Jak pisze BBC, skarb znajdował się pod dużym kamieniem. Część monet datowana jest na okres panowania bizantyjskiego cesarza Herakliusza. To jedno z największych i najbardziej imponujących odkryć archeologicznych w pobliżu Jerozolimy.
Skarb znalazła pani Nadine Ross, która od miesiąca jako wolontariusz pracuje na stanowisku, choć na co dzień jest inżynierem w Birmingham. - To bardzo, bardzo ekscytujące. Mieliśmy ceramikę, mieliśmy szkło, ale niczego takiego nie było - powiedziała szczęśliwa Brytyjka.
Według kierującej wykopaliskami dr Doron Ben-Ami, skarb najprawdopodobniej zakopał ktoś uciekający z Jerozolimy przed najazdem Persów w 614 roku. Cesarstwo wschodniorzymskie odzyskało miasto kilkanaście lat później.
PRZECZYTAJ O INNYM BEZCENNYM ODKRYCIU ARCHEOLOGA AMATORA
Źródło: PAP