Angielski słownik "Oxford English Dictionary" wybrał słowo roku. Jest nim wyraz "youthquake", który odnosi się do aktywności młodych osób i wpływu, jaki wywierają na społeczeństwo. To określenie pojawiło się już w latach 60., jednak zdobyło tegoroczną popularność dzięki zwiększonej aktywności młodych ludzi podczas wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii.
Angielski Słownik "Oxford English Dictionary", uznawany za najbardziej wyczerpujący słownik języka angielskiego, wybrał "youthquake" na słowo roku. Jest to połączenie angielskich słów "youth" - czyli "młodzieży" - oraz "earthquake" oznaczającego "trzęsienie ziemi".
Konkurentem "kompromat"
"Youthquake" odnosi się do "ważnych przemian społecznych, kulturowych i politycznych spowodowanych rosnącym zaangażowaniem i wpływem młodych osób" - wyjaśnia wydawnictwo Oxford University Press.
O miano słowa roku walczyły także takie wyrazy, jak "kompromat", czyli rosyjski neologizm oznaczający kompromitujące materiały, zwykle dotyczące osób publicznych i używane często do szantażowania, a także "antifa" - czyli grupa osób deklarujących się jako antyfaszyści.
Dlaczego "youthquake"?
Według oksfordzkiego słownika użycie słowa "youthquake" w 2017 roku zwiększyło się pięciokrotnie w porównaniu z poprzednim rokiem, a zjawisko to łączone jest w wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii w 2017 roku. Udział w głosowaniu osób w wieku 18-24 wyniósł 64 procent. Stanowi to 21-procentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2015 i zdaniem publicystów oraz komentatorów w pełni zasługuje na miano tego określenia.
Jak tłumaczy prezes Oxford Dictionaries, Casper Grathwolh, "youthquake" ma "pozytywne" znaczenie i "przynosi nadzieję".
Susi Dent, konsultantka Oxford Dictionaries ocenia, że w tym roku mało było wyrazów, które dawałyby nadzieję. - Słowa takie, jak "antifa" czy "kompromat" kojarzą się z frustracją i nieufnością. W "youthquake" znajdujemy nadzieję, siłę by zmieniać rzeczywistość i troszeczkę zabawy słownej - podkreśla Dent.
Pół wieku słowa roku
Określenie to po raz pierwszy sformułowała Diana Vreeland, redaktorka naczelna magazynu modowego Vogue w latach 1963-1971. Określała nim kulturę młodzieży w czasach tak zwanego "swingującego Londynu", czyli zjawiska społecznego z lat 60. XX wieku obserwowanego wśród młodych londyńczyków - nastawienia na optymizm, hedonizm i dążenie do rewolucji kulturowej.
Autor: aw//now / Źródło: New York Times, Oxford Dictionaries