Karol III zarabia na gruntach więcej niż jego matka. Media o kontrowersjach wokół dochodów króla

jerzy
Rodzina królewska pozuje do pamiątkowych zdjęć po koronacji Jerzego VI. Nagrania z 20 maja 1937 roku
Źródło: Archiwum Reuters

Król Karol III zarobił w ubiegłym roku na należących do władcy gruntach Księstwa Lancester równowartość 135 mln złotych, wynika z opublikowanego raportu. Monarcha osiągnął wyższy prywatny dochód niż kiedykolwiek udało się to jego matce. Wzbudza to kontrowersje w Wielkiej Brytanii, w której wiele osób zmaga się z rosnącymi kosztami utrzymania.

14 lipca opublikowany został coroczny raport, który przedstawia dochody władcy Wielkiej Brytanii uzyskane z tytuły należnych mu gruntów Księstwa Lancaster. Teraz przeanalizowany został dokładnie przez dziennikarzy portalu New York Times, którzy wskazali, że król Karol III w ciągu zeszłego roku na odziedziczonych po królowej Elżbiecie II nieruchomościach zarobił 26,2 mln funtów (ok. 135 mln zł.).

ZOBACZ TEŻ: "Siadaj i zamknij się". Jak księcia Karola wychowywano na króla

Kontrowersje wokół wyższych dochodów króla Karola

Budzi to kontrowersje, bowiem Wielka Brytania zmaga się z kryzysem dot. wyższych kosztów utrzymania. "Chociaż Księstwo Lancaster odniosło sukces w zwiększaniu dochodów, pozostajemy w pełni świadomi, że wiele firm i osób fizycznych boryka się z trwałymi konsekwencjami pandemii, wysoką inflacją i zwiększonymi kosztami energii" – możemy przeczytać w raporcie, którego sami autorzy przewidzieli, że jego publikacja spotka się z mieszanymi odczuciami.

Król Karol III
Król Karol III
Źródło: Reuters

The Messenger zwraca uwagę, że według raportu czynsze za lokale mieszkalne położone na gruntach należących do króla wzrosły o 3 proc., a w innych częściach Wielkiej Brytanii średnio o 4,8 proc. Dziennikarze wskazują, że królowej Elżbiecie II nigdy nie udało się osiągnąć takiego przychodu jak w tym roku Karolowi III. New York Times wskazuje dodatkowo, że kontrowersje budzi fakt, iż dochody władcy Wielkiej Brytanii z wynajmu nieruchomości nie podlegają opodatkowaniu, a większość Brytyjczyków jest zmuszona do płacenia podatku od swoich własnych gospodarstw.

Królewskie finanse są często przedmiotem publicznej i politycznej kontroli. W czerwcu ukazał się raport Sovereign Grant, z którego wynika, że ogólne wydatki rodziny królewskiej w zeszłym roku wzrosły o 5 proc. rok do roku.

ZOBACZ TEŻ: Na co rodzina królewska wydała przez rok ponad 550 mln zł. Opublikowano sprawozdanie

Czytaj także: