finanse

finanse

Sejm pracuje nad budżetem

Do 29 stycznia na biurko prezydenta musi trafić budżet państwa na ten rok. Komisja Finansów Publicznych zdecydowała, że nie będzie procedować prezydenckiego projektu ustawy okołobudżetowej. Wygrał projekt rządowy, zmieniony, autorstwa ministerstwa finansów. Prezydent zawetował ustawę okołobudżetową, a pretekstem było zapisanie 3 mld na media publiczne. Premier Donald Tusk był w środę pytany o ewentualny scenariusz odesłania przez prezydenta budżetu do Trybunału Julii Przyłębskiej. Dawid Rydzek.

Trudny budżet

Sejm rozpoczął prace nad projektem budżetu na 2024 rok zaproponowanym przez rząd. Znalazły się w nim pieniądze na nauczycielskie podwyżki, in vitro czy 800 plus. Na 10 i 12 stycznia zaplanowano już drugie i trzecie czytanie tych przepisów w Sejmie, a później ustawa budżetowa trafi do Senatu. Do podpisu Prezydenta ma zostać złożona do końca stycznia 2024 r. Inaczej otworzy się droga do przedterminowych wyborów.

Zadłużenie Polski wyszło na jaw. Resort finansów publikuje dane

Stopień zadłużenia Polski wyszedł na jaw już po wyborach. Ministerstwo Finansów opublikowało najnowsze budżetowe dane, a w nich zapis o prawie 35 miliardach na minusie. To oficjalne dane, bo ekonomiści mówią o kolejnych setkach pożyczonych miliardów, które trzeba oddać. Łukasz Wieczorek.