającą znaczący udział w walce polskich pilotów. Materiały archiwalne stworzą chronologiczną relację z tej historycznej batalii.
- Udział 145 polskich pilotów myśliwców w Bitwie o Anglię, którzy walczyli zarówno w polskich dywizjonach 302 i 303 jak i w brytyjskich jednostkach, jest źródłem prawdziwej dumy dla Polski i dla polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii. Spośród ogólnej liczby pilotów z krajów alianckich, Polacy stanowili drugą co do wielkości grupę po Brytyjczykach. Jesteśmy zaszczyceni, że nasz projekt może może pomóc upamiętnić ich ofiarę "za naszą i waszą wolność'" - powiedział o projekcie #BoBPoles Witold Sobków, ambasador RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Kampania internetowa ambasady na Twitterze, Facebooku i Instagramie rozpoczęła się 20 czerwca, czyli w 75. rocznicę ewakuacji polskich pilotów z Francji do Wielkiej Brytanii. Jest chronologiczną relacją przedstawiającą historię Bitwy o Anglię, a przy okazji opisem znaczącego w niej udziału polskich lotników. Akcja zakończy się 31 października, czyli w rocznicę zakończenia bitwy.
Tomorrow, we are launching the online component of the #BoBPoles campaign, commemorating the contribution of Polish... Posted by Polish Embassy UK on 19 czerwca 2015
Bitwa we wpisach
W mediach społecznościowych na kontach ambasady codziennie publikowane są informacje dotyczące bitwy, a także archiwalne zdjęcia.
"Po inwazji Niemiec na Polskę 1 września 1939 roku polscy piloci dzielnie bronili Warszawy".
Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika @polishembassyuk 1 Lip, 2015 o 4:18 PDT
"Polscy piloci dotarli do Francji w cywilnych ubraniach, aby uniknąć internowania".
Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika @polishembassyuk 1 Lip, 2015 o 4:29 PDT
"Brytyjski minister lotnictwa Kingsley Wood wita polskich lotników w Wielkiej Brytanii razem z polskim asem myśliwskim, Stanisławem Skalskim".
Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika @polishembassyuk 1 Lip, 2015 o 4:59 PDT
"Polscy lotnicy na polu namiotowym w Gloucester, gdzie po upadku Francji zakwaterowanych było ponad 1200 lotników".
Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika @polishembassyuk 1 Lip, 2015 o 5:15 PDT
"Witold Urbanowicz, Stefan Witorzeńć i Piotr Ostaszewski-Ostoja - przyszłe asy myśliwskie - przed Bitwą o Anglię".
Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika @polishembassyuk 3 Lip, 2015 o 5:14 PDT
A total of 145 Polish fighter pilots took part in the #BattleofBritain #BoBPoles #BoB75 pic.twitter.com/z1cDBTozX5— Polish Embassy UK (@PolishEmbassyUK) lipiec 10, 2015
O pilotach
W mediach społecznościowych pojawia się wiele wpisów z hashtagiem kampanii #BoBPoles, w których podkreśla się rolę Polaków w Bitwie o Anglię.
At their peak, Poles comprised 20% of RAF pilots in the Battle of Britain. All nations owe them a huge debt. #BoB75 pic.twitter.com/WClQ7TLmLf— Oliver Cooper (@OliverCooper) lipiec 10, 2015
Wśród komentarzy znalazł się też wpis dziennikarki Al-Dżaziry, wnuczki jednego z polskich pilotów, która napisała, że jej dziadek zestrzelił kilka niemieckich samolotów.
In WW2 my grandpa shot down 4 ME109(+1 prob) & Ju88. How many lives saved? We'll never know. Remembering the brave. #BoBPoles #BoB75— Joanna Gasiorowska (@JoGasiorowska) lipiec 10, 2015
Autor: nb//rzw / Źródło: MSZ; Twitter
Źródło zdjęcia głównego: Instagram | polishembasyyuk