Jeden z czołowych portali kulinarnych uznał niedawno żurek za drugą najlepszą zupę na świecie. Już za kilka dni wyląduje on na wielkanocnych stołach. Przyjrzeliśmy się cenom gotowego żurku - zarówno tego przygotowywanego w restauracji Magdy Gessler, jak i mrożonek czy zup w kartonie sprzedawanych w sklepach spożywczych. Podpowiadamy też, jak samodzielnie ugotować kojarzony z Wielkanocą specjał.
Pod koniec marca na łamach portalu Taste Atlas ukazał się ranking, w którym sklasyfikowano sto najlepszych, według ocen użytkowników, zup z całego świata. Na pierwszej pozycji znalazł się japoński - ale w ostatnich latach bardzo popularny również w Polsce - tonkotsu ramen. Tuż za nim uplasował się polski żurek. Autorzy rankingu wyjaśniają, że nasza flagowa zupa "charakteryzuje się wyraźnie kwaśnym smakiem, który pochodzi z kwaśnego zakwasu lub fermentacji chleba i mąki żytniej".
ZOBACZ TEŻ: Ukraińcy przygotowują się do Wielkanocy
Żurek - jak przygotować?
Ten charakterystyczny smak żurek zawdzięcza przede wszystkim zakwasowi. Powstaje on w wyniku procesu fermentacji, który odbywa się przy udziale bakterii. Po dodaniu zakwasu do żurku zupa zyskuje swój kwaskowaty posmak. Zamiast tradycyjnego mącznego zakwasu wykorzystać można również ten z ogórków kiszonych, łyżeczkę kwasku cytrynowego, sok z kiszonej kapusty, sok z cytryny czy nawet ocet - zwykły, winny lub jabłkowy.
Charakterystyczna kwaskowatość wyróżnia żurek, ale żeby zupa nie była jednak zbyt kwaśna, warto dodać do niej śmietanę. Z kolei ostrości żurkowi nadaje nie tylko pieprz, ale również chrzan. Smak i głęboki aromat żurku powinno się wzmocnić wędzonką. W tej roli mogą wystąpić zarówno wędzone mięsa typu boczek bądź żeberka, jak i wędzone sery czy tofu.
Niezbędnymi żurkowymi przyprawami są liście laurowe, majeranek i ziele angielskie. Warto doprawić tradycyjną polską zupę również świeżo mielonym pieprzem oraz czosnkiem. Najpopularniejsze dodatki do żurku to jajka ugotowane na twardo oraz biała kiełbasa.
Gotowy żurek - gdzie kupić, ile kosztuje?
Żurek można przygotować samodzielnie, od podstaw, czyli zaczynając od zakwasu (polecamy przepis na żurek przygotowany przez Magdę Gessler). Alternatywną opcją jest skorzystanie z gotowego żurku (lub zakwasu) w butelce, który można dostać właściwie w każdym sklepie spożywczym. Często produkowany jest on przez małe, lokalne firmy. Cena jednej - zazwyczaj mniej więcej półlitrowej - butelki oscyluje w okolicach 10 złotych.
Najtańszą opcją jest zupa w proszku, gotowa do spożycia po zalaniu wrzątkiem i - opcjonalnie - dorzuceniu dodatków. Za jedno opakowanie takiego żurku zapłacimy nie więcej niż 4 złote. Niestety bardzo niska cena odbija się zarówno na smaku, jak i wartości odżywczej takiej potrawy. Trochę lepszym, a przynajmniej zdrowszym, rozwiązaniem będzie żurek sprzedawany w formie mrożonki. On również jest gotowy do spożycia po zalaniu wrzątkiem i krótkim gotowaniu. Jedno opakowanie takiego produktu to wydatek rzędu 10-15 złotych. Około 10-15 złotych kosztuje półtoralitrowy karton z żurkiem gotowym do spożycia po podgrzaniu.
Ile kosztuje żurek u Magdy Gessler?
Zdecydowanie więcej trzeba zapłacić za gotowy żurek przygotowywany przez firmę cateringową lub restaurację. Podobnie jak w przypadku oferty bożonarodzeniowej czy tłustoczwartkowej, przed Wielkanocą jedne z najwyższych cen w Polsce znajdziemy u Magdy Gessler. W należącej do niej restauracji U Fukiera na warszawskim rynku niespełna litrowy słoik żurku kosztuje 75 złotych. Jak czytamy na stronie lokalu, zupa powstaje na bazie domowego zakwasu, z dodatkiem borowików i prawdziwków.
Żurek i barszcz biały - czym się różnią?
Są regiony Polski, gdzie na stołach częściej niż żurek pojawia się bardzo do niego podobny barszcz biały. Czym różnią się te zupy? Główną różnicą jest rodzaj mąki używanej do produkcji każdej z nich. To od niej zależy m.in. gęstość i smak. Do żurku potrzebna jest mąka żytnia, a właściwie powstały na jej bazie zakwas. Do gotowania barszczu używa się z kolei mąki pszennej lub w ogóle nie dodaje się mąki.
W efekcie żurek jest bardziej wyrazisty, lekko kwaśny w smaku. Barszcz biały charakteryzuje się za to lżejszym smakiem.
Dwie najpopularniejsze wielkanocne zupy różnią się również wywarem. Tradycyjnie ten na żurek zwykle zawiera więcej mięsa, co powoduje, że jest ciemniejszy i bardziej kaloryczny. Wywar na barszcz ma zazwyczaj formę bulionu i jest bogaty w warzywa. Jeśli chodzi o dodatki - w obu zupach lądują podobne składniki (jajka, grzyby), różnice wynikają raczej z osobistych preferencji.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock